The Signal (Το Σήμα) (2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2015, 23:31

Image

Τίτλος: The Signal
Ελληνικός τίτλος: Το Σήμα
Έτος παραγωγής: 2014
Σκηνοθεσία: William Eubank
Σενάριο: Carlyle Eubank, William Eubank, David Frigerio
Ηθοποιοί: Brenton Thwaites, Olivia Cooke, Beau Knapp, Laurence Fishburne…
Πρωτότυπη μουσική: Nima Fakhrara
Διάρκεια: 97΄
imdb

Υπόθεση
Σε ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο, τρεις νέοι κάνουν μια παράκαμψη και φτάνουν σε ένα εγκαταλειμμένο σπίτι αναζητώντας έναν χάκερ. Μια επίσκεψη που θα τους εγκλωβίσει σε μια ακατανόητη πραγματικότητα.

Image

Άποψη
Κλειστοφοβικό θρίλερ επιστημονικής φαντασίας, συγκεκριμένης θεματολογίας που ας μην την κατονομάσουμε εδώ ώστε να μην κλέψουμε το στοιχείο της έκπληξης.

Τα φρέσκα πρόσωπα των τριών νέων συνδιάζονται όμορφα με τον βετεράνο Laurence Fishburne (τον Μορφέα από το "Μάτριξ") σε μια ιστορία η οποία στο μεγαλύτερο μέρος της στήνει αγωνία με απλά μέσα αν και προς το τέλος επιστρατεύονται καλοφτιαγμένα εφέ. Παρακολουθούμε σχεδόν τα πάντα μέσα από την υποκειμενική ματιά των ηρώων και μοιραζόμαστε την έκπληξή τους, την αγωνία τους, την αδυναμία τους να κατανοήσουν σε τι ακριβώς έχουν μπλέξει.

Καλό αποτέλεσμα για μια σχετικά φθηνή παραγωγή που όμως είναι στοχευμένη κυρίως στο κοινό της επιστημονικής φαντασίας.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 17 Ιαν 2015, 14:19

Λοιπόν, η ταινία ήταν οπτικά και ακουστικά απολαυστική, με πανέμορφα πλάνα, υπέροχη μουσική και μπόλικο, νωχελικό slow motion. Η ιστορία με μπέρδεψε αρχικά λίγο, όμως από κάποιο σημείο και μετά καταλαβαίνεις νομίζω τι παίζει (με αποτέλεσμα η ανατροπή στο τέλος να είναι μάλλον αναμενόμενη). Κάποια πράγματα δεν τα κατάλαβα

Πώς επικοινωνούσαν οι φίλοι μέσω του συστήματος κλιματισμού;
Τι δουλειά είχε εκεί μέσα η αγελάδα; Τι ακριβώς έκαναν οι εξωγήινοι με την κοπέλα; Στον έναν έβαλαν πόδια, στον άλλο χέρια, στην κοπέλα (που ήταν συνεχώς "αλλού") τι έκαναν; Πώς είναι δυνατόν ο ήρωας να μην είχε δει τα πόδια του μέχρι τη στιγμή της αποκάλυψης;


Τέλος πάντων, νομίζω ότι κάποια πράγματα τα άφησε αναπάντητα η ταινία. Η τελευταία σκηνή ήταν κορυφαία, είχα ανατριχιάσει ολόκληρη.

Πολύ καλή!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 17 Φεβ 2017, 09:45

Με αφορμή την εδώ παρουσίαση είδα την ταινία και οφείλω να πω πως μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Πατάει επάνω σε πολλές ταινίες
μεταξύ άλλων θα μπορούσα να αναφέρω ακόμα και το The Blair Witch Project
των οποίων το βασικό θέμα εστιάζεται στο αναμφισβήτητο γεγονός πως τα πράγματα δεν είναι ποτέ έτσι όπως φαίνονται ή όπως τα αντιλαμβανόμαστε. Αυτό δεν το αναφέρω υποτιμητικά για την ταινία. Αντιθέτως θα έλεγα πως προσωπικά αρέσκομαι στο να βλέπω σε μια ταινία αναφορές από άλλες ταινίες και να κάνω τους ανάλογους συνειρμούς.
Ο Laurence Fishburne ερμηνεύει στην ταινία ένα ρόλο όχι πολύ διαφορετικό από εκείνον του Μορφέα στο Matrix

Το καστ πολύ καλό όπως επίσης και η φωτογραφία της ταινίας. Το τελευταίο ίσως να οφείλεται στο γεγονός πως ο Eubank έχει καλή προϋπηρεσία ως διευθυντής φωτογραφίας και «το έχει» σε αυτόν τον τομέα.

Μου άρεσε η ταινία και την παρακολούθησα με ενδιαφέρον μέχρι το τέλος χωρίς να βαρεθώ. :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 18 Φεβ 2017, 00:55

Την ταινία αυτή την έχω δει. Αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου. Λες και δεν την έχω δει!! :))) Μου 'χετε κινήσει την περιέργεια μ' αυτά που γράφετε και παρά τα σχόλια.. εξακολουθώ να μη θυμάμαι!! Όχι μόνο τι γίνεται.. αλλά ούτε καν αν μου άρεσε ή όχι!! :πανικός: Θα τρελαθώ!! :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Φεβ 2017, 18:17

Να σου πω, Τόνια, παραδόξως, κι ενώ εγώ έκανα την παρουσίαση πιο πάνω, ομοίως θυμάμαι ελαχιστότατα, σαν να πέρασε ένα σφουγγάρι και να έσβησε την ανάμνησή μου.

Λες να συμβαίνει αυτό που φοβάμαι; :χμ:

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 18 Φεβ 2017, 23:35

Ούτε ο Θεατής τη θυμάται.. κάτι γίνεται εδώ.. :χμ:

:ααργκ: Το βρήκα..



..ομαδικό αλτσχάιμερ!! :ρ :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Φεβ 2017, 17:05

Εγώ πάντως τη θυμάμαι μια χαρά. Τι πάθατε; :χμ: :ρ
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: The Signal (Το Σήμα) (2014)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 19 Φεβ 2017, 19:03

Κοκο μπλόκο! Σεντόνι! Λευκό! Σβησμένη μνήμη! :ααργκ: :ρ


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες