The Sessions (Μαθήματα Ενηλικίωσης) (2012)

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

The Sessions (Μαθήματα Ενηλικίωσης) (2012)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 23 Μάι 2013, 14:12

Image

Τίτλος: The Sessions
Ελληνικός τίτλος: Μαθήματα ενηλικίωσης
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθέτης: Ben Lewin
Σενάριο: Ben Lewin (written for the screen by), Mark O' Brien (article)
Ηθοποιοί: John Hawkes, Helen Hunt, William H. Macy


Υπόθεση
Ο Μαρκ (John Hawkes), ένας 38χρονος παραπληγικός, αποφασίζει να εξερευνήσει το σώμα του και έρχεται σε επαφή με μια επαγγελματία σύμβουλο σεξ, την Σέριλ (Helen Hunt), ενώ συγχρόνως συμβουλεύεται και τον πνευματικό του (William H. Macy). Βασισμένο στην αληθινή ιστορία του Mark O' Brien.

Άποψη
Ο Mark O' Brien είχε γράψει ένα ποίημα "Love poem to no one in particular", το οποίο στην ταινία χαρακτηρίζεται ως "όχι κάτι εντυπωσιακό, αλλά ειλικρινές". Κάπως έτσι θα περιέγραφα κι εγώ την ταινία. Η ειλικρίνεια που εγώ εισέπραξα ήταν αρκετή για να μη δώσω σημασία σε σκηνοθετικές και σεναριακές ατσουμπαλιές, όπως η υπερβολική δραματοποίηση της κατάστασης κ παράλληλα οι άχαρες, κατά τη γνώμη μου, ρομαντικές παρεμβολές για να ελαφρύνει το κλίμα (όπως κάποιες ατάκες του ιερέα), oι βιαστικές σκηνές,
όπως για παράδειγμα η σκηνή την μέρα που αποφασίζει ο Μαρκ να ολοκληρώσει και που η Κάρμεν ξεχνάει ότι έχει να του δανείσει το σπίτι και κάνει πάρτυ, απλώς για να δώσει ένα ελάχιστο σασπένς, μου φάνηκε βιαστική και ανούσια
πράγματα που συνήθως με ξενερώνουν αρκετά, αλλά εδώ δεν κάθισα να δώσω σημασία. Το ρόλο του σ' αυτό έπαιξε ότι πρώτη φορά έβλεπα ταινία που να ασχολείται μ' αυτό το ευαίσθητο θέμα της σεξουαλικής ζωής των ανάπηρων και μ' ενδιέφερε να παρακολουθήσω το τι έχει να πει περισσότερο από το πώς, αλλά καθοριστικές ήταν κ οι ερμηνείες που ανέβασαν αρκετά την ταινία.

Ο John Hawkes, ανθρώπινος και φυσικός, δεν αφήνει το περιθώριο να νιώσουμε οίκτο, ίσα ίσα μας δίνει έναν απίστευτα αξιοπρεπή και συμπαθητικό Μαρκ και μάλιστα κουνώντας μόνο το κεφάλι του και η Helen Hunt είναι κι εκείνη φυσική, αλλά εντυπωσιακά όμορφη, όχι τόσο λόγω εξωτερικής εμφάνισης, όσο λόγω της θετικής αύρας που καταφέρνει να μεταδώσει. Αξιοσημείωτη είναι και η χημεία τους, η οποία κάνει την σχέση που δημιουργούν μεταξύ τους, να γίνεται εύκολα πειστική.

Image

Η ιστορία βασίζεται στην αληθινή ιστορία του Mark O' Brien, που ο ίδιος περιέγραψε στο άρθρο του "On Seeing A Sex Surrogate", που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "Sun" το 1990. Ο Mark O' Brien ήταν δημοσιογράφος και ποιητής και τα ποιήματα που αναφέρονται στο "The Sessions" είναι τα δικά του. Η ζωή του Μαρκ έχει απασχολήσει κι άλλη φορά τον κινηματογράφο, με το ντοκιμαντέρ μικρού μήκους "Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien" (1996), το οποίο είχε κερδίσει και όσκαρ. Το "The Sessions" ήταν υποψήφιο για όσκαρ που δεν κέρδισε, αλλά κέρδισε διάφορα άλλα βραβεία όπως το βραβείο κοινού για δράμα, στο Sundance Film Festival το 2012, το βραβείο Independent Spirit και άλλα.

Τρέιλερ

σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες