Lucy (2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Φεβ 2015, 21:47

Image

Τίτλος: Lucy
Έτος παραγωγής: 2014
Σκηνοθεσία: Luc Besson
Σενάριο: Luc Besson
Ηθοποιοί: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi…
Πρωτότυπη μουσική: Eric Serra
Διάρκεια: 89΄
imdb

Υπόθεση
Οι περιστάσεις φέρνουν μια γυναίκα να ποτιστεί εσωτερικά με ένα ισχυρό ναρκωτικό, πράγμα το οποίο θα ανοίξει νέες δυνατότητες του μυαλού της.

Image

Άποψη
Ταινία φαντασίας και πολλής πολλής δράσης.

Η σύλληψη είναι σχετική με την «Απόλυτη Ευφυΐα» αν και αυτή η εδώ η ταινία μάλλον δεν είναι τόσο καλά συγκροτημένη καθώς το σενάριο χωλαίνει σε σημεία και έτσι, για παράδειγμα, είναι άξιο απορίας γιατί μια σπείρα κακοποιών, η οποία θέλει να καθαρίσει μια γυναίκα, δεν διαλέγει να στείλει έναν δολοφόνο να την βρει κάποια στιγμή που η γυναίκα αυτή θα είναι μόνη αλλά, αντί αυτού, κάνει ντου σύσωμη κι οπλισμένη σε ένα κτήριο όπου μόλις έχει κάνει επίσης ντου ένα μεγάλο σώμα οπλισμένων αστυνομικών. Προφανώς, για να πέσει κατακλυσμιαίο πιστολίδι κι οι οπαδοί του κατά ριπάς θα βρουν εδώ σκηνές γεμάτες μολύβι, όμως κάποιος που δίνει πρωτίστως βαρύτητα στην λογική της πλοκής, μπορεί να απογοητευτεί λιγάκι.

Από εκεί και πέρα, βέβαια, δεχόμαστε το "μαγικό" υπερηρωικό στοιχείο και νομίζω πως το υπερηρωικό είδος έχει αποκτήσει σήμερα ένα νέο παρακλάδι, έξω από τον κόσμο της Μαρβελ και της DC, με ταινίες όπως η Lucy, η Απόλυτη Ευφυΐα, το Χρονικό κτλ.

Πιστεύω πως ο ρόλος ταιριάζει στην Γιόχανσον αν και όσο προχωρά η ταινία ο πρωταγωνιστικός ρόλος παραχωρείται όλο και περισσότερο στα εφέ και το πιστολίδι.

Δυστυχώς, η ταινία μάλλον ενισχύει τον αστικό μύθο πως ο άνθρωπος χρησιμοποιεί μόνο το 10% του εγκεφάλου του.
Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Φεβ 2015, 23:15

Εμένα, όπως και το Limitless, μου άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα. Δε μου άρεσε η κατάληξη της, με ένα απλό κυνηγητό, λες και είναι άλλη μία ταινία δράσης. Πιστεύω ότι ο Besson θα μπορούσε να κάνει πολλά παραπάνω.

Δε πειράζει όμως γιατί εκτός του ότι ετοιμάζεται Chronicle 2, κάπου διάβασα πως η Johansson θα πρωταγωνιστήσει στη μεταφορά του Ghost in the Shell.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Φεβ 2015, 23:23

"Το Χρονικό", φαινόταν πως πήγαινε και για συνέχεια. Μου άρεσε κάμποσο το πρώτο και του έχω ένα μάλλον κάπως χουβαρντάδικο 8☆.

Η "Απόλυτη Ευφυΐα" μού άρεσε πάρα πολύ και π.χ. στην imdb της εχω ένα ξεγυρισμένο 10☆άρι, ενώ στην Λούση με ξενέρωσε το τέλος με όλο το άσκοπο πιστολίδι και βλέπω πως της έβαλα ένα 6☆.

Πάντως, σκοπεύω να τις ξαναδώ όλες αυτές τις ταινίες καθώς πραγματεύονται ιδέες που με ελκύουν. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 26 Φεβ 2015, 15:41

Μου άρεσε η ματιά της ταινίας "Lucy", όσον αφορά την διεισδυτική αντίληψη της πρωταγωνίστριας για τον εαυτό της και το περιβάλλον γύρω της. Με απογοήτευσε όμως λίγο, μιας και επικεντρώθηκε πιο πολύ στην δράση και στη βία, ως κύρια θέματα στο "γεγονός" ότι κάποιος χρησιμοποιεί το 100% του εγκεφάλου του (δεν εξετάζω ότι πρόκειται περί αστικού μύθου, το παίρνω ως την κεντρική ιδέα της ταινίας). Οπότε, καλύτερα που δεν το χρησιμοποιούμε! :ρ

Το "Limitless" μου άρεσε πιο πολύ, για τον αντίθετο ακριβώς λόγο: δεν επικεντρώθηκε τόσο στην βία, αλλά στις δυνατότητες αυτού του φαινομένου.

Το έχω παρατηρήσει και σε άλλες ταινίες που μου άρεσαν (το "Inception" μου έρχεται πρόχειρο) και δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιούν την βία ως κύριο συστατικό, όταν έχουν μια ωραία ιστορία να πουν. Μου φαίνεται πως κάποιες φορές, είναι και ένα μέσο εύκολου εντυπωσιασμού για να προσελκύσουν ένα ευρύτερο κοινό που θα τις δει, όμως έτσι οι ταινίες χάνουν τον στόχο τους, κατά την γνώμη μου.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Φεβ 2015, 19:29

Συμφωνώ με τα όσα λες, Τρίνιτυ.

Σχετικά με το ότι χρησιμοποιούμε μόνο ένα μικρό ποσοστό του εγκεφάλου μας, αυτό αποτελεί μύθο κατά γενική παραδοχή, και ανακυκλώνεται από στόμα σε στόμα. Κάπου διάβασα πως ο σκηνοθέτης το είχε υπόψη, πως του πρόκειται για μύθο, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να προχωρήσει και να φτιάξει μια, ούτως ή άλλως, φανταστική ιστορία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 26 Ιούν 2016, 02:17

Ποσο μου αρεσε και σαν ιδεα και σαν εκτελεση και ας εστιασε κυριως στην δραση. Ηταν ακριβως αυτο που ειχα ορεξη να δω, η Σκαρλετ εξαιρετικη για αλλη μια φορα :ναι: . Θα τσεκαρω και το limitless
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Lucy (2014)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Σεπ 2018, 18:18

Ωραια ταινια. Για το ειδος της πολυ καλη.
7/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες