Requiem for a dream (Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο) (2000)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Requiem for a dream (Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο) (2000)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 07 Απρ 2013, 13:40

Image

Tίτλος: Requiem for a Dream
Ελληνικός τίτλος: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο
Έτος παραγωγής: 2000
Σκηνοθέτης: Darren Aronofsky
Σενάριο: Hubert Selby Jr.
Ηθοποιοί: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Keith David, Marlon Wayans.
imdb

Πλοκή
Η ταινία αφηγείται τις ζωές τεσσάρων ανθρώπων, που έχουν εξάρτηση με τα ναρκωτικά. Είναι 3 νέοι και μια μεγάλη γυναίκα.Οι 3 νέοι,είναι μια κοπέλα και δυο αγόρια που κάνουν τα πάντα για να πάρουν την δόση τους. Η μεγάλη γυναίκα στο βωμό της ομορφιάς άρχισε να παίρνει χάπια αδυνατίσματος και έφτασε σε σημείο να είναι εξαρτημένη και τρελαμένη από τα χάπια χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα για να το σταματήσει.

Image

Άποψη
Πολύ δυνατή ταινία για γερά στομάχια. Δείχνει με έναν πολύ ρεαλιστικό τρόπο την ζωή και την κατάντια των ναρκομανών. Ο Darren Aronofsky έχει κάνει μια εξαιρετική δουλεία, η καλύτερή του κατά την γνώμη μου. Οι σκηνές είναι σκληρές όπως και η αλήθεια.Οι ηθοποιοί είναι αρκετά καλοί στους ρόλους τους,με γενικό αποτέλεσμα μια καταπληκτική ταινία.

Trailer


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Απρ 2013, 15:01

Καταπληκτική ταινία, με πολύ ιδιαίτερη σκηνοθεσία. Η ιστορία σκληρή και σκληρά δοσμένη, πραγματεύεται την εξάρτηση από ουσίες. Μέσα σε όλο το καλό καστ, ας κάνουμε μνεία στην Ellen Burstyn, που υπήρξε εξαιρετική στον ρόλο της μαμάς στον Εξορκιστή (1973), και ξαναείναι εξαιρετική σαν εθισμένη μαμά κι εδώ πέρα, αλλά και στην Κόνελη, που άφησε τόσες καλές ερμηνείες μικρή, και αφήνει άλλη μια δυνατή ερμηνεία σε αυτήν την ταινία.

Το "Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο" το είδα στον κινηματογράφο. Πάντοτε, στο τέλος της παράστασης, με τα γράμματα (ή και πριν καλά-καλά αυτά αρχίσουν), οι θεατές σηκώνονται και οδεύουν προς την έξοδο. Πρώτη φορά μού έτυχε να δω να μην σηκώνεται πραγματικά κανείς! Εγώ ένιωθα σαν να με είχανε μόλις δείρει και μάλλον κάπως έτσι αισθάνονταν κι οι υπόλοιποι μέσα στην αίθουσα.

Την ταινία την έχω στην ταινιοθήκη μου μα δεν βρήκα το κουράγιο να την ξαναδώ, τόσα χρόνια. Ένα σκληρό 10* και από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 07 Απρ 2013, 15:18

Ακούω συνέχεια το ίδιο πράγμα για την συγκεκριμένη ταινία. Τόσο που, εδώ και πολλά χρόνια, με έχει αποτρέψει από το να την δω. Έχω την εντύπωση ότι θα γίνω κουρέλι, ότι θα χαλαστώ πολύ και δεν θέλω.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 07 Απρ 2013, 20:25

Σινεφίλ έγραψε:Ακούω συνέχεια το ίδιο πράγμα για την συγκεκριμένη ταινία. Τόσο που, εδώ και πολλά χρόνια, με έχει αποτρέψει από το να την δω. Έχω την εντύπωση ότι θα γίνω κουρέλι, ότι θα χαλαστώ πολύ και δεν θέλω.

Ναι,αλλα αξιζει σαν ταινια.Δεν σου λεω οτι δεν θα πεσεις ψυχολογικα,αλλα ειναι πολυ καλη ταινια.

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 07 Απρ 2013, 22:39

Την είδα μόλις τον τελευταίο χρόνο.Τρομερή και πολύ σκληρή,ιδιαίτερα η σκηνή του οργίου.Βέβαια ,το παράκανε λίγο με την βιντεοκλιπίστικη αισθητική του φτιάχνει το ναρκωτικό,διαστολή κόρης ματιού κτλπ...Ταινία που μου άρεσε πολύ αλλά δεν θα ξαναέβλεπα.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Απρ 2013, 22:48

Πολύ χαρακτηριστικές οι σκηνές χρήσεις. Κάποιος τις έβαλε όλες μαζί σε ένα βιντεάκι, στο youTube:


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Συνικός » 08 Απρ 2013, 12:59

Όταν την είχα δει, πριν από αρκετά χρόνια, είχα πάθει πλάκα κι είχα σχεδόν συγκλονιστεί. Όσο τη σκέφτομαι όμως τώρα τείνω να αλλάξω γνώμη μέσα στο μυαλό μου, όσον αφορά την κινηματογραφική αξία της ταινίας: νομίζω μεταχειρίστηκε πολύ εύκολους τρόπους για να σοκάρει και να εντυπωσιάσει, με τη λογική ότι κι εγώ άμα πάω με το κινητό μου και τραβήξω 5 πλάνα ανάλογα, χωρίς να καταβάλλω κάποιον ιδιαίτερο τρόπο ή να δώσω κάποια ιδιαίτερη τέχνη, μπορώ να σοκάρω. Φυσικά, δεν λέω ότι είναι κακή ταινία, απλώς όχι το αριστούργημα που συχνά αποκαλείται, και που κι εγώ ο ίδιος είχα έτσι στο μυαλό μου αρκετά χρόνια.

Σίγουρα, πάντως, θα ήταν καλό να την ξαναδώ για να κρίνω καλύτερα.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Απρ 2013, 13:17

Για την ταινία τα είπατε όλα. Να συμπληρώσω μόνο ότι έχει φανταστικό soundtrack.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2013, 13:27

Συνικός έγραψε:Όσο τη σκέφτομαι όμως τώρα τείνω να αλλάξω γνώμη μέσα στο μυαλό μου, όσον αφορά την κινηματογραφική αξία της ταινίας: νομίζω μεταχειρίστηκε πολύ εύκολους τρόπους για να σοκάρει και να εντυπωσιάσει, με τη λογική ότι κι εγώ άμα πάω με το κινητό μου και τραβήξω 5 πλάνα ανάλογα, χωρίς να καταβάλλω κάποιον ιδιαίτερο τρόπο ή να δώσω κάποια ιδιαίτερη τέχνη, μπορώ να σοκάρω.


Κι όμως, δεν είναι καθόλου απλή η σκηνοθεσία. Σε αντίθεση, σε κάποιες απόψεις την βρίσκω μέχρι και νεωτεριστική (βλ. π.χ. πιο πάνω το κλιπάκι με την χρήση). Δοκίμασε να κάνεις αυτό που λες με το κινητό να δεις πως παίζει σημαντικά να μην μπορέσεις τελικά να μας παρασύρεις στην αφήγηση και να μας σοκάρεις. Πιστεύω πως είναι πολύ πιο δύσκολο από ό,τι φαίνεται να σκαρώσεις μια τέτοια ταινία.

Θεωρώ πως γενικά, ο Αρονόφσκη, κάνει καλοσμιλεμένες και περίτεχνες ταινίες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Requiem for a dream (Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο) (2000)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Οκτ 2018, 18:06

Την κριτικη μου την εχω γραψει εδω :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες