Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 22 Απρ 2017, 14:40

Image

Τίτλος: Contratiempo
Αγγλικός τίτλος: The invisible guest
Έτος παραγωγής: 2016
Σκηνοθεσία: Oriol Paulo
Σενάριο: Oriol Paulo
Ηθοποιοί: Mario Casas,Ana Wagener,José Coronado…
Διάρκεια: 106΄


Υπόθεση
Ενας νεαρός επιχειρηματίας κατηγορείται για τον φόνο της ερωμένης του και μια κορυφαία ποινικολόγος αναλαμβάνει μέσα σε τρεις ώρες να τον προετοιμάσει για την υπεράσπισή του...

Image

Άποψη
Πρόκειται για ένα ισπανικό θρίλερ εγκλήματος/μυστηρίου απο τον ταλαντούχο σκηνοθέτη και σεναριογράφο Paulo Oriol - που μας έχει δώσει μεταξύ άλλων τα Julia's eyes (σενάριο) και το αριστουργηματικό El cuerpo (σενάριο και σκηνοθεσία) - το οποίο διαθέτει μια πλοκή με πολλές σεναριακές στροφές και πάρα πολύ καλές ερμηνείες ειδικά από τους δύο έμπειρους ηθοποιούς Ana Wagener και José Coronado.

Σκηνοθετικά επιλέγει ενα ψευδοθεατρικό στήσιμο μιας και υποθετικά όλη η δράση διαδραματίζεται ανάμεσα στον κατηγορούμενο και στην δικηγόρο στο διαμέρισμα του πρώτου, έχοντας και στο παρασκήνιο μια πίεση απο το χρονικό περιθώριο των τριών ωρών, όμως οι αναδρομές και οι αφηγηματικές σκηνές είναι και πολλές και μεγάλες σε διάρκεια με αποτέλεσμα να ακυρώνεται και το στήσιμο και η πίεση του χρόνου, μετατοπίζοντας έτσι ακόμα περισσότερο το βάρος στην πλοκή.

Στο σύνολό της η ταινία παρακολουθείται πολύ ευχάριστα-ειδικά όποιος δεν έχει εντρυφήσει στο είδος μπορεί και να ενθουσιαστεί-προσπαθεί να πρωτοτυπήσει και να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή και υπό όρους το καταφέρνει...

Τρέιλερ

Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 22 Απρ 2017, 17:11

Εγώ χωρίς ίχνος αντικειμενικότητας,μιας κ δώσε μου μυστήριο κ ταινίες ή βιβλία τύπου ποιος είναι ο δολοφόνος κ έγινα χαλάκι να με πατήσεις :ρ έχω να πω ότι είναι πολύ πολύ ωραία ταινία κ δε λέω κάτι άλλο, όποιου του αρέσει αυτό το είδος να τη δει!!

(Νομίζω ότι είμαι αρκετά ελαστική επειδή το συγκεκριμένο ύφος ταινιών το πετυχαίνεις λίγο με το ψαροντούφεκο :( οπότε.. :χαχα: )

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Ιαν 2018, 18:17

Ω, είχαμε νήμα γι' αυτήν εδώ;

Την είδα τον Σεπτέμβρη και δυστυχώς, δεν μου άρεσε. Το σενάριο μου φάνηκε πολύ χολιγουντιανό, με την κακή σημασία του όρου. Τα πάντα μου φάνηκαν τραβηγμένα από τα μαλλιά και μη ρεαλιστικά, με αποκορύφωμα την ανεξήγητα, αδιάκοπα κι υπερβολικά δραματική ερμηνεία της δικηγόρου (ασχέτως επεξηγηματικής κατάληξης). Ενα 4☆;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Δεκ 2018, 09:31

ΕΜένα μου άρεσε η συγκεκριμένη ταινία.
Καταλαβαίνω τι εννοεί ο Φάρος όμως σε γενικές γραμμές ήταν καλή, τουλάχιστο για τα δικά μου γούστα.

Μου θύμιζε λίγο το "EL cuerpo", όμως σε αυτή υπήρχαν λιγότερες σεναριακές "τρύπες". Βέβαια το να μεταμορφωθεί ένα μικροαστικό ζευγάρι σε "Σέρλοκ Χολμς" δεν το λες και συνηθισμένο! :))))
Προσωπικά θα δώσω ένα 7/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Ιαν 2019, 10:23

Καλουτσικο ηταν. Δεν το συγκρινω με το El Cuerpo (δεν συγκρινω ποτε ταινιες μεταξυ τους), και το καστ ηταν ωραιο. 7/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Ιαν 2019, 11:46

Μπιατριξ Κιντο έγραψε: (δεν συγκρινω ποτε ταινιες μεταξυ τους)

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:La Belle Et La Bête (2014) vs The Beauty & The Beast (2017). Η πρωτη μου αρεσε επειδη ηταν πιο... παραμυθενια, η δευτερη που ηταν σε στυλ μιουζικαλ με απογοητευσε πολυ, κυριως λογω καστ, ερμηνειων και... επειδη ηταν σε στυλ μιουζικαλ (αντιγραφοντας την original ταινια του 1990). :όχισουλέω:


Εδώ τι ακριβώς κάνεις; :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Ιαν 2019, 12:41

Απαντω στην ερωτηση του νηματος. :ρ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Ιαν 2019, 12:41

Συγκρίνοντας ταινίες... :ανέκφραστος:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Contratiempo (The invisible guest) (2016)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Ιαν 2019, 12:42

Αφου αυτη ηταν η ερωτηση. :ρ Αν με ρωταγε πχ καποιος αν μου αρεσε πιο πολυ το Reservoir Dogs η το Goodfellas, θα ελεγα το Reservoir Dogs.

Δεν συγκρινω ποια ταινια ηταν καλυτερη η οχι, αλλα λεω προσωπικα ποια μου αρεσε περισσοτερο. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες