Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 13:33

Image

Τίτλος: Exam
Ελληνικός τίτλος: Εξέταση Μέχρι Θανάτου
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθεσία: Stuart Hazeldine
Σενάριο: Stuart Hazeldine, Simon Garrity
Ηθοποιοί: Adar Beck, Gemma Chan, Nathalie Cox, John Lloyd Fillingham, Chukwudi Iwuji, Pollyanna McIntosh, Luke Mably, Jimi Mistry…
Πρωτότυπη μουσική: Stephen Barton
Διάρκεια: 101΄
imdb

Υπόθεση
Οκτώ υποψήφιοι για μια θέση εργασίας βρίσκονται σε ένα δωμάτιο για να διαγωνιστούν μεταξύ τους. Τους δίνονται προφορικά κάποιες πολύ λιτές και αυστηρές οδηγίες και ογδόντα λεπτά για να ολοκληρώσουν την δοκιμασία. Μόνο που για αρχή θα πρέπει να βρουν σε τι πρέπει να απαντήσουν, αφού τους έχουν δοθεί μοναχά λευκές κόλλες, σε ένα διαγώνισμα που ξεκινά σαν μυστήριο και εξελίσσεται σε έναν σκληρό αγώνα.

Image

Άποψη
Το Exam είναι ένα ψυχολογικό θρίλερ μυστηρίου και μέχρι τώρα η μόνη μεγάλου μήκους ταινία του Stuart Hazeldine. Πολύ χαρακτηριστικό το μότο της ταινίας: 80 λεπτά, 8 εξεταζόμενοι, 1 απάντηση, καμία ερώτηση.

Η ιστορία διαδραματίζεται όλη σε ένα κλειστό δωμάτιο κι ο θεατής μοιράζεται την άγνοια και την αγωνία των ηρώων στην προσπάθειά τους να λύσουν τον γρίφο του διαγωνίσματος. Σχετικά με τους εξεταζόμενους ήρωες, ο σκηνοθέτης έχει πει:
[…] οι χαρακτήρες στο Exam δεν είναι πραγματικοί άνθρωποι. Είναι τύποι. Είναι ενσαρκώσεις από διαφορετικές πλευρές του κόσμου κι αυτό θελήσαμε να το αποδόσουμε με έναν διαφορετικό τρόπο παιξίματος. Είναι περισσότερο ένας πόλεμος ιδεών παρά ένας πόλεμος χαρακτήρων.1

Είναι μια ταινία που μοιράζεται κοινά με το "The Man from Earth" και το "Coherence": μια ομάδα ανθρώπων σε έναν περιορισμένο χώρο, καλείται να λύσει ένα μυστήριο. Καλοστημένη, με αξιοπρεπείς ερμηνείες

Τρέιλερ



1 Συνέντευξη στον Oscar Harding, στο WhatCulture.com, 12 Φεβ. 2013
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2014, 16:27

Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, και πράγματι οι χαρακτήρες ήταν στερεοτυπικοί. Νομίζω ότι είχε πολύ δυνατό ξεκίνημα και ένα κάπως πιο αδύναμο τέλος.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 23:07

Ίσως το τέλος ήταν πολύ συμβατικό για να κλείσει μια πλοκή γεμάτη μυστήριο.

Νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάζαμε εδώ να προτείνουμε εναλλακτικές καταλήξεις. :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 10 Ιαν 2016, 14:15

Συμπαθητικο θριλεράκι με προβλέψιμα στοιχεία και νομιζω με άτσαλο και αταίριαστο -με την πλοκή- φινάλε. Μου θυμισε σε αρκετα σημεία το the man from earth και -για κάποιον απροσδιόριστο λόγω (ίσως ο εγκλεισμός σε συνδιασμό με τη βία) το γερμανικό Πείραμα.

:)
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2016, 17:57

Και πολύ σωστά σου θύμισε το "The Man from Earth" καθώς ανήκουνε στην ίδια φόρμα, αυτήν όπου μια ομάδα ανθρώπων, σε ένα περιορισμένο χώρο, προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Μάρ 2016, 19:13

Ενδιαφέρουσα ταινία, αλλά δεν μου ταίριαξαν πολλά πράγματα. Σκεφτείτε, μετά την λύση του μυστηρίου την έκλεισα :ρ

Αρχικά θεώρησα τρισμέγιστη βλακεία
που ενώ θυμόντουσαν αυτολεξεί τα περισσότερα που είχε πει ο επιτηρητής, δεν τους έκανε κούκου η μία και μοναδική ερώτηση που τους είχε κάνει... Δηλαδή ήμαρτον :ρ Πάτησε όλη η πλοκή σε κάτι προφανές που δεν είδαν όλοι οι ήρωες... Μου θύμισε κάτι κρύα ανέκδοτα που κυκλοφορούν :μαναι:


Κι έπειτα εντάξει με κράτησε σε κάποια σημεία, μου άρεσαν οι χαρακτήρες, οι "τύποι" ανθρώπων, αλλά μέχρι εκεί... Θα έβαζα ένα 4-5!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες