Ender's Game (Η Εκδίκηση του Ender) (2013)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Ender's Game (Η Εκδίκηση του Ender) (2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Δεκ 2014, 19:56

Image

Τίτλος: Ender's Game
Ελληνικός τίτλος: Η Εκδίκηση του Ender
Έτος παραγωγής: 2013
Σκηνοθεσία: Gavin Hood
Σενάριο: Gavin Hood
Ηθοποιοί: Harrison Ford, Asa Butterfield, Hailee Steinfeld…
Πρωτότυπη μουσική: Steve Jablonsky
Διάρκεια: 114΄
imdb

Υπόθεση
Ο ανθρώπινος πολιτισμός κινδύνεψε ήδη μια φορά να ξεκληριστεί από μια εξωγήινη εισβολή την οποία όμως κατέφερε και απέκρουσε. Τώρα, ετοιμάζει την αντεπίθεσή της επιστρατεύοντας παιδιά κι ανάμεσά τους τον μικρό Έντερ, που γρήγορα αρχίζει και ξεχωρίζει.

Image

Άποψη
Μια πολεμική ταινία Ε.Φ. με πολύ δράση η οποία διαδραματίζεται κυρίως στο διάστημα, σε μια στρατιωτική βάση. Ταινία που βασίστηκε στο πρώτο βιβλίο μιας σειράς κι από το λίγο που κοίταξα έχω την αίσθηση πως δεν άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένους τους φίλους του μυθιστορήματος.

Η αλήθεια είναι πως κάποια πράγματα στέκουν κάπως ανεξήγητα, πράγμα που ίσως στοιχίζει σε θεατές που δίνουν έμφαση στην πλοκή και στην αληθοφάνεια των χαρακτήρων.

Τα παιδιά μάλλον τα καταφέρνουν στους ρόλους τους αν και εμένα δεν μπόρεσαν να με πείσουν ούτε σαν πειθαρχημένα, ούτε σαν μάχιμα και μάλλον φταίει ότι έχω περάσει 18 μήνες σε πραγματικά στρατόπεδα. Ο Χάρισον Φορντ, που στα νιάτα του ταξίδευε σαν τυχοδιώκτης Χαν Σόλο με διαστημόπλοιο σακαράκα, τώρα έχει προαχθεί σε στρατάρχη διαστημικής στρατιάς και από εμένα είναι πάντα ευπρόσδεκτος στην επιστημονική φαντασία μου. Ενδιαφέρον ρόλος κι από τον Ben Kingsley.

Η ταινία μάλλον στοχεύει σε έφηβους και κυρίως αγοράκια που αγαπούν τα ηλ. Παιχνίδια και θα ταιριάξει καλύτερα σε αυτό το στοχευμένο κοινό. Οι υπόλοιποι θα πρέπει να κρατήσουν χαμηλά τις προσδοκίες.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ender's Game (Η Εκδίκηση του Ender) (2013)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Σεπ 2018, 18:26

Ωραια ταινιουλα. Μου αρεσε πολυ.
8/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες