Underworld (2003)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Απρ 2013, 11:00

Ατλαντίς έγραψε: Αλλά όπως και ο Ταραντίνο, το ίδιο και ο Ροντρίγκεζ είναι μια σχολή από μόνοι τους (Εξάλλου αυτοί οι δύο είναι συγκοινωνούντα δοχεία). Αυτό που αγαπώ είναι η ανεπιτήδευτη εξωφρενικότητα τους, τόσο στο σενάριο, όσο και στα εκφραστικά μέσα και τρόπους που χρησιμοποιούν.

Δεν συμφωνώ με την ταύτιση αυτών των δύο. Μου αρέσουν πολύ οι περισσότερες (όχι ότι είναι πολλές) ταινίες του Ταραντίνο, (ειδικά το Kill Bill το λατρεύω, το θεωρώ αριστούργημα) όμως δεν αντέχω τον Ροντρίγκεζ. Ούτε και οι ταινίες όπου συνεργάστηκαν οι δυο τους μ' αρέσουν. Νόμιζα κι εγώ ότι το From Dusk Till Dawn είναι του Ταραντίνο, και παρ' ότι δεν την είχα βρει άσχημη, τη θεωρούσα τη χειρότερη ταινία του. Όσο για το Planet Terror... θεοί... απ' τις χειρότερες ταινίες που έχω δει. Σιχάθηκα και βαρέθηκα. Καταλαβαίνω πολύ καλά τι κάνει, ότι είναι b-movie για φανατικούς του είδους, καταλαβαίνω τις αναφορές, την "καλτιά" και όλη τη σκηνοθετική μαγκιά, όμως δεν παύει να μου είναι απεχθής.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Ατλαντίς
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15
Εγγραφή: 14 Απρ 2013, 12:40

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Ατλαντίς » 15 Απρ 2013, 23:11

Μου αρέσουν πολύ οι περισσότερες (όχι ότι είναι πολλές) ταινίες του Ταραντίνο, (ειδικά το Kill Bill το λατρεύω, το θεωρώ αριστούργημα) όμως δεν αντέχω τον Ροντρίγκεζ. Ούτε και οι ταινίες όπου συνεργάστηκαν οι δυο τους μ' αρέσουν


Εντάξει καθαρά θέμα γούστου είναι.. Ούτε εμένα μου αρέσουν όλες οι ταινίες του Ροντρίγκεζ.. Για παράδειγμα το Machete το βρήκα φρικτό. Σε άλλους άρεσε. Προσωπικά αγαπημένη μου ταινία από τον Ροντρίγκεζ είναι το Desperado κυρίως για τα πλάνα του και την υπόθεσή του. Αλλά πιστεύω πως οι δυό τους έχουν κάνει καλές συνεργασίες. Το Sin city είναι πολύ καλή ταινία. Αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου..
Carpe noctem...

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 09 Φεβ 2014, 22:37

Μου αρέσουν οι ταινίες με βαμπίρ λυκανθρωπους και οτιδήποτε υπερφυσικό οπότε δεν γινόταν η συγκεκριμένη να μην με κερδίσει. Ένα 8 θα της το έβαζα άνετα.
Την τελευταία δεν την έχω δει αν και δεν έχω ακούσει καλά σχόλια. Ωστόσο κάποια στιγμή θα την δω για να σχηματίσω δική μου άποψη.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 18:32

Ίζι έγραψε:Δεν συμφωνώ με την ταύτιση αυτών των δύο. Μου αρέσουν πολύ οι περισσότερες (όχι ότι είναι πολλές) ταινίες του Ταραντίνο, (ειδικά το Kill Bill το λατρεύω, το θεωρώ αριστούργημα) όμως δεν αντέχω τον Ροντρίγκεζ. Ούτε και οι ταινίες όπου συνεργάστηκαν οι δυο τους μ' αρέσουν. Νόμιζα κι εγώ ότι το From Dusk Till Dawn είναι του Ταραντίνο, και παρ' ότι δεν την είχα βρει άσχημη, τη θεωρούσα τη χειρότερη ταινία του. Όσο για το Planet Terror... θεοί... απ' τις χειρότερες ταινίες που έχω δει. Σιχάθηκα και βαρέθηκα. Καταλαβαίνω πολύ καλά τι κάνει, ότι είναι b-movie για φανατικούς του είδους, καταλαβαίνω τις αναφορές, την "καλτιά" και όλη τη σκηνοθετική μαγκιά, όμως δεν παύει να μου είναι απεχθής.


Κι εγω το Kill Bill το θεωρω αριστουργημα, το λατρευω, ειναι η αγαπημενη μου ταινια. Αλλα το Planet Terror μου αρεσε παραδοξως (παρα τη τρελα, τη σιχαμαρα και τα αιματα), οπως και το Sin City. Ειναι οι μονες ταινιες του Ροντριγκεζ που μου αρεσαν. Το From Dusk Till Dawn δεν το εχω δει...
Θα συμφωνησω στο οτι δεν θα επρεπε να συγκρινονται η να ταυτιζονται οι δυο σκηνοθετες, ειναι πολυ διαφορετικοι σε υφος και αισθητικη, παρ'ολο που και οι δυο χρησιμοποιουν σπλατεριες στις ταινιες τους... ειναι το μονο κοινο που εχουν. :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 6 επισκέπτες