3ο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου της Αθήνας

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

3ο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου της Αθήνας

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 21 Ιουλ 2013, 20:49

Image
Το τρίτο φεστιβάλ θερινού κινηματογράφου έχει ξεκινήσει ήδη από τον Ιούνιο και θα συνεχίζει μέχρι τον Σεπτέμβριο. Πρόκειται για μια πολύ ωραία διοργάνωση με προβολές ταινιών σε υπαίθριους χώρους στην Διονυσίου Αεροπαγίτου, σε Μουσεία, στο Πάρκο Ακαδημίας Πλάτωνος, στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, στην Πλατεία Αυδή και με είσοδο ελεύθερη. Το πρόγραμμα ταινιών είναι πολύ ενδιαφέρον κ περιλαμβάνει παλιές ταινίες, όσο και διάφορες αβάν πρεμιέρ, όπως το "Before Midnight" με την οποία ξεκίνησε το φεστιβάλ και τα "Τα παλιόπαιδα" στις 27 Αυγούστου.

Σήμερα στις 21/7 και 9 η ώρα θα προβληθεί η ταινία "Η Ζαζί στο Μετρό" (1960) του Louis Malle, βασισμένη στο μυθιστόρημα του Raymond Queneau στον κήπο του νομισματικού ταμείου, και αύριο 22/7 στον κήπο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου θα προβληθεί το "Zέλιγκ" (1983) του Woody Allen.

Τον Αύγουστο οι προβολές θα συνεχίσουν από τις 20 του μηνός με ενδιαφέρουσες επιλογές, όπως το «Ο Ιάσων και οι Αργοναύτες» (1963) του Ντον Τσάφι με τα φοβερά εφέ του Ρέι Χαριχάουζεν στις 22/8. Το φεστιβάλ κλείνει στις 11 Σεπτεμβρίου με το «Haxan, η Μαγεία μέσα από τους Αιώνες» με την μουσική επένδυση των No Clear Mind που θα συνθέσουν μουσική ειδικά για την ταινία για να τελειώσει το θερινό αυτό φεστιβάλ και να ξεκινήσει το αγαπημένο μας Φεστιβάλ, Νύχτες Πρεμιέρας. :))))

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αξιωθεί να πάω ακόμα σε κάποια προβολή, αλλά είπα να γράψω ό,τι ξέρω μιας και είναι ενδιαφέρον φεστιβάλ και μια ένδειξη ζωής για την καλοκαιρινή Αθήνα. Πάντως λέω αύριο να πάω να δω το Ζένιγκ του Γούντι Άλλεν, για να του δώσω ακόμη μία ευκαιρία. :ρ

Το πρόγραμμα από 21/7:
«Zazie dans le métro» - προβολή στις 21/7 (Επανάληψη προβολής)
(Λουί Μαλ 1960) - Κήπος Νομισματικού Μουσείου

«Ζέλιγκ» - προβολή στις 22/7
του Γούντι Άλεν (1983) - Κήπος Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου
«Ένα Φονικό Καλοκαίρι» - προβολή στις 25/7
του Ζαν Μπεκέρ (1983) - Πλατεία Αγίας Ειρήνης

«Τσίρκο»- προβολή στις 30/7
του Τσάρλι Τσάπλιν (1928) - Θερινός κινηματογράφος της Ταινιοθήκης Λαΐς

«Bling Ring» (2013) - προβολή στις 20/8
της Σοφία Κόπολα - Θερινός κινηματογράφος της Ταινιοθήκης Λαΐς

«Ο Ιάσων και οι Αργοναύτες» (1963) - προβολή στις 22/8
του Ντον Τσάφι - Πεζόδρομος της Διονυσίου Αρεοπαγίτου
"Τα παλιόπαιδα" - προβολή στις 27/8
Αίγλη Ζαππείου
«Τhe Grand Master»- προβολή στις 29/8
του Γουόνγκ Καρ Γουάι - Θερινός κινηματογράφος Αβάνα
Σεπτέμβριος
«Not my life» - προβολή στις 3/9
«Ονειρεύομαι του Φίλους μου» - προβολή στις 5/9
του Νίκου Παναγιωτόπουλου
«Haxan, η Μαγεία μέσα από τους Αιώνες»- προβολή στις 11/9

Αναλυτικά το πρόγραμμα και η περιγραφή ταινιών υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 3ο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου της Αθήνας

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιουλ 2013, 21:40

Πολύνιους έγραψε:Πάντως λέω αύριο να πάω να δω το Ζένιγκ του Γούντι Άλλεν, για να του δώσω ακόμη μία ευκαιρία. :ρ


Μια από τις μάλλον όχι τόσο γνωστές ταινίες του σκηνοθέτη αν κι εμένα μου είχε αρέσει αρκετά όταν την είχα δει (πριν ιστορικές εποχές..) Είναι δοσμένη σαν ντοκιμαντέρ κι έχει κεντρικά άλλη μια εξωφρενική ιδέα του Γούντη Άλεν. Ελπίζω να σου αρέσει, όμως δεν ξέρω αν σου πάει ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης.

Καλή επιτυχία στο φεστιβάλ.. πολύ καλή φάση για καλοκαιράκι και κρίμα που δεν είμαι στα λιμέρια σας..
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες