Kingsman: The Secret Service (2015)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 03 Μάι 2015, 12:02

Image
Τίτλος: Kingsman: The Secret Service
Ελληνικός τίτλος: Kingsman: Η Μυστική Υπηρεσία
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: Matthew Vaughn
Σενάριο: Jane Goldman, Matthew Vaughn
Ηθοποιοί: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson
Πρωτότυπη μουσική: Henry Jackman, Matthew Margeson
Διάρκεια: 129΄
imdb

Υπόθεση
Ο πατέρας του μικρού Eggsy σκοτώνεται για να σώσει το πράκτορα Galahad. 17 χρόνια αργότερα ο Eggsy γίνεται μέλος της μυστικής υπηρεσίας Kingsman και σώζει το κόσμο από το σχέδιο του μεγαλομανή Richmond Valentine.


Image

Άποψη
Άλλη μία μεταφορά από γνωστό κόμικ του Mark Millar. Αυτή τη φορά δεν έχει να κάνει με σούπερ-ήρωες αλλά με πράκτορες τύπου James Bond. Δίνει νέα πνοή στο είδος, και το κάνει cool σύμφωνα με τα σημερινά πρότυπα.

Όλα ξεκινάν όταν ένας πράκτορας θυσιάζεται για να σωθεί ένας άλλος, αφήνοντας πίσω οικογένεια με παιδί. 17 χρόνια μετά το παιδί έχει μεγαλώσει και βρίσκεται στο στραβό δρόμο εξαιτίας και του πατριού του. Μπλέκει με την αστυνομία, μέχρι που τον ξαναβρίσκει ο πράκτορας που σώθηκε και τον κάνει μέλος της μυστικής υπηρεσίας του.

Η ταινία χτίζει σιγά σιγά την υπόθεση, δίχως βιασύνες. Βλέπουμε την εκπαίδευση του πρωταγωνιστή και πως εξελίχθηκε από αλητάκος. Οι σκηνές δράσης είναι κάπως παραπάνω βίαιες από το κανονικό (σαν το Kill Bill), αλλά το κάνει με έναν τρόπο όχι τόσο σοκαριστικό, χωρίς σε καμία περίπτωση να καταντά αηδία. Στο τέλος που το πιστολίδι γίνεται πιο καταιγιστικό υπάρχουν και λίγες POV λήψεις θυμίζωντας βιντεοπαιχνίδι.

Συνολικά θα λέγαμε είναι ένα πολύ καλοφτιαγμένο βίαιο spy comedy. Σίγουρα πάντως δε τη λες ανούσια ταινία δράσης, γιατί κι από πλευράς σεναρίου έχει βάθος, αν και κάποιοι λόγω του πρωταγωνιστή μπορεί να τη βρουν παιδική. Από τις καλύτερες για το 2015, έχει ήδη ανακοινωθεί και sequel.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Αύγ 2015, 17:15

Εμένα πάλι με ξενέρωσε, δυστυχώς, αυτή η ταινία. Την είδα πριν καναν μήνα και την έχω σβήσει σχεδόν τελείως από την μνήμη μου ώστε να πω τί δεν μου άρεσε. Νομίζω πως δεν με έπειθε τίποτα από την πλοκή, μέσα σε όλα. Βλέπω πως στην imdb της έχω ένα 3☆. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 29 Νοέ 2016, 13:44

Εμένα μου άρεσε αρκετούτσικα.. Παίζει κι ο Κόλιν Φερθ που μου αρέσει πολύ το στυλ του, οπότε για το είδος της τη βρήκα ωραία. :)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 29 Νοέ 2016, 14:06

Ετοιμάζεται και sequel για το 2017 http://www.imdb.com/title/tt4649466. :)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 29 Νοέ 2016, 14:09

:πάνω: ωραία Ζόφε!! :μπράβο:

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Απρ 2017, 10:44

Βγήκε τρέηλερ του δεύτερου για όσους ενδιαφέρονται:


Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 25 Απρ 2017, 12:31

Αναμένουμε..!! :))

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 06 Μάρ 2018, 23:14

Είδα τις προάλλες το Kingsman: The Golden Circle χωρίς να γνωρίζω ούτε την ύπαρξη του κόμικ ούτε και το ότι είχε γυριστεί πριν τέσσερα χρόνια το Kingsman: The Secret Service και έπαθα πλάκα. Ο λόγος που την είδα ήταν το γεγονός πως διαβάζοντας το οπισθόφυλλο του dvd είδα πως βασιζόταν σε κάποιο κόμικ με τον τίτλο The Secret Service.
Μετά από συζητήσεις που είχα με γνωστούς και φίλους έμαθα πως The Secret Service είναι η πρώτη ταινία που μας εισαγάγει στο πνεύμα των Κingsman και όπως ήταν φυσικό έσπευσα χωρίς καμία χρονοτριβή να την δω. Κοιτάζοντας και στο φόρουμ είδα με χαρά μου πως υπάρχει και παρουσίαση. Εύγε.
Χωρίς λοιπόν να πολυλογώ τόσο το Secret Service όσο και το the Golden Circle είναι ταινιάρες. :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 25 Μάρ 2018, 16:13

Λίγο επιπόλαιη/υπερβολική σε κάποια σημεία, λίγο που δεν ενθουσιάζομαι με το είδος, λίγο που την είδα με παρέα και την είδα όλη με σχόλια αναμεταξύ μας πρόσφατα, μπορώ να πω ότι είναι μία μέτρια ταινία, χωρίς ιδιαίτερο νόημα σε μεγάλο μέρος της διάρκειάς της, αλλά καλή για να περάσει η ώρα με φίλους.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Kingsman: The Secret Service (2015)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Σεπ 2018, 13:46

Ωραία ήταν, oπως και το σικουελ της, είχε και δράση και πλάκα, ευχάριστη ταινία. Αν και κάπως υπερβολική σε κάποια σημεία, αλλά μάλλον αυτός ήταν ο σκοπός της. :μαναι:
8/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες