The Butterfly Effect (Το Φαινόμενο Της Πεταλούδας) (2004)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

The Butterfly Effect (Το Φαινόμενο Της Πεταλούδας) (2004)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 28 Φεβ 2015, 01:13

Image
Τίτλος: The Butterfly Effect
Ελληνικός τίτλος: Το Φαινόμενο Της Πεταλούδας
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθεσία: Eric Bress, Jonathan Gruber
Σενάριο: Eric Bress, Jonathan Gruber
Πρωτότυπη μουσική: Michael Suby
Ηθοποιοί: Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters
Διάρκεια: 113΄
imdb

Υπόθεση
Ο Evan Treborn πάσχει από απώλεια μνήμης εξαιτίας άσχημων παιδικών χρόνων. Μέσω του ημερολογίου του ταξιδεύει πάλι πίσω, διορθώνοντας τα λάθη του παρελθόντος κι ελπίζοντας για ένα σωστό παρόν.

Image

Άποψη
Βασισμένη στη θεωρία του χάους, που σημαίνει ότι όλα είναι πιθανά, μοιάζει με θρίλερ, ρομαντική κωμωδία και με λίγα στοιχεία επιστημονικής φαντασίας (λόγω των ταξιδιών στο χρόνο). Αφού μάθουμε κάποια γεγονότα που συνέβησαν στο πρωταγωνιστή 13 χρόνια πριν που πήγαινε ακόμα σχολείο, αλλά και στην εφηβεία του, η υπόθεση αρχίζει κανονικά μετά το πρώτο μισάωρο όταν ξαναπέσει στα χέρια του το ημερολόγιο που έγραφε μικρός. Κάθε φορά που το διαβάζει πηγαινοέρχεται εκεί και σε εναλλακτικές πραγματικότητες του σήμερα. Αλλάζοντας τα γεγονότα τότε, προσπαθεί να φτιάξει ένα σωστό παρόν με τη κοπέλα και τους φίλους του. Πάντα όμως θα υπάρχει κάτι στραβό να τον χαλάει. Μία ταινία που αξίζει όπως καταλαβαίνουμε για τη πρωτοτυπία του σεναρίου της, όχι τόσο για τη σκηνοθεσία, ούτε για τις ερμηνείες των -σχεδόν- άγνωστων ηθοποιών. Μας κάνει να αναρωτηθούμε τι θα συνέβαινε αν μπορούσαμε να γυρίσουμε κι εμείς το χρόνο πίσω και να επιλέξουμε κάτι διαφορετικό.

Τρέιλερ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1322

Re: The Butterfly Effect (Το Φαινόμενο Της Πεταλούδας) (2004

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Φεβ 2015, 10:27

Μια ταινία που μου αρέσει πάρα πολύ και έχω δει 2-3 φορές. Τη βρίσκω αρκετά διασκεδαστική ιστορία. Μου άρεσε και το σήκουελ. Πάντως ο Άστον Κούτσερ και η Έιμι Σμαρτ δεν είναι καθόλου άγνωστοι. Ο πρώτος ανήκει στα πρωτοκλασάτα ονόματα, ενώ η δεύτερη είναι κάπως αδικημένη για μένα, αν και έχει σπάνια ομορφιά και ταλέντο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάρ 2015, 08:52

Δεν έτυχε να δω καμία ταινία του πρώτου εκτός από τη βιογραφία του Jobs. Μου είναι άγνωστη η φάτσα του. Αντιθέτως θυμάμαι της δεύτερης, έπαιζε και στα Crank με τον Statham. Όντως όμορφη.

Δημητρηςκ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 1

Ανάρτησηαπό Δημητρηςκ » 08 Μάι 2015, 19:33

Πρωτοείδα την ταινία το 2006 και την ερωτεύτηκα. Αλλά την ερωτεύτηκα καθαρά λόγω σεναρίου και στησήματος, όχι λόγω ηθοποιίας. Ως λάτρης της ιδέας του ταξιδιου στο χρόνο ( με τα επακόλουθα του ) κατάφερε να με μαγέψει και να με κάνει να γίνω ένα με τον πρωταγωνιστή . Απο εκείνη την μέρα την εχω δει τουλάχιστον 10 φορές , και πάντα μου δημιουργεί τα ίδια συναισθήματα.

Απο εκεί και πέρα όμως αν αναφερθώ στο πρωταγωνιστικό δίδυμο θα διαφωνήσω οτι ειναι άγνωστοι. Ίσα ίσα ειναι γνωστότατοι , ιδιαιτερως ο Κούτσερ, για χίλιου δυό λόγους . ( Κυρίως την σχέση του με την Ντέμι Μούρ). Γιατι ως ταλέντο (για να διαφωνήσω και με τον έταιρο προλαλήσαντα) , εγω καλά καλά δεν θα τους ονόμαζα ηθοποιούς.

Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες