Kill List (2011)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Μάρ 2015, 14:37

Image
Τίτλος: Kill List
Έτος παραγωγής: 2011
Σκηνοθεσία: Ben Wheatley
Σενάριο: Amy Jump, Ben Wheatley
Ηθοποιοί: Neil Maskell, MyAnna Buring, Harry Simpson
Πρωτότυπη μουσική: Jim Williams
Διάρκεια: 95'


Υπόθεση
Δυο επαγγελματίες εκτελεστές αναλαμβάνουν μια καλοπληρωμένη δουλειά - να βγάλουν από τη μέση τρεις εύκολους στόχους. Όμως τα πράγματα παίρνουν μια πολύ απροσδόκητη και πολύ σκοτεινή τροπή.

Άποψη
Το Kill List είναι μια πολύ παράξενη βρετανική ταινία με άγνωστους συντελεστές και καστ. Δεν νομίζω ότι ανήκει σε συγκεκριμένο είδος. Στο πρώτο μέρος της νόμιζα ότι έβλεπα μια παραλλαγή της αρχής των "Σκηνών από ένα Γάμο" του Μπέργκμαν. Στη συνέχεια μετατράπηκε σε κάτι μεταξύ κλασικής περιπέτειας με εκτελεστές και καλτ ταινίας τρόμου του '70 και του '80. Έχει μια πολύ ιδιαίτερη, πολύ δυνατή και πολύ απειλητική μουσική, μπόλικη ελευθερία και αυτοσχεδιασμό εκ μέρους των ηθοποιών, επιρροές από δημιουργούς όπως ο Κιούμπρικ και ο Πολάνσκι, και μια ιστορία που δεν δίνεται στο πιάτο αλλά απαιτεί την ερμηνεία του θεατή. Μάλιστα διάβασα ότι κάθε σκηνή γυρίστηκε δύο φορές, την πρώτη ακολουθώντας το σενάριο και τη δεύτερη με αυτοσχεδιασμούς και παραλλαγές της αρχικής ιδέας.

Image

Κάποιοι το χαρακτήρισαν "σύγχρονο, σκοτεινό αριστούργημα", όμως άλλοι τόσοι το θεώρησαν "σκουπίδι". Δεν ξέρω αν είναι πράγματι κάτι απ' αυτά τα δύο. Επίσης δεν το προτείνω με σιγουριά. Νομίζω ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην σας αρέσει καθόλου και να αναθεματίζετε την ώρα και τη στιγμή που αποφασίσατε να το δείτε. Παραείναι παράξενη και ασυνήθιστη ταινία - άλλοτε αργή, άλλοτε υπερβολικά γρήγορη, άλλοτε απλοϊκή, άλλοτε μπλεγμένη και δυσνόητη. Κάποιες σκηνές είναι εξωφρενικά βίαιες, όμως όχι πολλές. Μια ιδιαίτερη δημιουργία που δεν περνάει απαρατήρητη.

Θα τη βαθμολογούσα με 8 για την πρωτοτυπία της, για την ανατριχιαστική μουσική της, για την εντελώς απροσδόκητη τροπή της ιστορίας και για την αγωνία και τα ερωτήματα που μου προκάλεσε, με αποτέλεσμα να περάσω το υπόλοιπο βράδυ διαβάζοντας στο ίντερνετ γι' αυτήν. Και επειδή με τρόμαξε, κάποιες στιγμές πολύ.

Trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Φεβ 2016, 23:31

Λοιπόν, μετά την παρουσίασή σου είδα κι εγώ το Kill List.

Παίρνοντας το τέλος σαν κάτι το μεταφυσικό (ώστε να μην ξενερώσω :ρ ) έχω την αίσθηση πως πρώτη φορά είδα ρεαλιστικούς πληρωμένους φονιάδες, σε ταινία. Αυτός ο κουλ τύπος φονιά, όπως ο Ντελόν του Samouraï ή ο Μπρόνσον του Mechanic, εμένα δεν μου μοιάζουν πραγματικοί, αν και φυσικά τους δέχομαι, όμως όπως σχεδόν δέχομαι ένα κυβιστικό πορτραίτο. Αυτωνών εδώ η συμπεριφορά, η ψυχολογία, η αλληλεπίδραση, έμοιαζαν όλα πολύ πραγματικά.

Από την αρχή, που η Φιόνα κάνει το χάραγμα πίσω από τον καθρέφτη, καταλαβαίνουμε πως υπάρχει κάτι παράλληλο με την προφανή ιστορία κι έπειτα το χαμόγελο του ιερέα ή τα μυστηριώδη λόγια το βιβλιοθηκάριου μοιάζουν να είναι άκρες που περιμένουν να συνδεθούν με κάτι παραπάνω. Κι η μουσική επιμένει.

Ένα 8☆ κι από εμένα.

Image

Α, εντωμεταξύ, είχα ξεχάσει ποιος ήταν ο λόγος που έψαξα και βρήκα την ταινία, και προς το τέλος, εκεί που έβλεπα, σκεφτόμουν "Ρε συ, αυτή η ταινία παίζει να αρέσει στην Ίζι!"
:χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Φεβ 2016, 12:34

Εγώ πάλι είχα στο μυαλό μου τη Χήθκλιφ! Αν και γενικά τη συγκεκριμένη ταινία δεν θα την πρότεινα εύκολα. Πάντως διάβασα πολύ ενδιαφέρουσες θεωρίες σχετικά με το τέλος. :ναι: Δυστυχώς έχω ξεχάσει αρκετές λεπτομέρειες.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 03 Φεβ 2016, 15:40

(Ίζι το εκλαμβάνω ως έμμεση πρόταση οπότε θα την δω και θα επιστρέψω με εντυπώσεις!)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Φεβ 2016, 20:50

Δηλώνω καταγοητευμένη από την ταινία - μου άρεσε πάρα πολύ.

Δυστυχώς την είδα με πίεση χρόνου και δεν ήμουν όσο χαλαρή θα ήθελα ώστε να αναζητώ περαιτέρω στοιχεία ενόσω την έβλεπα για ό,τι μου φαινόταν ασαφές, διφορούμενο κτλ όπως κάνω συνήθως με στόχο να το αποκωδικοποιήσω. Έτσι έμειναν αρκετά σημεία που θέλω να ξαναδώ για μια βαθύτερη κατανόηση - άλλωστε η ταινία είναι τόσο αινιγματική και μυστηριώδης που απαιτεί άμεσα μια δεύτερη θέαση (ίσως και τρίτη) για να την εκτιμήσω στον απόλυτο βαθμό.

Ήταν όμως αυτό ακριβώς που αναζητώ σε ένα κινηματογραφικό μυστήριο - να είναι σκοτεινό, απροσπέλαστο και να παραμένει έτσι αφήνοντας μόνο χαραμάδες... από αυτή την άποψη μου θύμισε τις δύο λατρεμένες μου ταινίες, «Μάτια ερμητικά κλειστά» και «Magical Girl».

Το τέλος ήταν πολύ δυνατό - δεν αντιλήφθηκα τίποτα το υπερφυσικό σε αυτό και χαίρομαι γιατί μια τέτοια τροπή εμένα προσωπικά θα μου χαλούσε ολόκληρη την ταινία. Ίζι σε ευχαριστώ πολύ για την έμμεση πρόταση, δεν πολυβλέπω σύγχρονες ταινίες και την συγκεκριμένη σίγουρα θα την έχανα αν δεν διάβαζα την παρουσίαση σου!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Φεβ 2016, 21:05

Χήθκλιφ χάρηκα πολύ που σου άρεσε!!! Σκέψου ότι αν παίζαμε το "Δες μια αγαπημένη μου ταινία" γνωρίζοντας εκ των προτέρων το ταίρι μας και κληρωνόμασταν μαζί, θα ήταν η πρώτη που θα σου πρότεινα :)))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Kill List (2011)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 26 Ιούν 2017, 01:47

Είδα την ταινία στο πλαίσιο του παιχνιδιού αλλά δυστυχώς δεν με κέρδισε... Αυτή η παραξενιά της που δίχασε, όπως αναφέρει και η Ιζι, δεν κατάφερε να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον ούτε με εξέπληξε το φινάλε...ίσως φταίει οτι τα έχω ηδη δει να συμβαίνουν σε άλλες ταινίες (πχ From Dusk till Dawn,Eyes wide shut, Serbian Film) και αν αυτό δεν είχε συμβεί μπορεί τα πράγματα να ήταν διαφορετικά, πάντως είναι μεταγενέστερη αυτών...

Οσον αφορά τους δολοφόνους ηταν ευχάριστη η διαφορετική οπτική απο το συνηθισμένο στιλ του μοδάτου,σουπερντουπερ γυναικοκατακτητή τυπά αλλά σε καμία περίπτωση δε θα μιλούσα για ρεαλιστικότητα...μάλλον εναν αντίποδα του προαναφερόμενου κλισέ θα τον χαρακτήριζα και πέτυχε τον στόχο του...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες