Total Recall (2012)

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Total Recall (2012)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 07 Οκτ 2014, 12:08

-Image

Τίτλος: Total Recall
Ελληνικός Τίτλος: Ολική Επαναφορά
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθεσία: Len Wiseman
Σενάριο: Kurt Wimmer, Mark Bomback
Ηθοποιοί: Colin Farrell, Kate Beckinsale, Bokeem Woodbine, Bryan Cranston
Πρωτότυπη μουσική: Harry Gregson-Williams
Διάρκεια:118'
imdb

Υπόθεση

Στο τέλος του 21ου αιώνα η Γη είναι ένας κατεστραμμένος πλανήτης. Οι μόνες περιοχές που κατοικούνται είναι το Ηνωμένο Βασίλειο και η Αποικία (Αυστραλία), η οποία είναι και ο τόπος διαμονής της εργατικής τάξης. Η επικοινωνία γίνεται διαμέσου της Γης μέσω σήραγγας και το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την μεταφορά είναι περίπου 19 λεπτά. Με αυτόν τον τρόπο μετακινούνται σε καθημερινή βάση οι εργάτες από την Αποικία στο Ην. Βασίλειο προκειμένου να εργαστούν στα εργοστάσια παραγωγής ρομπότ που χρησιμοποιούνται κυρίως ως όργανα καταστολής.

Ένας εξ αυτών, ο Douglas Quaid, ζώντας μια ζωή ρουτίνας στην Αποικία με την γυναίκα του Lori, βλέπει στον ύπνο του περίεργα και κατά κάποιον τρόπο εφιαλτικά όνειρα, τα οποία επαναλαμβάνονται σχεδόν αυτούσια κάθε βράδυ. Κάποια στιγμή επισκέπτεται την Recall μια εταιρεία η οποία μεταφυτεύει ψεύτικες αναμνήσεις, μετατρέποντας τα όνειρα σε πραγματικότητα, θέλοντας έτσι να ζήσει κάποιες ώρες σαν μυστικός πράκτορας. Εκεί όμως τα πράγματα περιπλέκονται και ο ίδιος μπαίνει στο στόχαστρο της αστυνομίας σαν αληθινός καταζητούμενος πράκτορας.


Image

Άποψη

H Ολική Επαναφορά είναι ριμέικ της κλασικής sci fi περιπέτειας του Πολ Βερχόφεν, που προβλήθηκε το 1990. Σεβόμενη λοιπόν την κληρονομιάς της, η ταινία του 2012 είναι τόσο όσο χρειάζεται φιλόδοξη για να διαγράψει τη δική της πορεία και να αφήσει το δικό της στίγμα στην ιστορία των remake.

Η πλοκή της ταινίας είναι βασισμένη στο διήγημα με τίτλο "We Can Remember It For You Wholesale" του Philip K. Dick. Ο Len Wiseman σκηνοθετεί με μαεστρία έναν μελλοντικό, σκοτεινό και δυσοίωνο κόσμο δίνοντας προτεραιότητα στην απτή κι αληθοφανή στόφα ενός ονείρου, που όλα δείχνουν ότι θα γίνει εφιάλτης.

Ο θεατής της ταινίας ως είναι φυσικό, κάνοντας τις αναπόφευκτες συγκρίσεις, θα διαπιστώσει πως τελικά η ταινία του Wiseman είναι μια τελείως διαφορετική ταινία από εκείνη του Verhoeven, αφού κατόπιν απόφασης των παραγωγών παραλείφτηκε το κομμάτι εκείνο της πλοκής που αφορούσε στην αρειανή αποικία, ενώ προστέθηκαν ορισμένα άλλα που δεν υπήρχαν στην πρώτη ταινία. Το αν είναι τώρα καλύτερη ή χειρότερη από την αρχική, θα εξαρτηθεί από την προδιάθεση του θεατή, αφού κατά την γνώμη μου αν απομονωθεί και αντιμετωπιστεί ως αυτόνομη δημιουργία, είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας. Άλλωστε ένα remake έχει λόγο ύπαρξης μόνο όταν ο δημιουργός του επιχειρεί μια διαφορετική ανάγνωση του πρωτότυπου υλικού. Πάντως κάποιες αναφορές τιμής ένεκεν με την πρώτη ταινία γίνονται εύκολα αντιληπτές, όπως εκείνη επί παραδείγματι που διεξάγεται στον χώρο αποβίβασης της σήραγγας.

Με μία διάχυτη καθ' όλη σχεδόν την διάρκεια της "Blade Runner" ατμόσφαιρα, η ταινία παρουσιάζει ένα μέλλον το οποίο επιστημονικά τουλάχιστον είναι δυνατόν να επιτευχθεί … ακόμα και αυτό το ταξίδι διαμέσου της Γης, από το ένα άκρο της επιφάνειας της στο εκ διαμέτρου αντίθετό της.

Image

Η σκηνοθετική προσέγγιση του Wiseman σ’ ένα remake που αναπόφευκτα θα του δημιουργούσε τις ανάλογες συγκρίσεις κυμαίνεται σε αρκετά υψηλά επίπεδα. Εκθαμβωτικά εφέ και καταιγιστική δράση πλαισιώνουν το σύνολο δίνοντας μια άρτια ταινία. Οι ερμηνείες τόσο του Colin Farrell – που προσωπικά συμπαθώ ιδιαίτερα – όσο και των υπολοίπων συντελεστών δικαιώνουν πιστεύω το σκηνοθέτη για τις επιλογές του.

Ο σχεδιασμός παραγωγής χρεώνεται στον ιδιαίτερα αγαπητό και παγκοσμίως γνωστό κύριο Πατρίκιο Τατόπουλο, ενώ η μουσική επιμέλεια στον κον Harry Gregson-Williams γνωστού κυρίως από τις ταινίες "Shrek 1 & 2" και "The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe".

Τρέιλερ


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Total Recall (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Οκτ 2014, 15:55

Πάει καιρός που είδα την ταινία κι έχω χάσει την αίσθηση που μου άφησε. Αυτό που θυμάμαι είναι πως γενικά μου άρεσε (στην imdb βλέπω πως έχω ένα 7αράκι). Δυστοπικό μέλλον που, πράγματι, ίσως έχει κάτι από Blade Runner, κι ένας καταιγιστικός ρυθμός δράσης.

Η Kate Beckinsale απλά πανέμορφη κι είχα για κάμποσο καιρό ταπετσαρία στην οθόνη μου την παρακάτω εικόνα από την ταινία (με την Κέιτ ;) ).

Image

Κι από εκεί και πέρα, κι εγώ συμπαθώ τον Φάρελ. Μου βγάζει κάτι ανθρώπινο που το χρειάζεται πολύ μια τελείως φανταστική ταινία όπως αυτή εδώ πέρα.

Την παλιά ταινία με τον Σβάτσε δεν την πολυθυμάμαι, να πω την αλήθεια, κι έτσι γλίτωσα και συγκρίσεις, που ούτως ή άλλως δεν βοηθάνε στην θέαση.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Total Recall (2012)

Ανάρτησηαπό Τζακ » 10 Οκτ 2014, 00:01

Ευχαριστη ταινια και πολυ ενδιαφερουσα συζυγικη σχεση! Δε μπορω να φανταστω τι θα του εκανε του φουκαρα αν τον επιανε με αλλη! :χαχα:


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες