Y Tu Mamá También (Θέλω και τη μαμά σου)(2001)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Y Tu Mamá También (Θέλω και τη μαμά σου)(2001)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Δεκ 2016, 18:45

Image

Τίτλος: Y tu mama tambien
Ελληνικός τίτλος: Θέλω και τη μαμά σου
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθεσία: Alfonso Cuarón
Σενάριο: Alfonso Cuarón,Carlos Cuarón
Ηθοποιοί: Diego Luna,Gael Garcia Bernal,Maribel Verdú...
Πρωτότυπη μουσική: José Enrique Fernández
Διάρκεια: 106'


Υπόθεση
Στο Μεξικό,δύο έφηβοι και μια ελκυστική μεγαλύτερη τους γυναίκα, ξεκινούν ένα ταξίδι προς μια φανταστική παραλία και μαθαίνουν ένα,δύο πράγματα για την ζωή,την φιλία,το sex και τον εαυτό τους...


Άποψη
Ο σκηνοθέτης μας αφηγείται την ιστορία δύο εφήβων της ανώτερης τάξης του Μεξικό με τρόπο ρεαλιστικό και ανθρώπινο. Οι ήρωες θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι δύο οποιοιδήποτε φίλοι, παιδιά της διπλανής πόρτας... Δεν έχουν κάποια διακριτή ικανότητα, ούτε κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο πέρα από την οικονομική άνεση που τους επιτρέπει να ζουν και να ανησυχούν μόνο για το σήμερα και να ασχολούνται με τα θέματα της ηλικίας τους,δίνοντας στον σκηνοθέτη την ευκαιρία να κάνει την πρώτη αντίθεση με το συντριπτικό ποσοστό των εφήβων στο Μεξικό που παλεύει βοηθώντας την οικογένεια του για την επιβίωση...
Οι δύο έφηβοι λοιπόν θα γνωριστούν με μια πολύ ελκυστική νέα αλλά μεγαλύτερη τους γυναίκα και μαζί θα ξεκινήσουν μια ολιγοήμερη απόδραση προς μια παραλία.
Οι προσδοκίες των νεαρών απο το ταξίδι είναι εμφανής οπως και της γυναίκας επίσης.
Το πως θα εξελιχθούν όμως τα πράγματα είναι το ατού της ταινίας καθώς μια σειρά γεγονότων άμεσα και έμμεσα συνυφασμένων μεταξύ τους θα δημιουργήσουν καταστάσεις μέσα απο τις οποίες τα αγόρια θα υποστούν μια απότομη, βίαιη σχεδόν ενηλικίωση ερχόμενα αντιμέτωπα με θέματα όπως η φιλία, ο έρωτας, το σεξ που θα δώσουν τέρμα στην αθώα,γελαστή και ανέμελη κοσμοθεωρία τους...
Ολά αυτά σκηνοθετημένα με τροπο απλό κι αφτιασίδωτο σε συνδυασμό με ενα δυνατό φινάλε κάνουν την ταινία ενα εξαιρετικό και καλοδουλεμένο σύνολο με κωμικές και δραματικές στιγμές.
Επισης σε όλη την ταινία υπάρχουν πολιτικές αναφορές για την οικονομική κατάσταση της χώρας αλλά με τρόπο που σε καμιά περίπτωση δεν αποσπά την προσοχή από την ιστορία...συνυπάρχουν ως φόντο στα δρώμενα κι αυτό είναι ενα ακόμα συν στην σκηνοθεσία.
Θεωρείται η ταινία που έκανε γνωστό στο ευρύτερο κοινό τον Cuaron ενώ είχε πολλές υποψηφιότητες για βραβείο μεταξύ των οποίων για Χρυσή Σφαίρα καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας.


Τρέιλερ

Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Y Tu Mamá También (Θέλω και τη μαμά σου)(2001)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 01 Δεκ 2016, 21:19

Ωραία ταινία που άνετα κατατάσσεται στο είδος των road-trip movies που γενικά μου αρέσει γιατί μου μεταδίδει ένα αίσθημα ελευθερίας. Μου άρεσε αυτή η τρέλα και η ανεμελιά των πρωταγωνιστών, χαρακτηριστική της νιότης τους, και γέλασα πολύ σε κάποιες σκηνές όπου οι σεξουαλικές ορμόνες τους είχαν βαρέσει κόκκινο :))))
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες