Scott Pilgrim VS The World (2010)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Scott Pilgrim VS The World (2010)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 20 Απρ 2015, 23:30

Image
Τίτλος: Scott Pilgrim VS The World
Ελληνικός τίτλος: Ο Σκοτ Πίλγκριμ Εναντίον των 7 Πρώην
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθεσία: Edgar Wright
Σενάριο: Edgar Wright, Michael Bacall
Ηθοποιοί: Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin
Πρωτότυπη μουσική: Nigel Godrich
Διάρκεια: 113΄
imdb

Υπόθεση
O Scott, ερασιτέχνης geek μπασίστας, πρέπει να νικήσει τους 7 πρώην της Ramona, για να κερδίσει τη καρδιά της.

Image

Άποψη
Μεταφορά από γνωστό graphic novel του Bryan Lee O'Malley που κυκλοφόρησε το 2004, κι ένα από τα πιο καλοφτιαγμένα κατά τη γνώμη μου rom-com με στοιχεία περιπέτειας! Κι αυτό γιατί πίσω του βρίσκεται ο σκηνοθέτης Edgar Wright, χωρίς Simon Pegg αλλά με Michael Cera, και ρόλο που του πάει γάντι. Είναι αυτό που λέμε geek και γενικά η ταινία απευθύνεται περισσότερο σε όσους παίζουν ή παίζαν βιντεοπαιχνίδια (8μπιτα). Κόμικ αισθητική, απίστευτα εφέ και κινήσεις, ενώ και σεναριακά θυμίζει βιντεοπαιχνίδι αφού ο Scott καλείται να εξελίξει το συγκρότημα του τους Sex Bob-Omb, αντιμετωπίζοντας ταυτόχρονα κάθε πρώην της Ramona με σκοπό να προχωρήσει στο επόμενο επίπεδο. Σαν να παίζεις Super Mario και να προσπαθείς να σώσεις τη πριγκίπισσα δηλαδή. Τη πρώτη φορά που την είδα παρακαλούσα να μη τελειώσει. Μακάρι να έβγαινε και sequel ή κάτι παρόμοιο.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Scott Pilgrim VS The World (2010)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Ιαν 2019, 10:34

Δεν μου αρεσε καθολου αλλα για το ειδος της ηταν... ιδιαιτερη. Βασικα ηταν περιεργη ταινια. :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Scott Pilgrim VS The World (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Ιαν 2019, 14:16

Εμένα μου άρεσε το όλο στυλ της συγκεκριμένης ταινίας!
Ήταν όντως σαν βιντεογκέιμ! Και μάλιστα της γενιάς μου.
Βλέπω 6/10 έχω βάλει. Τίμια ταινία, χαλαρή με ιδιαίτερο χιούμορ.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες