Before Sunset (Πριν το Ηλιοβασίλεμα) (2004)

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Before Sunset (Πριν το Ηλιοβασίλεμα) (2004)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 26 Αύγ 2019, 20:30

Το Before Sunrise και το Before Sunset είναι από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες εβερ. Πρώτα είδα το Before Sunset την εποχή που τα dvd club φύονταν ακόμα, θυμάμαι το είχα νοικιάσει μετά από πολλή ώρα χαζεματος και χωρίς καμία προσδοκία. Βασικά πήρα την ταινία γιατί είχε προσφορά καινούρια ταινία μιας ημέρας συν μια παλιάς 3 ημερών δωρεάν.
Τέλος πάντων, ξεκίνησα να τη βλέπω και απορροφήθηκα τελείως παρόλο που δεν καταλάβαινα και πολλά από τους διαλόγους, ίσως λόγω ηλικίας τότε γιατί όταν τη ξαναείδα αργότερα λίγο πριν κλείσω τα 30 η αίσθηση ήταν εξίσου συναρπαστική όμως από διαφορετική οπτική γωνία. Εννοείται ότι το επόμενο βράδυ νοίκιασα και το Before Sunrise να δω το οποίο τότε μου άρεσε περισσότερο και από τη δεύτερη γιατί καταλάβαινα την ελαφρομυαλιά, τις ανησυχίες, τις αμφιβολίες αλλα και τον ρομαντισμό των πρωταγωνιστων.
Ακόμα δεν έχω δει το Before Midnight, θα το αφήσω για αργότερα ίσως όταν κάνω οικογένεια.
Υ. Γ. Πριν 4 χρόνια που πήγα διακοπές Παρίσι, ξαναείδα 2 φορές το Before Sunset μπας και απομνημονευσω τη διαδρομή των πρωταγωνιστων από το βιβλιοπωλείο αλλά τζίφος, το Παρίσι είναι δαιδαλώδες! Παρόλα αυτά το προτελευταίο βράδυ εντελώς τυχαία βρήκα το βιβλιοπωλείο όπου είχε γυριστεί η πρώτη σκηνή, το περίφημο Shakespeare and Company, εννοείται πως μπήκα μέσα και έκατσα 2-3 ώρες. Ήταν ίσως οι καλύτερες ώρες που πέρασα στο Παρίσι.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες