Ichi the Killer (2001)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Ichi the Killer (2001)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 31 Μάρ 2015, 01:01

Image
Τίτλος: Koroshiya 1
Διεθνής Τίτλος: Ichi the Killer
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθέτης: Takashi Miike
Σενάριο: Sakichi Satô
Πρωτότυπη μουσική: Seiichi Yamamoto
Ηθοποιοί: Tadanobu Asano, Nao Ômori, Shin'ya Tsukamoto
Διάρκεια: 129'
imdb

Υπόθεση
Ο υπαρχηγός των yakuza αναζητά το εξαφανισμένο αφεντικό του αλλά μπλέκει με τον δολοφόνο του.


Image

Άποψη
Νομίζω έχω ξαναγράψει πως ο Takashi Miike είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Όχι μόνο από τον ασιάτικο κινηματογράφο αλλά παγκοσμίως. Έχει πολλές ταινίες, παλιότερα μικρότερων παραγωγών πλέον λίγο πιο mainstream, σχεδόν όλες όσες είδα μου αρέσαν. Η πιο γνωστή του είναι το Audition, εγώ επέλεξα μία εξίσου βίαιη αλλά με πιο συναρπαστικούς χαρακτήρες, μεταφορά από manga του Hideo Yamamoto και με έναν διάσημο ηθοποιό που έχει παίξει σε αρκετές αξιόλογες ιαπωνικές ταινίες κι όχι μόνο (πρόσφατα εμφανίστηκε στα Thor και 47 Ronin).

Οι πρωταγωνιστές ας πούμε είναι δύο. Από τη μία ο σαδομαζοχιστής Kakihara (σαν να λέμε κακή χαρά) με σχισμένο στόμα και ξανθό μαλλί που συνήθως χρησιμοποιεί τεράστιες βελόνες και τη βρίσκει με το να προκαλεί αλλά και να του προκαλούν πόνο. Απ'την άλλη ο σχιζοφρενής και ψυχικά τραυματισμένος Ichi που φορά στολή με ξυράφια στα πόδια αφήνοντας στο πέρασμα του μόνο θύματα γιατί έπεσε κι ο ίδιος θύμα bullying μικρός. Στη μέση μπλέκει και ο Jijii (το ρόλο παίζει ο σκηνοθέτης του Tetsuo) αποπροσανατολίζοντας τον πρώτο και χειραγωγώντας τον δεύτερο.

Πολλές αιματηρές σκηνές. Από τα βασανιστήρια του κρεμασμένου από τη πλάτη στο ξεκίνημα ή τον Kakihara που κόβει μόνος τη γλώσσα του, μέχρι φυσικά τα μακελειά του Ichi. Το τέλος ίσως φανεί κάπως ακαταλαβίστικο, και για κάποιο λόγο έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι μπορεί και οι δύο να ήταν το ίδιο πρόσωπο που φανταζόταν έναν άλλο εαυτό, κάτι που περιπλέκει το σενάριο αλλά μάλλον δεν ισχύει. Ταινία για λίγους που αντέχουν σπλατεριές, σε ορισμένες χώρες απαγορεύτηκε, ενώ στη Νορβηγία ακόμα και η πώληση της κρίθηκε παράνομη.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ichi the Killer (2001)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάρ 2015, 13:01

Το Audition είναι πράγματι μια καλή ταινία (8☆). Τώρα το συγκεκριμένο αυτό εδώ μάλλον παραείναι σπλάτερ για τα γούστα μου. :))))

Μπράβο για την παρουσίαση, πάντως. :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ichi the Killer (2001)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Φεβ 2016, 11:51

Λοιπόν την είδα και τη μίσησα, όμως δεν θεωρώ ότι ήταν κακή ταινία, απλώς είναι ακριβώς το αντίθετο απ' αυτό που μ' αρέσει και με τραβάει. Ο άνθρωπος προφανώς πήρε ένα μάνγκα και το ζωντάνεψε διατηρώντας στο ακέραιο το στυλ, τις υπερβολές, το καρτουνίστικο στοιχείο των χαρακτήρων, των κτιρίων, των φόνων, των βασανιστηρίων κ.ο.κ. Αυτό είναι από μόνο του ένα επίτευγμα. Είδα ότι η ταινία έχει φανατικούς οπαδούς, που τη θεωρούν τουλάχιστον αριστούργημα, και μπορώ να δω τους λόγους. Θύμιζε Ταραντίνο αλλά στο πολύ (πολύ όμως) πιο άγριο.

Όμως δεν ήταν ταινία τρόμου. Ήταν μια στυλιζαρισμένη, βίαιη και αρκετά χιουμοριστική περιπέτεια με μαφιόζους της Γιακούζα, κι εγώ απεχθάνομαι τις μαφιόζικες ταινίες, με εξαίρεση τους "Νονούς". Είχε καρτουνίστικους ήρωες και χιούμορ, ενώ η βία έμοιαζε σκόπιμα ψεύτικη και εν τέλει κωμική. Το μόνο που με ενόχλησε ήταν η βία προς τις γυναίκες, με τους βιασμούς και το ξύλο να μην έχουν αυτό το κωμικό ύφος που υπήρχε αλλού (ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα εγώ να το διακρίνω), με αποτέλεσμα όντως να σοκάρουν. Α και η σκηνή της γλώσσας, δεν βλέπεται με ανοιχτά τα μάτια... μάλλον με μισάνοιχτα :χαχα:

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούσα με ευκολία να παρακολουθήσω τι γινόταν. Ντρέπομαι που το ομολογώ αλλά οι Ιάπωνες μου φαίνονται γενικά κάπως ίδιοι, κι όταν μου πετάνε στην οθόνη 20 διαφορετικούς χαρακτήρες με γιαπωνέζικη φάτσα, έχω μεγάλη δυσκολία να διακρίνω ποιος είναι ποιος, ειδικά όταν ακόμα και τα ονόματά τους μοιάζουν (Ίτσι-Ζίζι-Σουζούκι και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα). Ακόμα και με τον Ίτσι είχα δυσκολευτεί στην αρχή. Με το τέλος... εντάξει... έχασα τη μπάλα, όμως μέχρι εκείνο το σημείο είχα βαρεθεί τόσο πολύ, που δεν το πίστευα ότι η ταινία ήταν μόνο δυο ώρες και όχι τρεις-τέσσερις...

Επίσης, σπάνια, σπανιότατα το λέω αυτό, όμως νομίζω ότι αυτή η ταινία πολύ δύσκολα θα αρέσει σε μια γυναίκα, ακόμα κι αν είναι σαν εμένα και βλέπει άνετα όλες τις σπλατεριές και τα gore. Ήταν σαν αυτά τα κόμιξ που διαβάζουνε μόνο αγόρια και θα στοιχημάτιζα ότι οι γυναίκες αναγνώστριες του μάνγκα είναι ακόμα λιγότερες απ' τις θαυμάστριες της ταινίας. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια (αλλά δεν νομίζω).

Το θέμα είναι ότι μου έβγαλε το λάδι μέχρι να την τελειώσω (κάτι που ήθελα να πετύχω γιατί λάτρεψα το Audition) γι' αυτό δεν μπορώ να της βάλω πάνω από 1. Και είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό - να βάζω δεκάρι σε ταινία κάποιου, και την αμέσως επόμενη άσσο σε άλλη ταινία του.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ichi the Killer (2001)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Σεπ 2018, 13:18

Θα συμφωνησω με την Ιζι, ουτε εμενα μου αρεσε, ειχα την ιδια εντυπωση με το Oldboy. Υπερβολικα βιαιο για τα γουστα μου....δε λεω, ωραια ειναι η κινηματογραφικη βια, αλλα οχι τετοια σαδιστικη και ωμη βια....με ξεπερναει. Θα την προτιμουσα σε στυλ Ταραντινο, αλλα δυστυχως ή ευτυχως ενας ειναι. Επιεικως τραγικη θα την χαρακτηριζα....
3/10 :ωιμέ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες