Star Wars: The Force Awakens (2015)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Star Wars: The Force Awakens (2015)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 21 Ιουλ 2017, 07:01

Image

Τίτλος: Star Wars: The Force Awakens
Ελληνικός τίτλος: Ο Πόλεμος των Άστρων: Η Δύναμη ξυπνά
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: J.J. Abrams
Σενάριο: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams, Michael Arndt
Ηθοποιοί: Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac…
Πρωτότυπη μουσική: John Williams
Διάρκεια: 136΄


Υπόθεση
30 χρόνια μετά την καταστροφή του Death Star, απο το πουθενα βγηκαν δυο καινουργιες ομάδες και πολεμούν στο διαστημα για άγνωστο λόγο. Κάτι νεοι τύποι συναντιούνται και τρέχουν απο δω και απο κει και ταξιδευουν σε πλανητες ψάχνοντας ένα χάρτη, παλι για άγνωστο λόγο.

Image

Ανήκω στο κοπάδι των Star Wars fans. Δεν ηταν οτι αγαπούσα τις ταινίες, αλλά τη μυθολογία του έπους, όπως τη γνώρισα μεσα απο τα κόμικς και τα video games. Με τα χρονια συμπληρωνοταν ενα παζλ απο την αρχαία ιστορία του Γαλαξία, αιώνες πριν τις ταινίες (η εποχή των Τζεντάι και οι πολέμοι με τους Σιθ) μεχρι το "μέλλον" του Γαλαξία μετά τις ταινίες (η επιστροφή της Γαλαξιακης Δημοκρατίας, η αναγέννηση των Τζεντάι, και οι απογονοι των Λουκ, Χαν και Λεια). Ημουν απο τους θεατες που δεν τους απασχολούσε πολύ το πόσο κακές ήταν οι ταινίες πρικουελ, αφου για μενα αρκουσε που εμπλούτιζαν και επέκτειναν τη μυθολογία.


Ο δημιουργός Τζορτζ Λούκας υπολόγιζε οτι χρόνια μετά την Επιστροφή των Τζεντάι (1983) θα επέστρεφε με μια καινούργια τριλογία ταινιών που θα συνέχιζε το έπος. Μετά ομως απο τις ταινίες prequel, ανακοινωσε οτι δεν τον ενδιεφερε πλεον να ασχοληθεί με το δημιουργημά του, οποτε η "εποχη μετά" (την οποια θα καλυπτε η τριλογια συνεχειας) καλυπτοταν μονο απο τα βιβλια και τα κομικς. Οταν ομως περασε την αυτοκρατορια του στην Disney, ο κολοσσος δεν ειχε την κόπωση του γερο-Λούκας οπότε έδωσε το πράσινο φως για την περίφημη τριλογία συνέχειας. Για την καινουργια αυτοκρατορια, η Disney απερριψε οτιδηποτε εξω απο τις προηγουμενες ταινιες (με αλλα λογια, 37 ολοκληρα χρονια "φιλολογιας") και θα συνεχιζε το κινηματογραφικο επος με μια πρωτοτυπη ιστορια, χωρις να δεσμευεται απο την μυθολογια που ανεπτυξαν τα βιβλια και τα κομικς. Προκειται δηλαδη για ενα ημι-reboot.

Τα παραπανω βεβαια δεν αφορουν οσους δεν ειχαν επαφη με τη φιλολογια του Star Wars και το θεωρουν καθαρα κινηματογραφικη εμπειρια.
Σε καθε περιπτωση το Επεισοδιο 7 αποτελει ενα ακομα ιστορικο γεγονος για τους λατρεις του επους και μη, αφου επιστρεφει 10 χρονια μετα την Εκδικηση των Σιθ (2005) αλλα και πρωτη φορα μετα απο το 1983 θα μας δειξει τι απεγινε ο Λουκ, ο Χαν και η Λεια. Νομιζω στα κινηματογραφικα χρονικα δεν εχει υπαρξει σικουελ που να βγαινει σε χρονικη αποσταση 32 ετων!

Παροτι, οπως ανεπτυξα στις προηγουμενες παραγραφους, ειμαι κι εγω ενας λατρης, η ταινια με απογοήτευσε. Το προβλημα ειναι ακριβως οτι η χρονικη αποσταση των 32 ετων περναει στην ταινια. Υπηρξε η επιλογη να γινει αλμα στο μελλον, και δυστυχως υπαρχει ελαχιστη σεναριακη συνδεση με τις προηγουμενες ταινιες, τα γεγονοτα των οποιων θεωρουνται η κληρονομια ενος μακρυνου ξεχασμενου παρελθοντος. Τα κυλιομενα γραμματα του τιτλου και καποια flash back, εξηγουν τι εγινε πριν την ταινια αλλα δεν αρκουν για να καλυψουν τα 32 χρονια και να συνδεσουν τις δυο εποχες-τριλογίες. Φιλοδοξωντας να γινει η απαρχη μιας νεας τριλογιας, η ταινια επενδυει στη νεα γενια πρωταγωνιστων που θα παρουν τη σκυταλη, και αυτο την κανει πιο πολυ spin-off παρα σικουελ της προηγουμενης. Θα επρεπε να λεγεται Star Wars New Generation και οχι "Επεισοδιο 7", γιατι δεν ειναι η συνεχεια του Επεισοδιου 6. Ακομα και η εμφανιση των παλιων πρωταγωνιστων (Harrison Ford, Carrie Fisher) εχει πιο πολυ τη λογικη guest star παρα των χαρακτηρων που αναπτυσσονται απο τη μια ταινια την αλλη.

Περαν αυτου, η ταινία πασχει και απο το διαχρονικο προβλημα που συνοδευει τις καινουργιες παραγωγες Star Wars. Η ταινια δεν ειναι αυτοτελης, δεν εχει ολοκληρωμενους χαρακτηρες ουτε εξηγει τα κινητρα της ιστοριας. Συνοδευεται απο μια εκτεταμενη φιλολογια, ιστοσελιδων, βιβλιων και παιχνιδιων. Αυτο δυστυχως λειτουργει σαν αποκουμπι για τα κενα: συμφωνα με την εμπορικη λογικη του Star Wars δεν υπαρχει κανενας λογος να αναπτυχθει ενα σεναριο ή ενας χαρακτηρας, αφου ουτως ή αλλως η "βιογραφία" του κυκλοφορει σε καποιο κειμενο απο το media franchise της ταινιας.

Η παραπανω λογικη της ταινιας εχει ως αποτελεσμα ενα "κολοβό" σεναριο που δεν παταει πουθενα, δεν απανταει σε τιποτα και αντιθετως αφηνει ανοιχτα νεα θεματα: Δε μαθαινουμε τι γινεται μετα την Επιστροφή των Τζεντάι, δεν μαθαινουμε τι γινεται μετα την καταστροφη του Death Star, δεν μαθαινουμε τι απεγινε η Αυτοκρατορία και η Επανάσταση που ηθελε να επαναφερει τη Γαλαξιακη Δημοκρατία. Αντιθετως, εχουμε δυο καινουργιες φατριες, την "Πρωτη Ταξη" και την "Αντισταση", που ξεπηδησαν απο το πουθενα, και δεν εξηγειται τι θελουν και γιατι πολεμουν. Γινεται καποια αναφορα στη Δημοκρατια χωρις ομως να εξηγειται κι αυτη απο που προεκυψε και τι σχεση εχει με τη Γαλαξιακη Δημοκρατια των προηγουμενων ταινιων. Αναμεσα τους παλια και καινουργια προσωπα και πλασματα κυνηγουν ενα χαρτη, για αγνωστο λογο. Ολα αυτα βγαζουν νοημα μονο αν καποιος πορωμενος αγορασει καποιο απο τα βιβλια που συνοδευουν την ταινια, ή εστω διαβασει τη Wikipedia του Star Wars.

Ενδεικτικά θα αναφέρω οτι υπαρχει μια σκηνη οπου ακουγεται συντομα η φωνη του Ewan McGregor, που υποτιθεται οτι ειναι το πνευμα του Obi-Wan Kenobi που μιλαει. Ποιος ομως θα το καταλαβει αυτο απο την ταινια; Εγω το εμαθα μονο διαβαζοντας το σε καποια ιστοσελιδα. Με τον ιδιο τροπο παει ακλαφτος ο χαρακτηρας που υποδυεται ο εξαιρετικος Max von Syndow.

Συνοψίζοντας, θεωρω οτι ειναι μια κολοβή ταινία που δεν στεκει ουτε σαν ταινια ουτε σαν σικουελ. Η αξία της οφειλεται κυριως στη νοσταλγια των θεατων και στην ιστορική υπεραξια με την οποια εναι φορτισμενη. Προς το παρον ειναι η ταινια με τις μεγαλυτερες εισπραξεις ολων των εποχων, και σκεφτομαι τα εκατομμυρια ανθρωπων που πηγαν ολο περιεργεια να δουν τη "συνεχεια" του Επ. 6 και αντι αυτου γεμισαν με μεγαλυτερα κενα. Αλλα παρασυρθηκαν απο το θεαμα, την περιπετεια και τη δραση που ειναι ο,τι περιμενουμε απο ταινια Star Wars.

Ολα αυτα τα αντιπαραβαλω με το υπέροχο Rogue One που βγηκε ενα χρονο αργοτερα. Μια ταινια spin-off που λειτουργει σαν πρικουελ της πρωτης ταινιας Star Wars (1977), με τη διαφορα οτι εχει αυτοτελες σεναριο, ολοκληρωμενους ρεαλιστικους χαρακτηρες και σεβασμο στο αρχικο υλικο που "δενει" ωραια μαζι του και το συμπληρωνει.

Διατηρω επιφυλαξεις για τις επομενες ταινιες της νεας τριλογιας. Ευελπιστω οτι θα αναπτυχθει κι αλλο το κολοβο σεναριο, θα καλυπτει τα κενα και θα συμπληρωσει καλυτερα τη γενικη εικονα του επους.


Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Star Wars: The Force Awakens (2015)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 13 Σεπ 2017, 19:28

Διαβάζοντας την εγκυκλοπαιδεια του Star Wars, λεω να μοιραστω εδω μαζι σας το "πολιτικο γιγνεσθαι" σε περιπτωση που και αλλοι ειχαν τα ιδια κενα με μενα (ή που δεν ειχαν παρατηρησει οτι εχουν :χαχα:)

Λοιπον, μετα την Επιστροφη των Τζεντάι, οπου σκοτωθηκε ο Αυτοκρατορας, ο Βειντερ κλπ, ο διαγαλαξιακος πολεμος συνεχστηκε μεχρι την τελικη ηττα της Αυτοκρατοριας. Η Επανασταση νικησε τον πολεμο και καταφερε να επαναφερει τη δημοκρατια, με το ονομα New Republic. Παραλληλα, ο Λουκ πετυχαινει να επανιδρυσει και το Ταγμα των Τζενται.

Εντωμεταξυ, μελη της Αυτοκρατοριας που δεν δεχτηκαν να ακολουθησουν τη NR, εφυγαν για τα αχαρτογραφητα μερη του Γαλαξια (Unknown Regions) οπου ιδρυσαν μια νεα, μικροτερη διακυβερνηση με τα ιδεωδη της αλλοτε Αυτοκρατοριας, τη New Order.

Η NO αρχιζει να αντεπιτιθεται στη Δημοκρατια, πετυχαινοντας τη διαφθορα του Kylo Rehn και την εξολοθρευση του νεου ταγματος των Τζενται. Η Δημοκρατια ομως δεν δεχεται να κηρυξει πολεμο, ετσι η Λεια που αντιλαμβανεται οτι η ΝΟ ενισχυεται επικινδυνα, μαζευει ατομα και η παραστρατιωτικη της οργανωση, η λεγομενη Resistance, κηρυττει πολεμο εναντιον της NO αλλα χωρις την υποστηριξη της Δημοκρατιας

Η ΝΟ κατασκευαζει ενα υπεροπλο, με το οποιο καταστρεφει την πρωτευουσα της Δημοκρατιας, στην ταινια.

Το θεμα εναι οτι ολα αυτα ειναι γεματα κενα, ειναι ανακυκλωμενα απο τα προηγουμενα σεναρια, ενω ελαχιστα φαινονται στην ταινια.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Star Wars: The Force Awakens (2015)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 20 Δεκ 2017, 12:50

Την εποχη που εβγαιναν οι ταινες της πρικουελ τριλογιας (1999-2005) υπηρχαν πολλοι που απογοητευτηκαν και τις απερριπταν, ελεγαν οτι αυτος ο κοσμος που παριστανεται δεν ειναι ο γαλαξιας του Star Wars που γνωρισαν. Προσωπικα μπορει να συφωνουσα οτι δεν ηταν και αριστουργηματα, αλλα τα δεχομουν σαν μερος της μυθολογιας του Star Wars, οτι μας αρεσει δεν μας αρεσει, ετσι θα μπορουσαν να ειχαν γινει τα πραγματα. Υπηρχαν επισης haters για τις ψηφιακες αλλαγες που εγιναν στις παλιες ταινιες, οπως στην εκδοση για DVD. Κι αυτες ομως, τις ειδα θετικα.

Ομολογω ομως οτι οσον αφορα την καινουργια τριλογια, μαλλον κι εγω γινομαι hater. Δεν ειδα την καινουργια ταινια, ουτε ψηνομαι ιδιαιτερα, αλλα διαβασα για την υποθεση και τα σποιλερ. Βρισκω τραγικη τη λογικη στην οποια πατανε, η οποια καταργει ο,τι επιτευχθηκε στις παλιες ταινιες και να γυριζουε πισω στο 0. Δηλαδη ενω μετα το επ. 6 περιμενουμε τον Χαν και τη Λεια να παντρευονται και να κανουν οικογενεια, τον Λουκ να επαναφερει τους Τζενταϊ, την Αυτοκρατορια να καταστρεφεται και τη Δημοκρατια να επανιδρύεται, οι νεες ταινιες δε δειχνουν τιποτα απο αυτα. Ολα αυτα εχουν ηδη γινει και εχουν καταστραφει για να γυρισουμε στο 0. :γρμβ: Δε βλεπουμε τιποτα απο τους Τζενται που επανιδρυει ο Λουκ, μονο ενα φλας μπακ και την αναφορα οτι εχουν καταστραφει. Δε βλεπουμε τιποτα απο τη νεα Δημοκρατια, μονο αναφορες οτι εχει ηδη παρακμασει... Δηλ. δε βλεπουμε τιποτα απο ο,τι υποσχοταν το τελος του Επ. 6, 30+ χρονια πριν.

Στην προηγουμενη ταινια εμφανιζεται το χαμενο φωτοσπαθο του Λουκ Σκαιγουοκερ στην κατοχη μιας εξωγηινης. Υποτιθεται οτι προκειται για το φωτοσπαθο πυ ειχε χασει οταν ο Νταρθ Βειντερ του εκοψε το χερι στο Επ. 5. Ο Χαν Σολο λογικα τη ρωταει, πως βρεθηκε εδω, και η εξωγηινη τι του απανταει; "Αυτο ειναι μια αλλη ιστορια, για αλλη ωρα". :νατώρα:

Αυτο το συμβολο, που κρυβει μια συναρπαστικη ιστορια που συνδεει τις δυο τριλογιες και τις δυο εποχες, ξεπεταγεται απλα με μια φραση. Για μενα αυτη η σκηνη ειναι ενδεικτικη της προχειροτητας, των σεναριακων κενων και της ελλειψης συνδεσης που διεπει πλεον τη μυθολογια. Αν κατι ειναι ανεξηγητο ή δεν κολλαει απλα "ειναι αλλη ιστορια". Τι τα θες, τι τα ψαχνεις.

Η νεα ταινια παλι (Επ. 8), αντι να αναπτυσει τη μυθολογια, να αποκαλυπτει στοιχεια που τυχον απαντουν σε ερωτηματα που συνδεουν την παλια με τη νεα τριλογια, δεν κανει τιποτα τετοιο. Αφηνει ευκαιριες να περασουν και να αφηνει ακομα περισσοτερα κενα και αναπαντητα ερωτηματα :νατώρα:

Το τραγικο για μενα ειναι οτι στο ονομα του ονοματος Star Wars, oı θαυμαστες υποδεχονται τις νεες ταινιες με λατρεια και εμπορικες επιτυχιες που σπανε τα ρεκορ στελνοντας το μηνυμα οτι οι νεες ταινιες ακολουθουν τη σωστη λογικη και οτι θα πρεπει να συνεχισουν με αυτη. Αυτη ομως η υποδοχη στην ουσια αφορα το ονομα Star Wars και οχι αν οι ταινιες σεβονται το ονομα τους.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Star Wars: The Force Awakens (2015)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Φεβ 2018, 08:09

Ενα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια του Force Awakens ηταν η ταυτοτητα του μυστηριωδους κακου Snoke. Οι φανς ειχαν αναπτυξει σεναρια και θεωριες για το αν ηταν καποιος γνωστος απο τις προηγουμενες ταινιες και εαν μας επιφυλασσε καποια ανατροπη/αποκαλυψη μεχρι την ενατη ταινια.

Τελικα στο Last Jedi...
Εμφανιζεται ελαχιστα μεχρι που σκοτωνεται αδοξα, αποδεικνυοντας οτι δεν προοριζοταν να παιξει καποιο ιδιαιτερο ρολο ή να συμμετεχει σε καποια αποκαλυψη.


Ρωτησαν το σεναριογραφο του Last Jedi λοιπον αν υπηρχε σκοπος να αναπτυχθει η ιστορια του στην ταινια και ειπε οτι θα ηταν anti-climatic εν μεσω δρασης να αρχιζε το λογο "ειμαι ο ταδε και μπλα μπλα", οποτε επελεξε να μην αναφερεται τιποτα.

Απο τοτε εχει κυκλοφορησει ενα βιβλιο που εξηγει εν μερει την προελευση του Snoke, μια ιστορια που (περαν του οτι εχει λογικα κενα) δεν αποτελει καποια ιδιαιτερη ανατροπη ή εκπληξη.

Ο σεναριογραφος παραδεχεται εμμεσα λοιπον αυτο που ειπα και προηγουμενως, οτι οι τελευταιες ταινιες αντιμετωπιζουν τη μυθολογια εντελως επιφανειακα, αφου υπαρχει το αποκουμπι της εμπορικης φιλολογιας του Star Wars. Δηλαδη, γιατι να αναπτυξω κατι στην οθονη αφου μπορω να το αναπτυξω σε βιβλιο που θα αγορασει αργοτερα ο πορωμενος φαν/θεατης. :γρμβ:

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι ταινιες να ειναι επιφανειακες, ολο με κενα και αναπαντητες αποριες. Το να πρεπει να διαβασεις μια αλλη πηγη για να καταλαβεις καλυτερα μια ταινια ειναι σαν να ακους ενα ανεκδοτο και μετα να πρεπει να σου εξηγησουν το αστειο. :ανέκφραστος:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Star Wars: The Force Awakens (2015)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Μάρ 2018, 00:49

Δεν το βαζω σε σποιλερ γιατι εχουν περασει ηδη 2,5 χρονια απο την ταινια, ο,τι ηταν να το ξερουμε ηδη το ξερουμε. Οσοι δεν την εχετε δει ακομα, ας προσεχατε

Διαβασα αυτη τη δηλωση για το θανατο του Χαν Σολο στην εν λογω ταινια.
it was not decided to kill off the character until J.J. Abrams felt, "'What is Han doing in this movie?' If we’re not going to have something important and irreversible happen to him, then he kind of feels like luggage. He feels like this great, sexy piece of luggage you have in your movie. But he's not really evolving. He's not really pushing the story forward".


Επιβεβαιωνει παλι αυτο που ελεγα, οτι οι νεες ταινιες (7-8-9) δεν ειναι συνεχειες της ιστοριας (4-5-6), αλλα σπιν οφ που διαδραματιζονται σε αλλη εποχη. Οι πρωταγωνιστες των ταινιων δεν αντιμετωπιζονται πλεον σαν πρωταγωνιστες με σκοπο να αναπτυχθουν, αλλα σαν γκεστ σταρ, ενα "φορτιο" μεχρι να τους ξεφορτωθουν.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Star Wars: The Force Awakens (2015)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 11:15

Δυστυχως, πλεον τα σικουλ του Star Wars εχουν χασει την αιγλη και την αισθητικη των προηγουμενων ταινιων....Απλα βλεπεται.
5/10 :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες