The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Φεβ 2014, 20:22

Image

Τίτλος: The Hunger Games: Catching Fire
Έτος παραγωγής: 2013
Σκηνοθέτης: Francis Lawrence
Σενάριο: Simon Beaufoy, Michael Arndt, Suzanne Collins
Ηθοποιοί: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth...
Πρωτότυπη μουσική: James Newton Howard
Διάρκεια: 146΄
imdb

Υπόθεση
Η Κάτνις κι ο Πίτα κρατούν τον ψεύτικό τους έρωτα εμπρός στις κάμερες και πιστεύουν πως έχουν τελειώσει για πάντα με τους Αγώνες Πείνας. Μόνο που η Πρωτεύουσα έχει τα δικά της σχέδια γι' αυτούς και μια νέα φονική παρτίδα.

Image

Άποψη
Βασισμένη πάνω στο δεύτερο βιβλίο της σειράς, πρόκειται για την συνέχεια της αφήγησης η οποία κρατάει όλα τα στοιχεία που της χάρισαν εξαρχής την γνωστή μεγάλη επιτυχία: την "αουτσάιντερ" υπερηρωίδα, την αρένα και το απολυταρχικό τοπίο.

Σκέφτομαι πως μάλλον, κάπου δεν μπορεί να αποφύγει κάποιος την αναγωγή στην σύγχρονη πραγματικότητα: η Κάπιτολ σαν Αμερική σε έναν κόσμο με περιοχές όπου οι άνθρωποι πεθαίνουν από πείνα ή, στα πιο δικά μας, η Κάπιτολ σαν γερμανική υπερδύναμη σε μια Ευρώπη με φτωχή περιφέρεια. Όπως και να έχει, αυτή η δεύτερη ταινία έχει ένα επαναστατικό άρωμα που ίσως μας αγγίζει λίγο παραπάνω όσους βρεθήκαμε να ζούμε στην "Περιοχή 12" της Ευρώπης. Από αυτήν την άποψη, λοιπόν, μπορούμε να πούμε πως η ιστορία ενέχει και ένα πολιτικό σχόλιο.

Οι ηθοποιοί συνεχίζουν απαράλλακτοι στους καλούς ρόλους που τους συναντήσαμε στην πρώτη ταινία με τον Σάδερλαντ εξαίσια αντιπαθητικό. Η αναφορά, όμως, θα πρέπει να γίνει κυρίως για τον πρόσφατα και πρόωρα χαμένο Philip Seymour Hoffman, ο οποίος εμφανίζεται εδώ σε έναν από τους τελευταίους ρόλους της ζωής του, που δεν θα προλάβει να ολοκληρώσει στις συνέχειες που έπονται.

Μια καλή ταινία που μπορεί να αρέσει στο ευρύτερο κοινό, έξω και πέρα από τον στενό κύκλο της επιστημονικής φαντασίας.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2010)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 18 Φεβ 2014, 21:16

Από τις καλύτερες μεταφορές βιβλίων που έχω δει. Είμαι λάτρης των βιβλίων-ταινιών φαντασίας άρα και της συγκεκριμένης σειράς οπότε μπορεί να μην είμαι απολύτως αντικειμενική. Ακολούθησαν αρκετά πιστά το βιβλίο και κατάφεραν να μεταφέρουν τον δεσποτικό κόσμο της Collins στην μεγάλη οθόνη. Πιάσανε το νόημα του ,περάσανε τα κοινωνικά και πολιτικά μηνύματα του και επικεντρώθηκαν στα σωστά θέματα. Ο τρόπος που τα ανάδειξαν ήταν εξαίσιος. Εξαιρετικές ερμηνείες,άψογα κουστούμια,τέλεια σκηνικά.
Αν την βαθμολογούσα θα της έβαζα άνετα ένα 8.

Για όσους δεν το γνωρίζουν οι ταινίες θα είναι 4 και όχι 3 όπως τα βιβλία. Το τελευταίο θα το χωρίσουν σε 2 μέρη.

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 21 Φεβ 2014, 03:30

Το δευτερο μερος της ταινιας ηταν με διαφορα καλυτερο απο το πρωτο (νομιζω το ξαναπα)

Αν στο πρωτο μου αφησε μια καλη εντυπωση, στο δευτερο κολλησα πραγματικα.

Καποια γενικα σχολια για τους ηθοποιους :

-Τον ηθοποιο που πεθανε δεν τον αναγνωρισα με την πρωτη, και τωρα λυπαμαι που δεν τον δω και στην επομενη ταινια.

- Ο Σαδερλαντ.. τον θυμαμαι ακομη σαν τον πατερα της Λιζυς στο "περηφανια και προκαταληψη". Ιδια αδιαφορη αισθηση μου ειχε αφησει.. Ειναι τοσο καλος τελικα; Παντως σαν εμφανιση πειθει

-Ο δε στυλιστας Σινα.. που ολο ελεγα στο πρωτο μερος "βρε.. ποιο μου θυμιζει.. καποιον μου θυμιζει", ξαφνιαστηκα οταν καταλαβα ποιος ηταν τελικα..

και περα απο τους διασημους (τουλαχιστον αυτος που ξερω εγω..) οι υπολοιποι, ειναι αρκετα γνωστοι;

-πχ ο παρουσιαστης των αγωνων, με τα αστραφτερα του δοντια που μου ειναι αντιπαθης

-οι υπολοιποι διαγωνιζομενοι; πλην της Τζοανας που επαιξε και εκεινη στην "περηφανια και προκαταληψη" μαζι με τον Σαδερλαντ

-Οσο για τον Πεετα, ομολογω πως στην αρχη μου αρεσε ο Γκεηλ περισσοτερο. και εξακολουθει δηλ να μου αρεσει. Αλλα ο Πεετα κερδιζει απο συμπεριφορα (και σαν ηθοποιος επισης). Ηταν και νωριτερα γνωστος;

- Η Εφη και ο ειδικα ο ξανθος (τον ξεχναω), πρεπει καπου να τον εχω ξαναδει, αλλα δεν θυμαμαι. Τα φορεματα της Εφης εχουν εμπνευση. Ποιος να ηταν αυτος που τα σχεδιασε; Αλλα και τα ρουχα της Κατνις μου αρεσαν πολυ.

και τελος.. Ετσι οπως ειδα τις ταινιες.. δεν ξερω αν θα μου αρεσε περισσοτερο να διαβαζα το βιβλιο ή θα ξενερωνα τωρα που ξερω την πλοκη ή απλα θα μου ξενισει, που θα βλεπω τις διαφορες. Οσοι διαβασαν μετεπειτα το βιβλιο, τι λενε;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Φεβ 2014, 22:06

Λορένα έγραψε:- Ο Σαδερλαντ.. τον θυμαμαι ακομη σαν τον πατερα της Λιζυς στο "περηφανια και προκαταληψη". Ιδια αδιαφορη αισθηση μου ειχε αφησει.. Ειναι τοσο καλος τελικα; Παντως σαν εμφανιση πειθει


Συμφωνώ μαζί σου. Σε πολλούς του ρόλους με αφήνει αδιάφορο και στο "Περηφάνια και Προκατάληψη" δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος με τον οποίο διάλεξε να ενσαρκώσει τον πατέρα. Ίσως φταίει πως πρωτύτερα είχα δει την εξαιρετική σειρά του BBC.

Λορένα έγραψε:-πχ ο παρουσιαστης των αγωνων, με τα αστραφτερα του δοντια που μου ειναι αντιπαθης


Εμένα πάλι, μου αρέσει πολύ αυτός ο ρόλος, Λορένα. :ναι:

Από εκεί και πέρα, τα ρούχα στο πρώτο "The Hunger Games" τα σχεδίασε η Judianna Makovsky η οποία έχει μια λαμπρότατη καριέρα στον τομέα της με πολλές και μεγάλες ταινίες στο ενεργητικό της κι αξίζει να ρίξει μια ματιά κανείς στην σελίδα της στην imdb. Στο δεύτερο μέρος, The Hunger Games: Catching Fire, τα κουστούμια σχεδίασε η Trish Summerville οποία έκανε τα κουστούμια και στο The Girl with the Dragon Tattoo (2011). Πιστεύω πως σε τέτοιες ταινίες όπου ζητούμενο είναι το διαφορετικό, το εξωπραγματικό, το φουτουριστικό, οι σχεδιαστές κουστουμιών βγάζουν μεγάλα γούστα και απωθημένα.

Όσο για τον Woody Harrelson (αν καταλαβαίνω καλά ποιον εννοείς όταν λες "ξανθός") και για την "Έφη" που ρωτάς, είναι καί οι δύο ηθοποιοί με μακρές καριέρες και σίγουρα όλο και κάπου θα τους έχεις δει. Ταινία που μου άρεσε πολύ με πρωταγωνιστή τον Harrelson είναι το Defendor(2009)

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 25 Φεβ 2014, 23:28

Σε ευχαριστω Φαροφυλακα για την απαντηση..

Μου αρεσε πολυ η ταινια, οποτε και ασχοληθηκα λιγο παραπανω. Την εχω δει 3-4 φορες και θα την ξαναδω φυσικα :ρ

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 28 Φεβ 2014, 19:27

Λάτρεψα λάτρεψα λάτρεψα αυτή την ταινία, που για μένα ξεπέρασε και το βιβλίο!!

Λορένα εγώ πρώτα είδα την πρώτη ταινία και μετά διάβασα την τριλογία (και μετά είδα τη δεύτερη ταινία). Ενώ ήξερα τι γινόταν, το ότι διάβασα την ιστορία από την πλευρά της Κάτνις, με τη διήγησή της και τα συναισθήματά της, με βοήθησε να μπω ακόμη πιο βαθιά στην ιστορία. Πλέον δεν μπορώ να δω κάποια από αυτές τις 2 ταινίες και να μην με πάρουν τα ζουμιά σχεσόν από την αρχή (έχω πει εδώ και καιρό μάλιστα να βρω την δεύτερη ταινία να την ξαναδω με την ησυχία μου να κλάψω και δίχως θεατές!!!)

Ο Πίτα σου είναι σίγουρα γνωστός από παιδικούς ρόλους που έχει παίξει. Αν τον ψάξεις στο imdb θα δεις ότι τον ξέρεις σίγουρα. Και η Έφι είναι γνωστή, αν και σε μένα κυρίως από σειρές, και ο Χέιμιτς (που τώρα νομίζω παίζει στην καινούργια σειρά True Detective) και ο Τούτσι, πασύγνωστος, γενικά νομίζω σχεδόν όλοι γνωστοί είναι.

Πάντως κι εγώ με τον Πίτα είμαι, παρόλο που από την αρχή μου άρεζε περισσότερο ο πιο ωραίος Γκέιλ. Από τη δεύτερη ταινία και μετά μάλιστα δεν τίθεται θέμα. Και η Λόρενς στο ρόλο της Κάτνις, αλλά και όπου αλλού την έχω δει, είναι κατά τη γνώμη μου εκπληκτική ηθοποιός και πολύ όμορφη κοπέλα!

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 28 Φεβ 2014, 20:34

Εχεις δικιο Αλικη.. το μουτρακι του Πεετα μου ειναι γνωστο, απλα δεν θυμαμαι απο που.

Το ερωτικο τριγωνο που μαλλον αποτυγχανει στις ταινιες, στο βιβλιο ειναι πιο πειστικο;

Την Λορενς την πρωτογνωρισα απο την ταινια "οδηγος αισιοδοξιας" και μου αρεσε παρα πολυ.. Εδω ειναι η 2η φορα που την βλεπω. Εχει μελλον το κοριτσι :)

Να συμπληρωσω επισης, πως οι σκηνες δρασης στο 2ο μερος, ειναι πιο εντονες, σου κοβουν την ανασα σε συγκριση με το πρωτο μερος, και σου μενουν, παροτι ειναι μικροτερες σε διαρκεια.

Αλλαξε ο σκηνοθετης εδω και υπηρξε τετοια αλλαγη, αν θυμαμαι καλα;

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 28 Φεβ 2014, 21:19

Δε θυμάμαι αν άλλαξε ο σκηνοθέτης (μάλλον ναι) το σίγουρο είναι πως έπεσαν χοντρά λεφτά σε αυτή τη δεύτερη ταινία, ενώ η πρώτη ήταν λίγο "τρέχω με την κάμερα στον ώμο ανάμεσα στα δέντρα" πάντως πραγματικά για το σύνολό της της δεύτερης ταινίας της βγάζω το καπέλο!!!

Το ερωτικό τρίγωνο και οποιοδήποτε συναισθηματισμό προσωπικά το ένιωσα πιο έντονο στην ταινία..

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 28 Φεβ 2014, 21:58

Στα συγκεκριμένα βιβλία η ιστορία δεν επικεντρώνεται στο ερωτικό τρίγωνο. Απλά υπάρχει αλλά δεν είναι το σημείο αναφοράς.Προσωπικά από την αρχή σχεδόν ήμουν με τον Γκέιλ. Πριν καν δω τις ταινίες οπότε δεν έχει να κάνει με τον ηθοποιό.Μου ταιριάζει πιο πολύ σαν χαρακτήρας.Άσχετο αλλά ο Γκειλ είναι ο Λίαμ Χέμσγουορθ ο οποίος 'έπαιξε και στο τελευταίο τραγούδι (βασισμένο στο βιβλίο του Νικολας Σπαρκας).Είναι αδερφός του Κρις Χεμσγουορθ και δεν μπορώ να μην σκεφτώ τι κέφια πρέπει να είχε αυτη η μάνα! :φρύδια:

Λέμι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 9
Εγγραφή: 03 Μάρ 2014, 20:22

Re: The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Ανάρτησηαπό Λέμι » 03 Μάρ 2014, 21:10

Για ακόμα μια φορά με διέψευσε το hunger games. Όπως και με την πρώτη ταινία της τετραλογίας έτσι και τώρα πίστευα πως θα είναι μια ταινία τύπου "twilight" αλλά αντιθέτως ήταν αρκετά καλή και μάλιστα καλύτερη από την πρώτη. :μπράβο:


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες