El cuerpo / The body (2012)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 22 Απρ 2017, 19:01

Image

Τίτλος: El cuerpo
Ελληνικός τίτλος: Το σώμα
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθεσία: Oriol Paulo
Σενάριο: Oriol Paulo, Lara Sendim
Ηθοποιοί: Jose Coronado, Hugo Silva, Belen Rueda…
Πρωτότυπη μουσική: Sergio Moure
Διάρκεια: 108΄


Υπόθεση
Ένας αστυνομικός ντετέκτιβ καλείται να βρει το χαμένο σώμα μιας γυναίκας, το οποίο έχει απηχθεί απ' το νεκροτομείο.

Image

Ισπανική ταινία μυστηρίου που καθηλώνει το θεατή της από την αρχή βάζοντας τον στο κλίμα και δεν τον αφήνει μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Ένας αστυνομικός καλείται στο νεκροτομείο από το οποίο λείπει ένα πτώμα για να ανακαλύψει τι έχει συμβεί και για ποιο λόγο. Ο αστυνομικός με τη σειρά του καλεί στο τμήμα το σύζυγό της νεκρής γυναίκας για περισσότερες πληροφορίες.
Ότιδήποτε περισσότερο αφορά στην υπόθεση είναι περιττό μιας και θα μπορούσε να την αποδυναμώσει.
Οι ερμηνείες είναι πολύ δυνατές η ταινία ιδιαίτερα ατμοσφαιρική και η ένταση της διαρκώς αυξανόμενη.

Το ύφος του συγκεκριμένου σκηνοθέτη μου αρέσει πάρα πολύ. Αγαπώ τις ταινίες αυτού του είδους και σίγουρα προτείνω σε όποιον άλλον λάτρη αυτού του σινεμά που δεν την έχει δει, να το κάνει.



Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Απρ 2017, 10:45

Αν και δεν τη θυμάμαι πολύ καλά, θυμάμαι ότι το σενάριο μού είχε φανεί κάπως υπερβολικό. Όμως μου άρεσε πολύ και με εξέπληξε στο τέλος. :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 13:40

Η καλυτερη ισπανικη ταινια ever!
Πραγματικα, ολοι πρεπει να δουν αυτη τη ταινια. Εχει μυστηριο, σασπενς, αγωνια, ενταση και πολυ καλες ερμηνειες! Το τελος ηταν κατι που ειλικρινα δεν περιμενα....
8.5/10 :μπράβο:

*Σημείωση: είναι "έχει απαχθεί" στον παρακείμενο, αλλιώς μπορείς να πεις "απήχθει" στον αόριστο. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Σεπ 2018, 18:20

Κούκλα μου, την υπόθεση της ταινίας συνήθως την παίρνουμε από κάποιο σάιτ έτοιμη.. όπως & τη συγκεκριμένη.. δεν την έγραψα εγώ.. αλλά ακόμα & αν το είχα κάνει, δε χρειάζονται οι παρατηρήσεις ορθογραφίας, γραμματικής, συντακτικού κλπ εδώ.. δεν είμαστε σε φιλολογική λέσχη.. σε κινηματογραφική είμαστε!! :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 21:39

Καλα, συγνωμη. Για καλο το ειπα.... :λυγμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Σεπ 2018, 23:50

:χαχα: συγχωρεμένη..!! :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Σεπ 2018, 10:52

Παντως ειχα την εντυπωση οτι τα κειμενα μας (συν της περιληψης) πρεπει να ειναι αποκλειστκα δικα μας, βασει κανονισμου. Τουλαχιστον εγω παντα γραφω δικες μου περιληψεις :χμ: τι ισχυει τελικα;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 02 Σεπ 2018, 12:02

Την κριτική-άποψη για την ταινία, ναι.. τις πληροφορίες για την ταινία τις παίρνουμε συνήθως από imdb (ή κάποιο άλλο έγκυρο σάιτ).. κάποιες φορές & την υπόθεση.. & εγώ πολλές φορές τη γράφω μόνη μου, (δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό να είναι δική μας ή όχι,) πάντως νομίζω ότι είναι & πιο "ασφαλές".. για να μην πέσεις στην παγίδα να "κάψεις" την ταινία.. τώρα επί του θέματος ο πιο κατάλληλος για να απαντήσει είναι ο Φάρος..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Σεπ 2018, 18:38

Νομίζω πως όλοι οι υπόλοιποι γράφουμε την δική μας περίληψη. Όμως οκ, δεν έγινε και τίποτα. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: El cuerpo / The body (2012)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 03 Σεπ 2018, 20:25

Πάντως κι εγώ στην περίληψη συνήθως μεταφραζω το κείμενο της IMDb...την εχω στο μυαλο μου σαν το κείμενο που διαβάζουμε στα DVD στα βιδεοκλαμπ ενα πράγμα... :)))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες