Birdman (2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Φεβ 2016, 13:33

Για εμένα το παράδειγμα του Νικόλα είναι άστοχο διότι άλλο η τέχνη κι άλλο η επιστήμη. Η τέχνη είναι μια προσωπική εμπειρία.

Τώρα το τί συμβουλές θα έδινα στο παιδί μου είναι κι αυτό ένα τελείως διαφορετικό θέμα. Πάντως, σχετικά με την τέχνη, σίγουρα δεν θα του έδινα την συμβουλή που θα φαίνεται πως θα έδινε π.χ. ο Νικόλας. Εκ πρώτης θα του έλεγα να σκεφτεί πολύ καλά πριν ασχοληθεί με την τέχνη ως βιοποριστικό επάγγελμα και από εκεί και πέρα θα του έλεγα, όσον αφορά την τέχνη, να κάνει ό,τι θέλει κι ό,τι τον ευχαριστεί δίχως προκαταλήψεις. Κι αυτός που για σένα είναι "καραγκιόζης" για μένα μπορεί να μην είναι. Τον Ρουβά, προσωπικά, και δίχως να ξέρω άλλο τραγούδι του από το μάλλον ενοχλητικό για μένα "σ' έχω ερωτευτεί", δεν τον θεωρώ καθόλου καραγκιόζη, τον άνθρωπο.

Αλλά δεν έχω σκοπό εδώ να πιαστώ σε άλλη μια στείρα αντιπαράθεση σχετικά με τον Ρουβά ή οποιονδήποτε άλλον. Έχω κι εγώ μια μακρά κι υγιέστατη σχέση με την τέχνη κι έτσι μπορώ να έχω άποψη, την οποία και κατέθεσα πιο πάνω. Δεν έχω καμία διάθεση να πείσω κάποιον για οτιδήποτε και ως εκ τούτου αν κάποιος νιώθει πως χρειάζεται να πει την "τελευταία κουβέντα" έχει όλον τον χώρο από εμένα!

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Φεβ 2016, 13:35

Φαροφύλακας έγραψε:Για εμένα το παράδειγμα του Νικόλα είναι άστοχο διότι άλλο η τέχνη κι άλλο η επιστήμη. Η τέχνη είναι μια προσωπική εμπειρία.
:)


Ξέρεις Φάρε υπάρχουν και ωδεία και σχολές καλών τεχνών και σκηνοθεσίας και πάει λέγοντας... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Φεβ 2016, 13:38

Ναι, αλλά είναι τέχνη. Κι ο μπλουζίστας του 1900 που δεν πήγε σε καμιά σχολή, είναι δηλ. άχρηστος; Τί έχει να κάνει η τέχνη με την επιστήμη. Δηλ. νομίζω πως πάμε την κουβέντα ένα βήμα ακόμα πιο πίσω όταν μπερδεύουμε την τέχνη με την επιστήμη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Φεβ 2016, 13:43

Ο μπλουζίστας δεν πήγε να παίξει το "Κοντσέρτο για έναν ιππότη ευγενή" του Ροντρίγκο στο Μέγαρο μουσικής... Περιορίστηκε σε αυτό που ήξερε καλά να κάνει! Και καλά έκανε.. Αυτό είναι το πιο υγιές...

Τέλος πάντων... Επειδή και γω την τέχνη την έχω δει από πολύ κοντά έχω τις δικές μου απόψεις... :)

Δεν καταλαβαίνω όμως πως μόνο στα δικά μου μάτια φαίνονται καραγκιοζιλίκια η έκθεση του ιδιωτικού βίου στα ΜΜΕ, τα κλάματα στο φακό για την στρατιωτική θητεία, οι φούστες και πάει λέγοντας... :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Φεβ 2016, 14:02

Πάλι την ίδια κουβέντα πιάσατε. Νικόλα τις ξέρεις τις απόψεις μου :))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Φεβ 2016, 14:06

Χαχαχαχαχα!!! Ίζι δεν τελειώνουμε ποτέ τελικά!!! :χαχα: :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 23 Φεβ 2016, 17:46

Για το birdman δεν μιλουσατε αρχικα; :ρ
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μια Μαίρη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 8
Εγγραφή: 04 Μάρ 2016, 21:54

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Μια Μαίρη » 04 Μάρ 2016, 23:16

Πράγματι το Birdman ήταν μία ιδιαίτερη ταινία και σίγουρα μου άρεσε αρκετά. Η ερμηνεία του Μάικλ Κίτον δε, ήταν ξεχωριστή και με εντυπωσίασε. Νομίζω το δυνατότερο σημείο της είναι το "στοίχειωμα" και η ισοπέδωση του εγώ του κεντρικού ήρωα από το παρελθόν σε συνάρτηση με το παρόν του. Παρά την πικρία που γεύεται κανείς από την έναρξή της, είναι ένα φοβερό δείγμα μαύρης κωμωδίας που δεν σ αφήνει εύκολα αδιάφορο.
Από την άλλη βέβαια, δε θα έλεγα ότι με άγγιξε ή με συνεπήρε.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Birdman (2014)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 24 Ιουλ 2017, 11:14

Διάβασα εν τάχη τις παραπάνω τοποθετήσεις και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα περισσότερα. Μια καλογυρισμένη ταινία, ένα θέμα που σίγουρα θα έχει απασχολήσει πολλούς ηθοποιούς οι οποίοι ταυτίστηκαν με κάποιον ήρωα της μεγάλης οθόνης, και ένα αξιόλογο καστ που ανταποκρίνεται με σοβαρότητα στον ρόλο του.
Σ' αυτό το σημείο θα ήθελα να επισημάνω δύο πράγματα. Το πρώτο είναι πως ο Michael Keaton ήταν - μετά τον Σούπερμαν με τον Christopher Reeve - ο πρώτος, καταξιωμένος ηθοποιός, που ενσάρκωσε χαρτένιο ήρωα, (και λέω χαρτένιο επειδή ο Batman δεν είναι σούπερ ήρωας) στην μεγάλη οθόνη με δύο ταινίες, και ο δεύτερος είναι πως ο πλήρης τίτλος της ταινίας είναι "Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)" κάτι που δεν αναγράφεται στην παρουσίαση και που κατ' εμέ είναι καθοριστικός για την κατανόηση της ταινίας.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες