The Impossible (2012)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιουλ 2013, 00:01

Image

Τίτλος: The Impossible
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθέτης: J.A. Bayona
Σενάριο: Sergio G. Sánchez, María Belón
Ηθοποιοί: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland ...
Πρωτότυπη μουσική: Fernando Velázquez
Διάρκεια: 114΄


Υπόθεση
Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα, παρακολουθούμε την ιστορία μιας οικογένειας που χτυπιέται από το τσουνάμι στην Ινδονησία και σκορπίζεται κάτω από την καταλυτική δύναμη του κύματος.

Image

Άποψη
Πρόκειται για ισπανική ταινία και άλλο ένα λαμπρό παράδειγμα εντυπωσιακής ευρωπαϊκής παραγωγής στα αμερικανικά μεγέθη. Είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία αν και, βέβαια, με κάποιες αλλαγές.

Είναι μια καλοστημένη ταινία καταστροφής όμως δίχως ιδιαίτερες σεναριακές αξιώσεις. Το καστ δεν είναι καθόλου ταπεινό με την σταθερά καλή Naomi Watts και τον Ewan McGregor στους πρώτους ρόλους και πάντα με εντυπωσιάζει πώς τα παιδάκια στις ξένες ταινίες μπορούν και υποκρίνονται τόσο πειστικά. Ας σημειωθεί, επίσης, πως πολλοί από τους κομπάρσους είναι πραγματικοί επιζώντες του τσουναμιού.

Η σκηνή της κρούσης του τσουναμιού, που μας δίνεται με δυο διαφορετικούς τρόπους, σε δυο διαφορετικές στιγμές της ταινίας, είναι κατά την γνώμη μου μεγαλειώδης.

Κι αυτό είναι άλλωστε το δυνατό σημείο της ταινίας. "Ζούμε από κοντά" αυτήν την μεγάλη καταστροφή που σάρωσε τον Ινδικό Ωκεανό το 2004, σκότωσε και ξεσπίτωσε πολύν κόσμο κι άφησε άφωνο τον υπόλοιπο πλανήτη να κοιτάζει σαστισμένος στις τηλεοράσεις την ανυπέρβλητη δύναμη της φύσης.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 28 Ιουλ 2013, 19:50

Αυτη η ταινια δεν ξερω γιατι, δεν με τραβαει να την δω.....

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Ιουλ 2013, 21:25

Εμένα πάλι, και ειδικά μετά την παρουσίαση του Φάρου, με τραβάει πολύ. Μάλλον θα τη δω απόψε. Για κάποιον λόγο δεν έχει τύχει να δω πολλές ταινίες καταστροφής, αν και μ' αρέσουν (ειδικά οι πολύ θεαματικές). Έχετε να προτείνετε άλλες;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιουλ 2013, 22:34

Ίσως κι εγώ δεν έχω δει πάρα πολλές.. μου έρχονται στο μυαλό The Day After Tomorrow και Twister που βλέπονται ευχάριστα, αν σου αρέσουν ταινίες με καταστροφές, αλλά από εκεί και πέρα μάλλον δεν πρόκειται για κάτι ξεχωριστό.

Βλέπω πως η βικιπαίδεια έχει σχετικό κατάλογο με ταινίες καταστροφής, κατηγοριοποιημένες, μάλιστα, κατά είδος καταστροφής, αλλά έχει τόσους πολλούς τίτλους που μάλλον δεν ξέρεις με τί να ασχοληθείς και ποια να πρωτοπιάσεις. Καλά θα ήταν μια μέρα να δούμε εδώ ένα νήμα με τις καλύτερες ταινίες καταστροφής.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 28 Ιουλ 2013, 23:20

Πολύ καλή ταινία , με έβαλε στο κλίμα από τα πρώτα λεπτά , το στομάχι μου έγινε κόμπος και δεν έλειψαν τα δάκρυα :λυγμ: Είχε αγωνία και το γεγονός πως πρόκειται για κάτι που έγινε στην πραγματικότητα και για την ιστορία μιας οικογένειας με άγγιξε πολύ .

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιουλ 2013, 23:23

Θα ομολογήσω πως κι εγώ συγκινήθηκα κάμποσο, εδώ κι εκεί... :λυγμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Ιουλ 2013, 11:19

Τελικά την είδα χθες και μου άρεσε πάααρα πολύ. Τρομερές οι σκηνές του τσουναμιού - κάποια πράγματα απορώ πώς τα γύρισαν. Εντελώς χολιγουντιανό το όλο στήσιμο (για καλό το λέω). Ο πιτσιρικάς που έπαιζε τον Λούκας, εκτός από πανέμορφο αγοράκι, είναι και ταλέντο. Κι αν ο πραγματικός Λούκας έκανε έστω και τα μισά απ' όσα έδειξε η ταινία, τότε :προσκυνώ: :προσκυνώ: :προσκυνώ:

Φαροφύλακας έγραψε:Ίσως κι εγώ δεν έχω δει πάρα πολλές.. μου έρχονται στο μυαλό The Day After Tomorrow και Twister

Ωραία και τα δύο :πάνω:
Θυμάμαι το παλιούτσικο The Cassandra Crossing που μου είχε αρέσει αρκετά, το 2012 που δεν ήταν τόσο καλό αλλά είχε μερικές φανταστικές σκηνές, και τον Πόλεμο των Κόσμων (του 2005) που μου άρεσε πάρα πολύ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιουλ 2013, 11:58

Σαν να μου άνοιξε η όρεξη για μια καλή ταινία φυσικής καταστροφής.

Πάντως, για εμένα, είναι εντυπωσιακό πως η Ευρώπη έμαθε και γυρίζει πια ταινίες στα αμερικανικά πρότυπα και μεγέθη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Impossible (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Αύγ 2018, 00:00

Για ταινια "καταστροφης", ειναι ωραια, οπως και το Into The Storm. Δε με αφησε αδιαφορη.
7.5/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες