Red (RED: Πράκτορες Παροπλισμένοι Αλλά Πάντα Επικίνδυνοι) (2010)

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Red (RED: Πράκτορες Παροπλισμένοι Αλλά Πάντα Επικίνδυνοι) (2010)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 30 Απρ 2013, 23:40

Image

Τίτλος: R.E.D
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθέτης: Robert Schwentke
Σενάριο: Jon & Erich Hoeber
Ηθοποιοί:Bruce Willis, Mary-Louise Parker, Morgan Freeman, John Malcovich, Helen Miren
Διάρκεια: 111'
Imdb

Υπόθεση
Καθώς τα χρόνια έχουν περάσει, ένας πρώην πράκτορας της CIA, ζει μια ειρηνική ζωή.Έτσι, κάθε πρωί θα σηκωθεί, θα κανει την γυμναστική του, θα παρει το πρωινό του και θα περάσει αρκετή ώρα, μιλώντας στο τηλέφωνο με την υπάλληλο που είναι αρμόδια, για την σύνταξη του. Τα βράδια του ειναι απο ησυχα εως βαρετά , ώσπου κάποιο βράδυ...

Image

Άποψη
Η ταινια βασίζεται στην νουβέλα γραφικών, των Warren Ellis και Cully Hamner, που προσωπικα δεν με ενθουσιασε. Η μεταφορα της στην οθονη ομως ειναι ακριβως αυτο: Καθαρόαιμη Διασκέδαση. Το καστ συμβαλει σε αυτο αφου ο Willis βρισκεται στο στοιχειο του, μονιμα αυτοσαρκαζομενος, ο Freeman μονο που δεν γελαει μπρος στην καμερα (ειμαι σιγουρος πως εσκαγε στα γελια , οταν εκλεινε) και φυσικα ενας Malcovich εντελως για δεσιμο.

Image

Το καλοκαιρι βγαινει η δευτερη συνεχεια ...

Τρέιλερ



R.E.D σημαινει Retired Extremely Dangerous
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Red (2010)

Ανάρτησηαπό Αξία » 04 Μάι 2013, 20:47

Πολύ καλή ταινία δράσης που προσφέρει άφθονο γέλιο. Εγώ διασκέδασα από την αρχή ως το τέλος. Φυσικά κορυφαίος ο Μάλκοβιτς που το παρανοικό του πάει γάντι!

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Red (2010)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Μάι 2013, 10:00

Νομίζω ότι είναι μια διασκεδαστική ταινία με πολύ καλούς ηθοποιούς στους ρόλους των παλαίμαχων. Την παράσταση κλέβει φυσικά ο ψυχοπαθής Τζον Μάλκοβιτς (σε ένα ρόλο που εμένα μου θύμισε τον ρόλο που ο ίδιος ερμήνευσε στο Καυτό Απόρρητο των αδερφών Κοέν), πολύ καλός και ο Μπρους Γουίλις αλλά και οι Έλεν Μίρεν, Μόργκαν Φρίμαν και Μπράιαν Κοξ.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Red (RED: Πράκτορες Παροπλισμένοι Αλλά Πάντα Επικίνδυνοι) (2010)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Σεπ 2018, 13:41

Πολυ ωραια ταινια δρασης, εξαιρετικα διασκεδαστικη, οπως και η δευτερη....
7/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες