Irreversible (Μη Αναστρέψιμος) (2002)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Irreversible (Μη Αναστρέψιμος) (2002)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 10 Μάι 2015, 23:12

Image
Τίτλος: Irréversible
Ελληνικός τίτλος: Μη Αναστρέψιμος
Έτος παραγωγής: 2002
Σκηνοθεσία: Gaspar Noé
Σενάριο: Gaspar Noé
Ηθοποιοί: Monica Bellucci, Vincent Cassel, Albert Dupontel
Πρωτότυπη μουσική: Thomas Bangalter
Διάρκεια: 97΄
imdb

Η ζωή ενός ζευγαριού στο Παρίσι καταστρέφεται με τη γυναίκα να πέφτει θύμα βιασμού και να βρίσκεται σε κώμα.

Η δεύτερη ταινία του Gaspar Noé κι αυτή που τον έκανε περισσότερο γνωστό. Γυρισμένη από το τέλος προς στην αρχή όπως και το Memento, αν και σεναριακά είναι σαφώς πιο απλή.

Αρχικά κι αφού μάθουμε πως ο χρόνος καταστρέφει τα πάντα από τον πρωταγωνιστή της προηγούμενης του ταινίας I Stand Alone, η κάμερα μοιάζει να κάνει ακροβατικά, σαν found-footage με την αστάθεια της γυρίζει μέχρι και ανάποδα! Ενώ δε λείπουν και τα πλάνα από ψηλά. Συνηθισμένες τεχνικές του σκηνοθέτη που είδαμε καλύτερα στο Enter the Void.

Image

Ώσπου να μπουν οι πρωταγωνιστές στο μπαρ όπου ο φωτισμός γίνεται κόκκινος, ίσως γιατί ακολουθεί μία από τις αποκρουστικότερες σκηνές όπου ο Dupontel λιώνει το κεφάλι κάποιου με πυροσβεστήρα. Γενικά ο Noé φαίνεται να παίζει αρκετά με τα φώτα, δε θα τη χαρακτήριζα όμως σε καμία περίπτωση ψυχεδελική.

Μετά το 40λεπτο περίπου βλέπουμε και τη διάσημη σκηνή στην υπόγεια διάβαση με το βιασμό της Bellucci. Αυτό θα έλεγα είναι που στιγματίζει τη ταινία γιατί αργότερα ο ρυθμός πέφτει κάπως, ο Cassel που έμοιαζε εκτός ελέγχου γίνεται πιο ήρεμος και "παιχνιδιάρης" καθώς βλέπουμε τη ζωή του ζευγαριού, που πήγαν σε ένα πάρτυ και πριν από αυτό σπίτι τους. Εκεί μαθαίνουμε και κάτι που κάνει πιο δραματική κάπως την ιστορία.

Ρεαλιστική, σκοτεινή και σκληρή για κάποιους. Ο σκηνοθέτης φέτος τον Ιούλιο θα βγάλει και νέα δουλειά με τίτλο Love.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Irreversible (Μη Αναστρέψιμος) (2002)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Φεβ 2017, 12:33

Ζόφε, πολύ ωραία ταινία, πολύ δυνατή ταινία, την είχα δει πριν αρκετά χρόνια και χτες την βάλαμε να τη δούμε ξανά με το Θεατή.

Η ιδιαίτερη σκηνοθεσία του μου κούρασε λίγο τα μάτια, στην αρχή και στο τέλος, αλλά το παραβλέπω επειδή όλη η υπόλοιπη είναι εξαιρετική.

Το σημείο στο οποίο ξενέρωσα τραγικά είναι κάτι που μου επεσήμανε ο Θεατής, ενώ εγώ παρ' ότι την έβλεπα για δεύτερη φορά, ούτε τότε το παρατήρησα, ούτε χτες.. Ο Κασέλ με τον άλλο, δε σκοτώνουν τον πραγματικό βιαστή.. :νατώρα: :νατώρα: την έβγαλε λάδι ο τύπος. Κοινώς γίναν όλα μην το πω.. και το κάθαρμα την έβγαλε καθαρή!!


Ωραία δομημένη, έξυπνα στημένη, με πολύ δυνατές ερμηνείες!!
στη σκηνή του βιασμού πιάστηκε το στομάχι μου.. μου 'ρθε να μπω μέσα στη ταινία και να τον γδάρω τον άνανδρο!! :οργή: φυσικά πολύ καλοστημένα όλα, αυτά τα συναισθήματα ακριβώς θέλει να δημιουργήσει!!


Υ.Γ. Η Μπελούτσι.. δεν παίζεται.. πόσο όμορφη γυναίκα είναι.. :σάλια:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Irreversible (Μη Αναστρέψιμος) (2002)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Φεβ 2017, 12:48

Εξαιρετική Μπελ...εεε ταινία!!! :χαχα:

Χωρίς πλάκα, πολύ ωραία ταινία σε σκηνοθεσία, σε μουσική, σε ερμηνείες και σε πλοκή!!

Must watch...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Irreversible (Μη Αναστρέψιμος) (2002)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Φεβ 2017, 13:33

Κάποτε ο Noé ήταν ο αγαπήμενος μου γάλλος σκηνοθέτης, όμως με το Love με απογοήτευσε. Θα πρότεινα να δείτε και το αμέσως προηγούμενο του, Seul contre tous, αν δε το έχετε δει ήδη. :)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Irreversible (Μη Αναστρέψιμος) (2002)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Φεβ 2017, 17:23

Μαζί τις "έφερε" ο κουριερ :) ,θα ρθει κι η σειρα της...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες