Our Day Will Come (Θα Έρθει η Μέρα και για Εμάς) (2010)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Our Day Will Come (Θα Έρθει η Μέρα και για Εμάς) (2010)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Απρ 2015, 22:00

Image
Τίτλος: Notre Jour Viendra
Διεθνής τίτλος: Our Day Will Come
Ελληνικός τίτλος: Θα Έρθει η Μέρα και για Εμάς
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθεσία: Romain Gavras
Σενάριο: Romain Gavras, Karim Boukercha
Πρωτότυπη μουσική: Sebastian Akchoté-Bozovic
Ηθοποιοί: Vincent Cassel, Olivier Barthelemy, Justine Lerooy
Διάρκεια: 90'
imdb

Υπόθεση
O Remy, ένας έφηβος χωρίς φίλους κι ο ψυχίατρος Patrick ταξιδεύουν από τη Γαλλία προς την Ιρλανδία.


Image

Άποψη
H ολοκληρωμένη σκηνοθετική προσπάθεια του Ρομάν Γαβρά. Γιός του Κώστα Γαβρά, έγινε γνωστός μέσω βιντεοκλίπ που προκάλεσαν αρκετά, αλλά με τη σκηνοθεσία στο αίμα του ήταν σίγουρο ότι θα βλέπαμε και κάτι παραπάνω.

Η ταινία θυμίζει road movie, με έναν μοναχικό κοκκινομάλλη νέο που δε περνούσε και τόσο καλά ούτε στο σχολείο ούτε στην οικογένεια του. Το χρώμα των μαλλιών του τον έκανε παντού παρείσακτο. Μία νύχτα που ξέσπασε και το έβαλε στα πόδια έτυχε να γνωρίσει τον ψυχίατρο που κι ο ίδιος ήταν καταπιεσμένος λόγω της δουλειάς του, και μαζί πάνε ένα ταξίδι χωρίς προορισμό (αργότερα Ιρλανδία που έχει κοκκινομάλληδες). Ο Patrick παίρνει τη θέση της πατρικής φιγούρας, που έλειπε από την οικογένεια του Remy (μεγάλωνε με την αδερφή και τη μητέρα του), μόνο που δεν είναι και τόσο ευγενικός. Προσπαθεί να τον βοηθήσει με τη σεξουαλική του ταυτότητα, και γενικά να αφεθούν και να ξαναβρούν τους εαυτούς τους, κάνωντας ότι τους έρθει στο μυαλό, ενάντια στις κοινωνικές νόρμες.

Αν εξαιρέσουμε το ξενοδοχείο που διαμένουν για λίγο, όλη η ταινία είναι γυρισμένη στο δρόμο. Καθόλου άσχημη για πρώτη δουλειά θα έλεγα. Στις ερμηνείες ξεχωρίζει φυσικά ο Cassel που δε μοιάζει με συνηθισμένο ψυχίατρο. Το αντικοινωνικό κι αυτοκαταστροφικό μήνυμα της μπορεί να μην άρεσει σε κάποιους, αλλά πιστεύω κατά βάθος όλοι έχουμε παρόμοιο όνειρο, να φύγουμε μακριά για κάπου καλύτερα, που θα νιώσουμε πιο αποδεκτοί.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Our Day Will Come (Θα Έρθει η Μέρα και για Εμάς) (2010)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 11 Ιουλ 2015, 03:33

Δεν θυμάμαι και πολλά από την ταινία, το οποίο μάλλον σημαίνει όπως με ξέρω πως εντέλει δεν μου άφησε κάτι, πάντως θυμάμαι πως όσο την έβλεπα μου άρεσε :πάνω:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Our Day Will Come (Θα Έρθει η Μέρα και για Εμάς) (2010)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Ιουλ 2015, 12:33

Νόμιζα σου αρέσει ο Cassel. Εμένα πάντως για άγνωστο λόγο μου έμεινε η ταινία και το βιντεοκλίπ. Μπορεί να φταίει που έχω τάσεις φυγής και κατά κάποιο τρόπο με εκφράζει. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Our Day Will Come (Θα Έρθει η Μέρα και για Εμάς) (2010)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 13 Ιουλ 2015, 21:59

Ναιιι μ' αρέσει πολύ ο Κασέλ ;)
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες