The Human Centipede (2009)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 28 Σεπ 2015, 15:54

Εμένα από την άλλη τα σχόλια σας με έπεισαν να την δω από περιέργεια. Θα επανέλθω λοιπόν με εντυπώσεις...

(παρεμπιπτόντως είμαι σε αυτούς που θεωρούν την ταινία "Salo" αριστούργημα - χωρίς μάλιστα να με τρελαίνει το υπόλοιπο σκηνοθετικό έργο του Παζολίνι :)))) )
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Σεπ 2015, 16:15

Χήθκλιφ έγραψε:Εμένα από την άλλη τα σχόλια σας με έπεισαν να την δω από περιέργεια.


Χήθκλιφ είσαι σίγουρη;;; Ρίξε μια ματιά στο τρέηλερ πρώτα!!! :μπρ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 28 Σεπ 2015, 16:27

Δεν έχω πρόβλημα Δε Κιντ! Ψάχνω ακόμη την ταινία που θα με κάνει να πω "δεν μπορώ να την δω" και να μην οφείλεται στο ότι την βρίσκω αφόρητα βαρετή (τέτοιες έχω βρει πολλές! ) :χαχα:

Σύντομα λοιπόν οι εντυπώσεις!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 28 Σεπ 2015, 17:17

Μπα μάλλον θα βαρεθείς πιστεύω. Από όσες έχω γράψει εδώ σου προτείνω καλύτερα αυτή. :)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 29 Οκτ 2015, 16:27

Άργησα λίγο, αλλά την είδα... δεν έχω να πω πολλά, καθότι δεν μου άφησε έντονες εντυπώσεις, αρνητικές ή θετικές. Σίγουρα δεν καταλαβαίνω γιατί έφτασε να θεωρείται τόσο απεχθής. Είναι πολύ συγκρατημένη στο τι δείχνει και εκτός από την επίμαχη σκηνή (που μπήκε στο τρέιλερ) δεν έχει κάτι ανυπόφορα φρικτό. Το τέλος ήταν κάπως απότομο ενώ ολόκληρη η ταινία μου φάνηκε λίγο τραβηγμένη χρονικά, ίσως ως μικρού μήκους να λειτουργούσε καλύτερα - πιο αποτελεσματικά.

Στα υπέρ της για εμένα ήταν ο πολύ θετικός τρόπος απεικόνισης της γυναικείας φιλίας. Υπήρχε αγάπη, υποστήριξη και ανιδιοτέλεια σε βαθμό που σχεδόν πάντα στις ταινίες προορίζεται για την «ιερή» ανδρική φιλία, ενώ αντίθετα η φιλία των γυναικών προσεγγίζεται κατά κανόνα με τρόπο τραγελαφικό - σκωπτικό.

Ζόφε, δεν είδα ακόμη την ζωή και τον θάνατο του πορνογκάνγκ (!) αλλά θα το κάνω. Άρχικά ήμουν αρκετά απρόθυμη καθότι η θεματολογία δεν με τραβάει (ανήκω στους λίγους που δεν τους άρεσε π.χ. η «Boogie nights \ Ξέφρενες νύχτες») όμως από περιέργεια την διέτρεξα στο γρήγορο με αποτέλεσμα να πέσω επάνω σε μια σκηνή πολύ έντονη έως επώδυνη... η οποία με έπεισε να την δω ολόκληρη. Θα επανέλθω λοιπόν για την συγκεκριμένη στο νήμα της!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Νοέ 2015, 00:08

Είπαμε, μάλλον ορισμένοι αηδιάζουν και μόνο στη σκέψη να βρεθούν με ραμμένο το στόμα ή όπως αλλιώς, όχι πως η ταινία δείχνει κάτι τόσο αηδιαστικό. Δε τσεκάρεις και τη δεύτερη μήπως σου αρέσει περισσότερο, αν και ασπρόμαυρη πρωταγωνιστεί ο Laurence Harvey που είναι καλύτερος ηθοποιός.

Για το άλλο δε πρόκειται να γράψω τίποτα μη στο χαλάσω. Απλά να ξέρεις δεν είναι αμερικανιά, είναι πιο σκληρό.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Νοέ 2018, 10:27

Συμφωνω με την 'Ιζι, οι χειροτερες και πιο αηδιαστικες ταινιες με διαφορα στον χωρο του κινηματογραφου... :μπρ:
Απορω πως εκατσα και ειδα την πρωτη... 1/10!
Και δεν καταλαβαινω γιατι εγινε και 3η ταινια, αφου στον κοσμο δεν αρεσε ουτε η πρωτη? :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Φεβ 2019, 16:52

Ίσως "άρεσε" η 2η όπου δείχνει μια παρανοϊκή προσωπικότητα να φαντασιώνεται τις νοσηρές επιθυμίες του. :ωιμέ:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες