8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιούν 2017, 10:15

διαβάζω:

Οκτώ βωβές ταινίες επιστημονικής φαντασίας προβάλλονται στο 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου στο Ίδρυμα Κακογιάννη, από το Σάββατο, 24 Ιουνίου έως το Σάββατο 1η Ιουλίου, με ελεύθερη είσοδο.

Οι ταινίες προβάλονται συνοδεία ζωντανής μουσικής, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου, που διοργανώνεται για όγδοη χρονιά, πιστό στην παράδοση που άνοιξε ο ίδιος ο Μιχάλης Κακογιάννης, ο οποίος είχε επιμεληθεί τα δύο πρώτα Φεστιβάλ.


Οι ταινίες:

Η ταινία Aelita (1924) του Ρώσου σκηνοθέτη Aγιακόφ Προταζάνοφ, συνοδεία πρωτότυπης μουσικής της Γωγώς Καλοδίκη, ανοίγει το Φεστιβάλ στις 24 Ιουνίου.

Η ταινία The End of the World (1916) του Δανού Ωγκύστ Μπλομ προβάλλεται στις 25 Ιουνίου με πρωτότυπη μουσική των Ν. Παναγιωτάκη, Δ. Καραγιώργου, Φ. Λαμπαδάριου.

Στις 26 Ιουνίου η ταινία Frau in Mond (1929) του μετρ του γερμανικού εξπρεσιονισμού Φριτς Λανγκ, προβάλλεται με την πρωτότυπη μουσική της.

Το Ταξίδι στον Άρη» A Trip to Mars (1918) του Δανού Χόλγκερ Μάντσεν, με μουσική Γιάννη Σφυρή, στις 27 Ιουνίου.

Οι 20.000 λεύγες κάτω από την θάλασσα, (20.000 Leagues under the Sea) του 1916, του Aμερικανού Στιούαρτ Πάτον στις 28 Ιουνίου, συνοδεύεται από μουσική της Άννας Μουζάκη.

Αφιέρωμα στον Γάλλο πρωτοπόρο του κινηματογράφου Ζώρζ Μελιές στις 29 Ιουνίου, με τέσσερις ταινίες: A Trip to the Moon (1902, 16'), L'eclipse du Soleil (1907, 9'), The impossible Voyage (1904, 20'), The Conquest of the Pole (1912, 30'). Πρωτότυπη μουσική Σπύρου Δεληγιαννόπουλου.

Στις 30 Ιουνίου η ταινία Δρ. Τζέκυλ και Μίστερ Χάιντ (1931) του Αμερικανού σκηνοθέτη Ρούμπεν Μαμουλιάν, με την πρωτότυπη μουσική της ταινίας.

Το Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογραφου κλείνει την αυλαία του το Σάββατο, 1 Ιουλίου, με την ταινία The Lost World (1925) του Χάρι Χόιτ.


Άντε, σας έκατσε πάλι τους Αθηναίους! :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 25 Ιούν 2017, 02:47

Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος στον οποίο το παρακάτω:

Φαροφύλακας έγραψε: Άντε, σας έκατσε πάλι τους Αθηναίους! :μαναι:

μεταφράζεται κάπως έτσι:

Φαροφύλακας έγραψε: Πάλι καλά που δεν είναι δίπλα μου και δεν χρειάζεται να ξαναψάχνω δικαιολογίες στη μουσική :))))

:ρ

Χωρίς να έχω δει κάποια από τις Αμερικάνικες, από τις υπόλοιπες θα έβαζα σε προτεραιότητα τον Προταζάνοφ - αν κάποιον τον ενδιαφέρει η γνώμη μου - παρότι δεν θα τη χαρακτήριζα από τις πιο αγαπημένες μου του σκηνοθέτη. Αλλά αυτό μάλλον δεν αποτελεί έκπληξη :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιούν 2017, 09:12

Μόνο μία φορά παραβρέθηκα σε κάτι παρόμοιο, στο εξωτερικό.

Παρακολούθησα "το Φάντασμα της Όπερας" (1925) με συνοδεία ζωντανής μουσικής. Η ορχήστρα ήταν ακριβώς κάτω από την οθόνη κι επειδή ήταν φυσικά σκοτάδι, για να μπορούν να διαβάζουν πάνω από κάθε παρτιτούρα είχε ένα αμυδρό μπλε φωτάκι.

Ήταν πανέμορφα. Η ταινία, δε, έχει μια από τις πιο αγαπημένες μου και δυνατές κινηματογραφικές σκηνές. Και για να προλάβω την ερώτηση, στην σκηνή του τέλους:
Όταν το πλήθος έχει περικυκλώσει το Φάντασμα κι είναι έτοιμο να το λιντσάρει, αυτός σηκώνει θεατρικά το χέρι σαν να κρατάει κάτι, σαν μια ακαθόριστη υπερφυσική απειλή. Ο κόσμος διστάζει για μια στιγμή φοβισμένα. Το Φάντασμα ανοίγει με μια έκφραση πικρής παραδοχής το χέρι. Δεν υπάρχει τίποτα εκεί. Κι ο κόσμος, δίχως άλλο εμπόδιο ανάμεσα σε αυτό που χθες ήταν άπιαστο και σήμερα είναι στο έλεός του, ορμάει πάνω του.
Εάν ήμουν στην Αθήνα σίγουρα θα πήγαινα σε μερικά. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 25 Ιούν 2017, 10:37

Πάντως ξέρετε κάτι..& εγώ όταν ζούσα Θεσσαλονίκη,το ίδιο έλεγα.. ότι στην Αθήνα έχει τόσα δρώμενα & θα πήγαινα εδώ, θα πήγαινα εκεί.. & ζήλευα..τελικά αν δε μένεις κάπου κεντρικά ή κάπου κοντά σε συγκοινωνίες, δεν είναι εύκολο να πας.. θέλεις ολόκληρο ταξίδι & αν δεν έχεις & πολύ ελεύθερο χρόνο..βράστα!! :λυγμ:

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 25 Ιούν 2017, 10:51

Από απορία όμως Φάρε, αφού έχεις μια τόσο ευχάριστη εμπειρία, τι θα έλεγες ότι σε κάνεις να αποφεύγεις αυτές τις παλιές ταινίες; γιατί η εμπειρία που μου περιγράφεις ταιριάζει με τις δικές μου, που μια καλή ταινία, πλαισιωμένη από μια ταιριαστή μουσική - ειδικά αν ανήκει στον Γερμανικό Εξπρεσιονισμό με την πολύ ιδιαίτερη ομορφιά του - είναι ένα θέαμα που δεν θα το αντάλλασσα για τίποτα.

Κοσμογυρισμένη βλέπω ότι είσαι Τόνια :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 25 Ιούν 2017, 11:42

Σε παρακαλώωωω.. :ρ

Btw, αν μπορούσα να πάω, θα επέλεγα Λανγκ & Μελιέ, οπότε Μυρμηγκοφάγε, στο πρώτο απ' ότι κατάλαβα συμφωνούμε..
(Είδα & την ταινία σου,απλά δεν την έχω σχολιάσει ακόμα, θα το κάνω, αλλά στο κατάλληλο νήμα.. ;) )

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιούν 2017, 11:34

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Από απορία όμως Φάρε, αφού έχεις μια τόσο ευχάριστη εμπειρία, τι θα έλεγες ότι σε κάνεις να αποφεύγεις αυτές τις παλιές ταινίες; γιατί η εμπειρία που μου περιγράφεις ταιριάζει με τις δικές μου, που μια καλή ταινία, πλαισιωμένη από μια ταιριαστή μουσική - ειδικά αν ανήκει στον Γερμανικό Εξπρεσιονισμό με την πολύ ιδιαίτερη ομορφιά του - είναι ένα θέαμα που δεν θα το αντάλλασσα για τίποτα.
Δεν τις αποφεύγω πραγματικά κι επίσης, έχει και να κάνει με το τί ονομάζει κανείς παλιό. Π.χ. καμιά ταινία του '70 που στρογγυλοκάθομαι να δω καμιά φορά μάλλον είναι αρχαία αφού συχνά ακούω κόσμο να αναφέρεται ως "παλιές" σε ταινίες του 2000+.

Γενικά περνάω μια φάση όπου έχω λίγη υπομονή στο να δώσω την προσοχή μου σε μια εξιστόρηση. Τα βιβλία μου είναι σχεδόν ακατόρθωτα πια, κι ας μεγάλωσα με αυτά, και μόνο στις ταινίες τα ψιλοκαταφέρνω ακόμα, αν και συμβαίνει συχνά μια ταινία που μου αρέσει να χρειαστεί να την σπάσω και στα τρία για να την δω. Ταινίες που με κουράζουν ή απλά δεν με κερδίζουν εξ αρχής απλά τις παρατάω γιατί δεν έχω αντοχές να καταπιεστώ.

Από εκεί και πέρα, η παλιότερη αισθητική έχει αρχίσει να με ξενίζει. Δεν έχει να κάνει με λογική αλλά με αισθητική αντίληψη. Οπότε σε συνδυασμό με την εξασθενημένη αντοχή μου, απλά δύσκολα θα πάει το χέρι μου να τσιμπήσω κάτι παλιότερο.

Η αλήθεια είναι πως από όταν μπήκε η χρονιά στάθηκα τυχερός και υπήρξαν ταινίες που μου αρέσαν. Κι είναι όλες του νεότερου σινεμά. Ίσως επειδή σε αυτές βρήκα αγαπημένα θέματα (όπως στο Accountant ή στο iBoy, δηλ. τον ήρωα που έχει κρυμμένες δυνάμεις ή που αποκτά ανεξήγητες υπερδυνάμεις, όμως έξω από το κουραστικό, για μένα, "σύμπαν"/προσέγγιση/αισθητική των Marvel/DC) ή γιατί βρήκα μια βαθιά συναισθηματική ιστοριά δοσμένη (για μένα) ρεαλιστικά όπως στο Incendies ή ακόμα πιο πολύ στο The Lover. Ειδικά σε αυτήν την ταινία αναγνώρισα μια πολύ αληθινή πλευρά του έρωτα καθώς και δικά μου βιώματα, με τα οποία μπόρεσα να ταυτιστώ.


Ένα μικρό παράδειγμα από το Incendies: αφού φτάνουν σε ένα χωριό στην μέση της ερημιάς, και μάλλον μετά από κάμποσο ταξίδι, όταν βγαίνει το παλικαράκι, ο τρόπος που στέκεται είναι ακριβώς που έχεις μετά από ένα πολύωρο ταξίδι μέσα στο αμάξι με τους μύες πιασμένους. Αυτό κρατάει ένα δυο δευτερόλεπτα κι είναι μια ασήμαντη λεπτομέρεια. Αλλά είναι τόσο αληθινά δοσμένη που απαλύνει το μάτι μου. Σε παλιό κινηματογράφο, π.χ. του '30, του '50 κτλ. τα πάντα είναι κάπως θεατρικά και λείπει αυτή η λεπτή πινελιά.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Ιούν 2017, 18:16

Όχι μόνο ξέρω σε τι αναφέρεσαι, αλλά το αστείο είναι ότι το κάνω κι εγώ όταν γνωρίζω ότι η συζήτηση αφορά μόνο ταινίες των τελευταίων ετών. Εδώ βέβαια αναφερόμουν κυρίως στον βουβό κινηματογράφο, αλλά η έλλειψη φωνής, που τους υποχρεώνει σε μια θεατρική αναπαράσταση, κατανοώ ότι σε φέρνει σε μια δύσκολη απόφαση, ειδικά όταν τόσο εύκολα χάνεις το ενδιαφέρον σου.

Αν κάπου θα είχα μια μομφή είναι στο ότι κι εγώ πολλές φορές - για να μη πω τις πιο πολλές - βιώνω μια θεατρικότητα και μια αισθητική σε παλιές ταινίες που δεν μου ταιριάζουν καθόλου και θα ήθελα πολύ να σου υπενθυμίσω ότι ίσως να ήσουν άτυχος και να μην έχεις βρει ακόμη αυτές που σου ταιριάζουν. Αλλά αν είχα κι εγώ την ευτυχία να βρίσκω ικανοποίηση σε μοντέρνες ταινίες, οι οποίες και δεν θα μου έβγαζαν την πίστη ως προς την εύρεσή τους, το πιο πιθανόν είναι να έκανα ότι κάνεις. Εξάλλου ο λόγος που ξεκίνησα να βλέπω συστηματικά αυτά που βλέπω ήταν ακριβώς αυτός.

Είναι η πρώτη φορά που περνάς τέτοια φάση με βιβλία ή/και ταινίες, ή είναι κάτι που συμβαίνει από καιρό σε καιρό και απλά περιμένεις ο χρόνος να το γιάνει;

Και από απορία, έχεις κάποιες ενδεικτικές ταινίες που είδες πρόσφατα και δεν τις έκοψες; και αν ναι, θα μπορούσες να υποθέσεις κάποια ειδοποιό διαφορά σε σύγκριση με άλλες που σου άρεσαν μεν, αλλά χρειάστηκες κάποιο διάλειμμα; επίσης το ίδιο ισχύει και για τις σειρές που βλέπεις, ή τις βάζεις κάτω και τους δίνεις να καταλάβουν, όπως μου έδωσες την εντύπωση ότι έγινε με το Sense8;

Πάντως είναι αστείο. Νιώθω ότι την αντιμετώπιση που έχω εγώ για τις καινούργιες την έχεις εσύ για τις παλιές και αναρωτιέμαι αν είναι αυτός ένας βασικός λόγος που μου είσαι τόσο ακατανόητος κινηματογραφικά :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιούν 2017, 23:01

Σε μια ταινία ο Γούντη Άλλεν δικαιολογείται πως είναι νευρικός από όταν έκοψε το τσιγάρο. Όταν η κοπέλα (η Κίτον άραγε; ) τον ρωτάει: α ναι; πότε το έκοψες; Αυτός απαντά κάτι σαν: πριν είκοσι χρόνια.
:ρ

Έχω μερικά χρόνια που έχω χάσει την υπομονή μου και μάλλον είναι επειδή το μυαλό και το ενδιαφέρον μου έχουν στραφεί σε άλλα αντικείμενα. Ειδικά αυτόν τον καιρό, που με απασχολούν τα διάφορα άλλα (δουλειές κτλ.), η υπομονή μου είναι στα τάρταρα.

Για το ακατανόητος ίσως μέχρι ένα σημείο φταίει πως είμαι πολυσυλλεκτικός. Είμαι ανοιχτός στα πάντα, δίχως κανένα ταμπού, και μπορεί να βρω παντού κάτι που να μου αρέσει. Π.χ. αν καθίσεις να ακούσεις μουσική μαζί μου θα ακούσεις πρώτα ένα τίμιο νεορόκ, μετά ένα φοκ του '60, έπειτα ένα τριπχοπ, μετά ένα αράβικο ποπ, έπειτα π.χ. μια φωνητική εκτέλεση ενός κομματιού του Μπαχ, έπειτα ένα ρώσικο ροκ, μετά ένα τσέχικο χιπχοπ, λίγη κλασική τζαζ, ένα ποστ ροκ κτλ κτλ. Κι όλα αυτά θα είναι διαλεγμένα ένα-ένα και θα τα ακούω με αληθινή αγάπη.

Οι ταινίες είναι πιο δύσκολες αλλά βρίσκω παντού πράγματα που να μου αρέσουν: μια περιπέτεια του '80, με όλη την λατρεμένη αισθητική της εποχής, ένα κατασκοπευτικό του '70, μια αμερικανιά του 2000 με την... ανεμενόμενη ανατροπή, ένα μπόλιγουντ με όμορφες μουσικές, χορευτικά και θεές πρωταγωνίστριες, μια φετινή ΕΦ όπου ο επιτέλους πατάμε το πόδι μας στον Άρη (αγαπώ το διάστημα), ένα ιρακινό δράμα για δυο παιδιά, μια ιταλική φρασοκωμωδία με τον Μπενίνη, ένα ισπανόφωνο σπονδυλωτό...

Οτιδήποτε μπορεί να μου αρέσει. Ποια είναι τα κριτήρια; Δεν με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα κι η ενδοσκόπηση είναι μια διαδικασία απέναντι στην οποία είμαι επιφυλακτικός. Πιστεύω δηλ. πως τα περισσότερα πράγματα στην ζωή είναι απλά και μπορείς να σταθείς απέναντί τους με ένα ναι και ένα όχι (ενώ η ενδοσκόπηση μοιάζει, ως κάποιο βαθμό, με κυκεώνα). (Βέβαια, υπάρχουν κι οι ιδιαίτερες κλίσεις και απαρέσκεις. Το ότι παντού μπορείς να βρεις κάτι δεν σημαίνει πως παντού υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες να βρεις κάτι.)

Ποιες κόβω; Μάλλον δεν έχει να κάνει τόσο με την ταινία όσο με την διάθεσή μου, ή με το πού έχω το μυαλό μου εκείνη την στιγμή. Η ταινία είναι ό,τι πιο σταθερό υπάρχει στην αλληλεπίδραση. Έτσι ή αλλιώς, ασπρόμαυρή, έγχρωμη, κιτσάτη, υπερβολική κτλ. αυτή είναι αυτή που είναι. Εγώ είμαι ο πιο ασταθής παράγοντας στην σχέση μας. Κάποια ταινία που την έκοψα γιατί με κούρασε, αν την έβλεπα άλλη στιγμή, σε άλλο περιβάλλον κτλ. μπορεί να είχα άλλη άποψη. Κλασικό παράδειγμα π.χ. οι Άγριες Φράουλες. Πέθανα από ανία όταν κάθισα να την δω επειδή μου έτυχε στο "παιχνίδι" μας, εδώ πέρα. Απλά δεν ήμουν σε φάση για μια τέτοια ταινία. Αν την έβλεπα 15 χρόνια πριν ή, ποιος ξέρει, 10 χρόνια μετά, ή γενικότερα σε κάποια άλλη στιγμή μπορεί ακόμα και να μου άρεσε. Όταν λέω πως δεν μπόρεσα να δω την ταινία, δεν λέω κάτι για το "αντικειμενικό" ποιον της ταινίας, το οποίο δεν πιστεύω πως έχει, αλλά μιλάω για την μεταξύ μας χημεία και σχέση, η οποία δεν είναι καν σταθερή.

Μια σειρά έχει καλές πιθανότητες να την καταβροχθίσω διότι εάν μου αρέσει η αρχή, όλα τα επόμενα επεισόδια έχουν, κατά κύριο λόγο, όλα όσα βρήκα και μου αρέσαν εκεί, στην αρχή. Πάνω-κάτω, γιατί συντρέχουν κι άλλοι λόγοι (π.χ. μια σειρά μπορεί να ξεχειλώσει το θέμα (π.χ. η πρώτη ιστορία του the Killing θα έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί σε μία σεζόν. Πράγμα που μάλλον το αντιλήφθηκαν κι οι ίδιοι και τις άλλες δύο ιστορίες τις βγάλαν σε μία σεζόν την καθεμία) ή να μπλέξει την πλοκή όπως π.χ. στο Continium όπου το θέμα ευννοεί να πας την πλοκή οπουδήποτε, αυτό όμως δεν εγγυάται πως θα την πας και κάπου σίγουρα καλά).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 29 Ιούν 2017, 19:39

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ στη μουσική, με τη μόνη διαφορά ότι είμαι παντελώς ανίκανος να τα ταξινομήσω και το μόνο που κάνω είναι να τα ακούω. Αλλά με αυτά που βλέπω νομίζω καλά θα τα πηγαίναμε και με έβαλες σε πειρασμό για μια στιγμή να φτιάξω ένα θέμα στα “Διάφορα Άσχετα” για τα αγαπημένα τραγούδια ή/και τραγουδιστές μας. Αλλά θα το αφήσω για κάποιον που το κατέχει το θέμα και δεν θα χρειαστεί κανά αιώνα να αποφασίσει :χαχα:

Τώρα που αναφέρεις την πολυσυλλεκτικότητα πιθανόν όντως να παίζει ρόλο και να με δυσκολεύει να φτιάξω ένα πλαίσιο για να σε εντάξω. Όπως και το ότι για την κρίση μου βαθμολογείς πολύ ψηλά για αυτά που παρατηρείς και νιώθω ότι για να μπορώ να σου κάνω κάποια πρόταση που να με ικανοποιεί, πρέπει πρώτα να σε μετατρέψω σε κατά συρροήν πειραματόζωο ( :ρ ).Αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα, πως καταλήγεις και επιλέγεις της ταινίες σου συνήθως; μιας και φαντάζομαι ότι μόνιμα οι επιλογές σου θα είναι πάρα πολλές.

Το καταλαβαίνω απόλυτα όταν κόβεις ταινίες που δεν σε ικανοποιούν· κι εγώ το κάνω γιατί μου δίνεται η δυνατότητα να ξεθυμάνω από όλον τον εκνευρισμό που μου έχουν δημιουργήσει και να μου γίνουν πιο υποφερτές χάρη και στην κακή μου μνήμη - και είναι στιγμές που σε σκέφτομαι και το πόσο ωραία θα ήταν να είχα την άνεση να τις παρατάω όπως εσύ. Αλλά γιατί όταν σου αρέσουν; η Χήθκλιφ, αν θυμάμαι καλά, το κάνει από φόβο ότι αυτό που ακολουθεί ίσως της καταστρέψει την μέχρι τώρα εμπειρία και θέλει να την κρατήσει όσο μπορεί. Εγώ το κάνω όταν είμαι εκστασιασμένος και θέλω να πάρω ανάσα - αν αυτό μετράει. Στη περίπτωσή σου όμως τι συμβαίνει;

Θυμάμαι πάντως που μου έλεγες ότι το καλοκαιράκι θα ηρεμήσεις κάπως και το ότι κάθεσαι τώρα και απαντάς στις ερωτήσεις μου με σεντονάτη υπομονή και ηρεμία, μάλλον διαψεύδει τα λεγόμενά σου :ρ


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες