Death Sentence (Θανάσιμη Εκδίκηση) (2007)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Death Sentence (Θανάσιμη Εκδίκηση) (2007)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 04 Μάρ 2015, 12:33

Image
Τίτλος: Death Sentence
Ελληνικός τίτλος: Θανάσιμη Εκδίκηση
Έτος παραγωγής: 2007
Σκηνοθεσία: James Wan
Σενάριο: Ian Mackenzie Jeffers
Πρωτότυπη μουσική: Charlie Clouser
Ηθοποιοί: Kevin Bacon, Garrett Hedlund, Kelly Preston, John Goodman
Διάρκεια: 105΄
imdb

Υπόθεση
Ο Nick Hume, ασφαλιστής και σωστός οικογενειάρχης, μπλέκει με τη συμμορία του Billy Darley.


Image

Άποψη
Λίγο μετά το πρώτο Saw και πριν τα Insidious και The Conjuring, ο γνωστός πλέον σκηνοθέτης για τις ταινίες τρόμου James Wan είχε φτιάξει και μία ταινία εκδίκησης, βασισμένη στη συνέχεια του Death Wish που γράφτηκε το 1975 από τον Brian Garfield. Πρωταγωνιστεί ο Kevin Bacon παίρνοντας το νόμο στα χέρια του, και για κάποιο λόγο ο ρόλος του μου θύμισε τη γνωστή φράση του Nietzsche περί αβύσσου. Μόνο που στη περίπτωση εδώ η άβυσσος είναι ο υπόκοσμος. Μισή δράμα, μισή ταινία δράσης, το κυνηγητό αρχίζει μετά από περίπου 40 λεπτά, ενώ το μακελειό μετά τη μία ώρα. Εκεί μεταμορφώνεται κάπως κι ο χαρακτήρας του πρωταγωνιστή, σε πιο σκοτεινό, βίαιο και αποφασισμένο για όλα, μόνος εναντίον της συμμορίας. Αν και σαν σύνολο δεν θα την έλεγα σπουδαία ταινία, μου άρεσαν οι σκηνές στο δρόμο και μου έμεινε ο Garrett Hedlund σαν αρχηγός.

Τρέιλερ


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες