Identity (2003)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Identity (2003)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Φεβ 2015, 23:13

Image
Τίτλος: Identity
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: James Mangold
Σενάριο: Michael Cooney
Πρωτότυπη μουσική: Alan Silvestri
Ηθοποιοί: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet
Διάρκεια: 90΄
imdb

Υπόθεση
Δέκα άγνωστοι σε ένα μοτέλ μία βροχερή νύχτα. Ένας προς έναν σκοτώνονται χωρίς κανένα στοιχείο.


Image

Άποψη
Άλλο ένα ψυχολογικό θρίλερ με πολλές ανατροπές που μας μένουν. Όπως μας μένει και η γνωστή φράση "As I was going up the stairs, I met a man who wasn't there. He wasn't there again today. I wish, I wish he'd go away" που ακούγεται 3 φορές. Όλα συμβαίνουν σε ένα μοτέλ όπου εξαιτίας της βροχής αναγκάζονται να σταματήσουν δέκα διαφορετικοί άνθρωποι. Ένας αστυνομικός που μεταφέρει έναν κρατούμενο, ένας οδηγός λιμουζίνας μίας ηθοποιού, μία πόρνη, ένα νιόπαντρο ζευγάρι και μία οικογένεια με παιδί. Σκοτώνονται, αλληλοκατηγορούνται, μοιάζει να μην έχει λογική εξήγηση αυτό που συμβαίνει. Ή μήπως έχει; Οι ερμηνείες είναι όπως πρέπει με Cusack και Liotta να ξεχωρίζουν. Δε παίζουν άλλωστε ρόλους που δεν έχουν ξαναπαίξει, ειδικά ο δεύτερος όλο τον αστυνομικό κάνει. Μία ταινία με αρκετή αγωνία. Το σκοτάδι και η βροχή βοηθούν να υπάρξει περισσότερη. Καλή για βραδυνές ώρες.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Identity (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Φεβ 2015, 10:32

Την απόλαυσα την ταινία, αν κι έχω τις επιφυλάξεις μου για το τέλος.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Identity (2003)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάρ 2015, 09:00

Εγώ νομίζω ότι το τέλος, η αρχή πριν του μοτέλ, και γενικά όλο το στόρυ με τον Rivers, γυρίστηκαν λίγο αργότερα για να μπορεί να δέσει κάπως η ταινία και να υπάρχει εξήγηση. Δε γίνεται να εξαφανίζονται μέχρι και τα πτώματα.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Identity (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Μάρ 2015, 10:23

Ας τα βάλουμε καλύτερα σε spoiler αυτά τα σχόλια.
κι εμένα μου άφησε την αίσθηση της εύκολης λύσης προκειμένου να εξηγηθούν τα ανεξήγητα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Identity (2003)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 18 Μάι 2017, 10:34

Tην είδα χθες την ταινία, επειδή έχει το στήσιμο των 10 μικρών νέγρων της Κρίστι αλλα παίρνει μια πολύ ενδιαφέρουσα τροπή το τελευταίο μισάωρο. Εγώ την αντιλήφθηκα ως εξής.

Ο Ρίβερς θα εκτελεστεί λογω των φονικών που έκανε. Η όλη φάση στο μοτέλ δεν είναι παρα η μάχη που γίνεται στο κεφάλι ανάμεσα στις πολλές προσωπικότητες που έχει. Για αυτό άλλωστε ο γιατρός του θέλει να αποδείξει στον εισαγγελέα οτι πρέπει να τον κλείσουν σε κάποιο ψυχιατρικό ίδρυμα. Το παιδάκι που αποδεικνύεται οτι κάνει τους φόνους είναι η μία απο τις προσωπικότητες που υπερίσχυσε. Απλά αναρωτιέμαι, ως παιδί ο Ρίβερς είχε δεί τους γονείς του να σκοτώνονται ??


Ένα 6αράκι μου άρεσε κάμποσο.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες