The Man from Earth (2007)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Σεπ 2014, 13:25

Image

Τίτλος: The Man from Earth
Ελληνικός τίτλος: Ο Άνθρωπος από την Γη1
Έτος παραγωγής: 2007
Σκηνοθεσία: Richard Schenkman
Σενάριο: Jerome Bixby
Ηθοποιοί: David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley.
Πρωτότυπη μουσική: Mark Hinton Stewart
Διάρκεια: 87΄


Υπόθεση
Ένας καθηγητής μετακομίζει σε άλλη πόλη κι οι συνάδελφοί του μαζεύονται την τελευταία μέρα στο σπίτι του για να τον βοηθήσουν να πακετάρει και να τον αποχαιρετίσουν. Εκείνος κάνει έναν απίθανο ισχυρισμό για την ηλικία του κι η παρέα συζητά τεστάροντας αυτόν τον ισχυρισμό.

Image

Άποψη
Ταινία μυστηρίου με θεατρικό στήσιμο που εξελίσσεται σχεδόν αποκλειστικά σε ένα δωμάτιο και βασίζεται στον διάλογο. Ανήκει στην φόρμα όπου μια ομάδα ανθρώπων, σε έναν περιορισμένο χώρο, ψάχνουν να βρουν την λύση ενός γρίφου.

Ο σεναριογράφος Jerome Bixby (με επεισόδια Star Trek και Twilight Zone στο ενεργητικό του) είχε τα πρώτα ψήγματα της ιδέας ήδη μέσα στην δεκαετία του '40, ιδεά που την εξερεύνησε περαιτέρω στο επεισόδιο "Requiem for Methuselah" (14 Φεβ. 1969) του Star Trek, και την ολοκλήρωσε στο συγκεκριμένο σενάριο που αποτελεί και το κύκνειο άσμα του.2 Μόνο που εδώ μεγιστοποιεί την ιδέα αποδίδοντας στον ήρωα ένα απροσδόκητο ρόλο που δημιουργεί σασπένς και διευρύνει παραπέρα το παιχνίδι του μυαλού.

Σε αντίθεση με το συγγενικό Coherence, εδώ δεν έχουμε αυτοσχεδιασμούς αλλά μια πιστή απόδοση του σεναρίου σε μια γρήγορη και συντονισμένη εκτέλεση: πέντε μέρες πρόβες κι οχτώ μέρες γυρίσματα.2

Η ταινία με το ταπεινό μπάτζετ των 200.000 $ και την περιορισμένη προβολή στις αίθουσες, ανακυκλώθηκε κυρίως μέσω διαδικτύου κερδίζοντας τις εντυπώσεις και την αγάπη του κοινού, που την έφερε να σκοράρει ένα εντυπωσιακό 8* στην imdb, επάξια κατά την γνώμη μου.

Άλλο ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα όπου το σινεμά δείχνει την ολιγάρκεια του θεάτρου πατώντας αποκλειστικά σε σενάριο, ερμηνείες και, στην συγκεκριμένη περίπτωση, μια έξυπνη ιδέα. Με τα λόγια του παραγωγού Eric D. Wilkinson: "Οι Δώδεκα Ένορκοι" συναντούν το "Twilight Zone".2

Τρέιλερ



1 Δεν νομίζω πως έχει υπάρξει επίσημη απόδοση του τίτλου στα Ελληνικά. Δική μου η πρωτοβουλία, εδώ.
2 Συνέντευξη των Richard Schenkman και Eric D. Wilkinson (παραγωγός) στον James Fieser του Philosophical Films, 5 Ιαν. 2010
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Σεπ 2014, 13:56

Καταρχήν διαπιστώνω με έκπληξη ότι το τρέιλερ ανήκει σε ελληνική θεατρική παράσταση (άραγε θα παιχτεί και φέτος;) με τον αγαπημένο Δημήτρη Αλεξανδρή. Δεν το είχα πάρει είδηση και θα ήθελα τόσο πολύ να το δω!

Η ταινία είναι υπέροχη, απ' τις καλύτερες που έχω δει τα τελευταία χρόνια, ίσως και γενικά. Αυτό το απλούστατο στήσιμο, οι άγνωστοι ηθοποιοί και το χαμηλό μπάντζετ με τίποτα δεν προετοιμάζουν τον θεατή για τα απανωτά σοκ και την αγωνία που τον περιμένει. Ζηλεύω αυτούς που θα το απολαύσουν για πρώτη φορά.

Είχα σκεφτεί κι εγώ να το παρουσιάσω αλλά τι να πεις για την ιστορία χωρίς να αποκαλύψεις κάτι σημαντικό; Νομίζω το χειρίστηκες καλά το θέμα στην παρουσίασή σου :) Καλύτερα να μην ξέρει κανείς κάτι παραπάνω.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Σεπ 2014, 14:13

Λάθος τρέιλερ, διορθώνω πάνω και ξαναβάζω το τρέιλερ της ελληνικής θεατρικής παράστασης εδώ, πιο κάτω! :))))

Η ταινία, πράγματι, έγινε θεατρικό έργο από τον ίδιο τον σκηνοθέτη, Richard Schenkman, το 2012. Έχει ενδιαφέρον η διαδρομή αυτής της ιδέας του Jerome Bixby, αν πράγματι ξεκίνησε κάπου το '40, όπως λέει ο σκηνοθέτης σε συνέντευξή του, ή έστω διαπιστωμένα το 1969, σε επεισόδιο του Star Trek, πως ακόμα μοιάζει να μην έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της.

Παραδόξως, η γενικότερα φειδωλή imdb αποκαλύπτει στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον περισσότερα από όσα πρέπει.

Στο τρέιλερ για την ελληνική θεατρική παράσταση, θα προτιμούσα σκόρπια αποσπάσματα από τους διαλόγους.

η ελληνική θεατρικη παράσταση

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2014, 16:23

Συνειδητοποίησα γιατί αγαπώ τόσο αυτήν την ταινία (πέρα απ' το ότι το σενάριο είναι τέλειο, δεν περισσεύει ούτε λέξη). Είναι η μόνη ιστορία που θα ήθελα να είναι αλήθεια. Θα ήθελα να είμαι εκεί, να συμμετέχω στην κουβέντα και να κάνω ερωτήσεις.

Μα τι απαντήσεις πήραν αυτοί οι τυχεράκηδες!!! :προσκυνώ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 18:42

Λέει, σχετικά με αυτό που λες, ο σκηνοθέτης (στην συνέντευξη που παραπέμπω στην παρουσίαση) :

[…] όταν φτιάχνεις ένα σενάριο όπως αυτό και μια ταινία όπως αυτή, προσπαθείς να βάλεις τον εαυτό σου στην θέση τους [των θεατών] και να βεβαιωθείς πως θα ρωτήσεις ό,τι θα μπορούσε να ρωτήσει εύλογα κάποιος. Πράγματι, αυτό είναι από τα αγαπημένα μου σημεία στο αρχικό σενάριο, ότι προς το τέλος, ό,τι θα σκεφτόμουν να ρωτήσω, έχει ερωτηθεί από κάποιον [χαρακτήρα].
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 09 Σεπ 2014, 08:53

Ξεκίνησα να την βλέπω και ξεπέρασα την μέση, μα δεν με έπεισε το σενάριο. Όλο αυτό μου φαινόταν πολύ τραβηγμένο και εξωπραγματικό για να συμβαίνει. :ανέκφραστος: Δεν ξέρω αν στο τέλος συμβαίνει κάποια ανατροπή που θα μου εξηγούσε κάποια γεγονότα, μα την παράτησα. :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Φεβ 2017, 21:21

Μόλις την είδα..
:πανικός: :πανικός: Αααααα.. τι ταινιάρα είναι αυτή και δεν την είχα δει ως τώρααααα!! (Ευτυχώς την έβαλε ο Θεατής που την είχε δει, για να τη δω κι εγώ.. άλλη μια ταινία που δε θα μου γέμιζε το μάτι για να τη διαλέξω από μόνη μου..) Τ α ι ν ι ά ρ α!!

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 07 Φεβ 2017, 21:15

Σινεφίλ έγραψε:Ξεκίνησα να την βλέπω και ξεπέρασα την μέση, μα δεν με έπεισε το σενάριο. Όλο αυτό μου φαινόταν πολύ τραβηγμένο και εξωπραγματικό για να συμβαίνει. :ανέκφραστος: Δεν ξέρω αν στο τέλος συμβαίνει κάποια ανατροπή που θα μου εξηγούσε κάποια γεγονότα, μα την παράτησα. :ωιμέ:


Στο τελος εχει ανατροπη, που τα σπαει. Μεχρι ποιο σημειο εφτασες;

Τι ταινιαρα ρε γμτ!
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Man from Earth (2007)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Νοέ 2020, 23:22

Εντωμεταξύ, αυτός ο Richard Schenkman, ο σκηνοθέτης, βγάζει το "The Man from Earth" και έπειτα βγάζει το... "Αβραάμ Λίνκολν vs Ζόμπι"

:))))

Ωραία ταινία το "The Man from Earth" αλλά να λέμε την αλήθεια, την πραγματική δουλειά σε αυτήν την ταινία δεν την κάνει τοσο ο σκηνοθέτης, όσο ο σεναριογράφος (Jerome Bixby).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες