Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2016, 01:24

Image

Τίτλος: Jupiter Ascending
Ελληνικός τίτλος: Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: The Wachowskis
Σενάριο: The Wachowskis
Ηθοποιοί: Channing Tatum, Mila Kunis, Eddie Redmayne…
Πρωτότυπη μουσική: Michael Giacchino
Διάρκεια: 127΄
imdb

Υπόθεση
Εξωγήινοι κάνουν προσπάθειες να απαγάγουν μια κοινή θνητή γήινη η οποία δίχως να το γνωρίζει φαίνεται πως έχει… βασιλικό αίμα και της ανήκει ο πλανήτης Γη.

Image

Άποψη
Ταινία γεμάτη δράση, μάχες και φαντασμαγορία και στο κέντρο ο έρωτας μιας πανέμορφης ευγενικής καταγωγής κι ενός μαχητή.

Και μόνο να λάβω υπόψη πόσες φορές διασώσει ο ιππότης (Κέιν) την βασιλοπούλα (Τζούπιτερ), ή με πόσες διαφορετικές αλλαξιές μας παρουσιάζεται η δεύτερη, καταλήγω πως η ταινία απευθύνεται σε ένα εφηβικό και δει κοριτσίστικο κοινό.

Μας παραδίδεται από τους δημιουργούς του Μάτριξ μαζί με μια παρεμφερή, εναλλακτική εκδοχή για το τί "πραγματικά" είναι οι άνθρωποι, πράγμα που βέβαια δεν έχει πια καμιά φρεσκάδα ή έκπληξη. Μόνο που αυτή εδώ η ταινία είναι περισσότερο δοσμένη σαν παραμύθι γεμάτη π.χ. ανθρωπόμορφους εξωγήινους, βασίλισσες, βασιλιάδες και παλάτια, πράγμα που όπωσδήποτε χρειάζεται χιούμορ για να σταθεί, και πράγματι εδώ κι εκεί γίνονται κάποιες προσπάθειες (όπως με την σκηνή της γραφειοκρατίας), μόνο που δεν αρκεί καθώς κυρίαρχες είναι οι σκηνές δράσης.

Image

Δυστυχώς, μέσα στα διάφορα, εμένα με ενοχλούν και χοντράδες όπως ότι άνθρωποι περιφέρονται σε βάση, στον πλανήτη Δία, ή και σε διαστημόπλοια κοντά σε αυτόν, δίχως να συνθλίβονται από την μεγαλειώδη βαρύτητά του. Ή πως ένα διαστημικό σκάφος μπορεί να τρυπήσει δίχως να υπάρξει αποσυμπίεση (π.χ. στην τελετή γάμου). Ή ότι ενώ μαθαίνουμε πως οι μπότες χρησιμοποιούν αντιβαρύτητα για να πετάνε, σε διάφορα σημεία της ταινίας παρουσιάζονται να παράγουν κάτι σαν ώθηση ή κι ίσως θερμότητα (π.χ. εκεί που κόβει τα δεσμά του με αυτές). Το ότι έχουμε ένα παραμύθι και μαγικά στοιχεία δεν σημαίνει πως τα υπόλοιπα δεν οφείλουν να στέκουν.

Πολλές οι αδυναμίες όπως το σενάριο, οι ερμηνείες κτλ. κι ίσως τελικά όλη η ταινία να είναι μια μεγάλη αδυναμία η οποία πατάει κυρίως στην φαντασμαγορία και σε μια καταχρηστική προβολή των ωραίων πρωταγωνιστών, όπου ο Channing Tatum περιφέρεται συνεχώς μυώδης κι ημίγυμνος, κι η πανέμορφη Mila Kunis αλλάζει φορεσιές.

Έτσι δεν αποτελεί έκπληξη που μια καινούργια ταινία, τόσο ποπ, τόσο μεγάλη σε παραγωγή και με τέτοια ονόματα σκοράρει ένα ταπεινό 5,4 στην imdb (και διόλου απίθανο να πέσει, καθώς πρόκειται κάθε νέα ταινία ξεκινάει ψηλά και πέφτει).

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Ιαν 2016, 15:50

Χμ, δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τη δω :ανέκφραστος: Όμως έχω περιέργεια
Φαροφύλακας έγραψε:με μια παρεμφερή, εναλλακτική εκδοχή για το τί "πραγματικά" είναι οι άνθρωποι


τι είναι "πραγματικά" οι άνθρωποι, κατά την ταινία;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2016, 16:21

Ενώ στο Μάτριξ:
οι άνθρωποι καλλιεργούνται και αποτελούν ένα είδος μπαταρίας...


...σε αυτήν την ταινία:
καλλιεργούνται, και πάλι, και αποτελούν ένα είδος ελιξίριου νεότητας.


Πολύ προβληματικό το σενάριο. Αφήνοντας στην άκρη ένα σωρό μικρές αφροντισιές, όπως αυτές που προανέφερα στην πρώτη ανάρτηση, κι αφήνοντας την κόπια από το Μάτριξ, που στέκει κεντρικά στην ταινία, από εκεί και πέρα γίνεται μια ανεξήγητη και καταχρηστική επανάληψη της διάσωσης της βασιλοπούλας από τον ιππότη: ξανά και ξανά και ξανά και ξανά την σώζει κουβαλώντας την στα δυνατά του μπράτσα.

Image

Θα είχε ενδιαφέρον να καθίσει και να μετρήσει κανείς πόσες φορές συμβαίνει αυτό.

Της έβαλα ένα 5☆, στην imdb, και τώρα που τα γράφω μου έρχεται να διορθώσω σε 4! :)))) Και πάλι, όσο της βάζω, είναι αποκλειστικά για τα φαντασμαγορικά τοπία και το πανέμορφο μουτράκι της Mila Kunis.

Επίσης, στο τέλος δεν δίνεται περιεχόμενο στο τί σημαίνει τελικά να σου ανήκει ο πλανήτης Γη, που είναι κι αυτό κεντρικό σαν θέμα στην ιστορία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Δεκ 2018, 16:39

Την εχω δει μια φορα + καποιες μισες φορες σποραδικα. Οντως εχει προβληματακια και εχει φαει θαψιμο, αλλα εχει και καλα στοιχεια.

Εντυπωση μου εχει κανει οτι η ταινια χρησιμοποιει "συμπαντικα" μεγεθη σε οτιδηποτε, οτι δηλ. υπαρχει μια διαστημικη ατοκρατορια εκτομμυριων ετων που εχει χιλιαδες πλανητες, οι ανθρωποι της ζουν χιλιαδες χρονια, ενω τα παντα, κτηρια, διαστημοπλοια, ρουχα, ειναι υπερβολικα περιπλοκα, η τεχνολογια πολυ πιο εξελιγμενη και εξωπραγματικη απο αυτη που βλεπουμε σε αλλες διαστημικες ταινιες (αυτη την εντυπωση εχω).

Ακολουθει σχολιο που ισως θεωρηθει σεξιστικο/στερεοτυπικο: Ειλικρινα οσο την εβλεπα ειχα στο μυαλο μου τη σεξουαλικοτητα των Watchowskis. Το εβλεπα σαν το προσωπικο οραμα/φαντασιωση καποιου που υπηρξε αγορι με μεγαλη φαντασια, αλλα και κοριτσι. Ειχε πολλη επικουρα, μαχες, θεαμα, ειχε ομως και καποια θηλυκη ευαισθησια, αφου ηταν απο την οπτικη γωνια μιας κοπελας που θελει ως δια μαγειας να γινει βασιλισσα και καποιος ιπποτης να κανει τα παντα γι' αυτην. Η κιτσατη υπερβολη σε σκηνικα, κουστουμια κλπ, εμενα μου παραπεμπει στην drag κουλτουρα.

ΥΓ. νομιζω οτι οι μποτες του τυπου εχουν διαφορες λειτουργιες, σε καποια φαση βγαινουν καποια αυτοματα πληκτρα στο χερι του, με τα οποια προγραμματιζε τη λειτουργια των μποτων :)))) Ετσι εξηγειται λοιπον πώς αλλοτε μπορει να πεταει ή να καψει κατι με αυτες.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Αύγ 2019, 17:46

"Κοριτσιστικο" κοινο? Τι ρατσιστικο! :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Οκτ 2019, 11:50

Ποιο ειναι το ρατσιστικό ένα προϊόν να στοχεύει σε συγκεκριμένο κοινό; Δηλ. τα τραγούδια που στοχεύουν σε εφηβικό κοινό ή τα βιβλία που στοχεύουν σε παιδικό κοινό, εμπίπτουν στην ίδια ρατσιστική κατηγορία; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 03 Οκτ 2019, 15:16

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη ταινία αν και κατακρεουργήθηκε από τους κριτικούς, αγαπήθηκε πολύ από νεαρές γυναίκες που τους αρέσει η επιστημονική φαντασία. Μάλιστα οι ίδιες, κυρίως ,μέσω tumblr όχι μόνο εκφράζουν τον θαυμασμό τους για την ταινία αλλά λένέ ότι η ταινία είναι σκουπίδι, είναι όμως το δικό τους σκουπίδι.

Δεν ξέρω εαν εξαρχής η ταινία στόχευε σε γυναικείο κοινό όμως το σίγουρο είναι ότι αγαπήθηκε από το γυναικείο κοινό.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Οκτ 2019, 13:02

Έτσι είναι. :ναι:

Αν κάποιος έχει την παραμικρή σχέση με μάρκετινγκ γνωρίζει πως όταν βγαίνει ένα προϊόν στην αγορά, ήδη έχει αποφασιστεί σε ποιο κοινό στοχεύει. Ομοίως, ενίοτε για το ίδιο προϊόν γίνονται διαφημιστικές καμπάνιες που μπορεί να στοχεύουν σε ένα συγκεκριμένο υποσύνολο του αρχικά στοχευμένου κοινού.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Jupiter Ascending (Το Πεπρωμένο της Τζούπιτερ) (2014)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 05 Οκτ 2019, 09:49

Επισης καποιες ταινιες που δεν πηγαν καλα εμπορικα, καποιοι το εχουν αναγαγει στο οτι δεν ηταν καλα στοχευμενες. Δηλαδη ειχαν παρα πολλα στοιχεια με σκοπο να ικανοποιησουν ολους, αλλα γυρισε μπουμερανγκ.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες