Memento (2000)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάι 2013, 11:03

Image

Τίτλος: Memento
Έτος παραγωγής: 2000
Σκηνοθέτης: Christopher Nolan
Σενάριο: Christopher Nolan, Jonathan Nolan
Ηθοποιοί: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano ...
Πρωτότυπη μουσική: David Julyan


Πλοκή
Ο Λίοναρντ υποφέρει από μια παράξενη πάθηση: δεν μπορεί να κρατήσει πρόσφατες αναμνήσεις. Δηλαδή θυμάται παλιά πράγματα, όπως την παιδική του ηλικία, ή την ζωή με την γυναίκα του, αλλά δεν μπορεί να θυμηθεί τίποτα από αυτά που μόλις του συνέβησαν μέσα στην μέρα. Αυτό τον δυσκολεύει ακόμα περισσότερο στο δύσκολο έργο που έχει αναλάβει: να βρει τον δολοφόνο της γυναίκας του. Έτσι γεμίζει το σώμα του με τατουάζ για πράγματα που θέλει να θυμάται και βγάζει συνεχώς φωτογραφίες με μια Polaroid για να έχει τις εικόνες που η μνήμη του αρνιέται να κρατήσει γι’ αυτόν. Εξού και ο τίτλος της ταινίας αφού "memento" σημαίνει αναμνηστικό δηλ. κάτι που σε βοηθάει να θυμάσαι.

Image

Άποψη
Η ταινία έχει έναν μοναδικό αφηγηματικό τρόπο όπου, μέσα σε όλα, εξελίσσεται από το τέλος προς την αρχή. Και παρότι πρώτα βλέπουμε την κατάληξη της ιστορίας, κι έπειτα συνεχώς, σκηνή με την σκηνή, πηγαίνουμε προς τα πίσω, η ταινία έχει ένα αμείωτο ενδιαφέρον και σασπένς. Βέβαια, όχι για όλους γιατί, από όσο έχω καταλάβει, κάποιοι δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν την αντίστροφη αφήγηση με αποτέλεσμα να μην τους αρέσει η ταινία.

Το σενάριο βασίστηκε σε ένα διήγημα που έγραψε ο αδερφός του σκηνοθέτη, Τζώναθαν Νόλαν.

Όλοι οι ηθοποιοί εξαίρετοι και ειδικά ο Guy Pearce που πραγματικά γράφει στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Μια μοναδική ταινία από τον Κρίστοφερ Νόλαν, που τον ανέδειξε. Προσωπικά πιστεύω πως πρόκειται για κινηματογραφικό αριστούργημα. Όποιος όμως δεν μπορέσει να συντονιστεί στο ανορθόδοξο της αφήγησης, σίγουρα θα κουραστεί.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 17 Μάι 2013, 11:38

και εμένα μου άρεσε πολύ. :πάνω:
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 17 Μάι 2013, 11:40

Κατά την γνώμη μου είναι η μοναδική σύγχρονη ταινία που μπαίνει στα αριστουργήματα όλων των εποχών. Αν έφτιαχνα ένα top 5 δεν ξέρω αν θα είχα άλλη τόσο πρόσφατη. Επίσης για πολλούς θεωρείται η καλύτερη ταινία ever,

Φαροφύλακας έγραψε: Και παρότι πρώτα βλέπουμε την κατάληξη της ιστορίας, κι έπειτα συνεχώς, σκηνή με την σκηνή, πηγαίνουμε προς τα πίσω, η ταινία έχει ένα αμείωτο ενδιαφέρον και σασπένς. Βέβαια, όχι για όλους γιατί, από όσο έχω καταλάβει, κάποιοι δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν την αντίστροφη αφήγηση με αποτέλεσμα να μην τους αρέσει η ταινία.


Αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει γιατί πολλοί δεν χαλαρώνουν να απολαύσουν την εξέλιξη της ταινίας και να κάνουν τον απολογισμό τους στο τέλος αλλά συνεχώς αναρωτιούνται "τι έγινε τώρα'' "γιατί το έκανε αυτό" κ.λπ. Αν παρακολουθείς απλά και συμβαδίζεις με τον ρυθμό του σκηνοθέτη στο τέλος θα τα καταλάβεις όλα. Επίσης τέτοιες ταινίες δεν απευθύνονται σε όσους όταν παρακολουθούν ταινία χαζεύουν ή σηκώνονται κ.λπ.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάι 2013, 11:47

πολύ σωστά..

Επίσης, το σενάριο —το οποίο πήρε, βέβαια, επάξια το όσκαρ— είναι εξαιρετικό γιατί στο τέλος της ταινίας, και φτάνοντας στην αρχή της ιστορίας, υπάρχει ανατροπή ως προς το τέλος της που είδαμε στην αρχή.

:προσκυνώ:

Η ταινία έχει το 10*άρι μου.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 17 Μάι 2013, 13:47

Φαροφύλακας έγραψε: Και παρότι πρώτα βλέπουμε την κατάληξη της ιστορίας, κι έπειτα συνεχώς, σκηνή με την σκηνή, πηγαίνουμε προς τα πίσω, η ταινία έχει ένα αμείωτο ενδιαφέρον και σασπένς. Βέβαια, όχι για όλους γιατί, από όσο έχω καταλάβει, κάποιοι δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν την αντίστροφη αφήγηση με αποτέλεσμα να μην τους αρέσει η ταινία.


Ρε σεις,γιατι εγω το θεωρω μεγα σποιλερ αυτο;Σχετικα με τη ροη της ταινιας εννοω!Αν καποιος μου το ειχε αναφερει πριν δω την ταινια,θα ειχα σπαστει.Θυμαμαι που στην αρχη της ταινιας ημουν σε φαση εεε; εεε; εεε; ,μεχρι να πιασω το νοημα και να απολαυσω ακομα περισσοτερο την ταινια.Nolan στα (πολυ) καλα του,για ακομη μια φορα!
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάι 2013, 13:49

δεν νομίζω πως είναι σπόιλερ. Είναι προφανές από την πολύ αρχή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 17 Μάι 2013, 13:51

Ε,μη μου πεις οτι με το επιασες με την πρωτη φορα που το εκανε;!Οπως και να εχει,νομιζω οτι ειναι πιο ωραιο να το ανακαλυπτεις μονος σου!
And he who forgets will be destined to remember!

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 17 Μάι 2013, 14:10

Χανκ Μουντυ έγραψε:Ρε σεις,γιατι εγω το θεωρω μεγα σποιλερ αυτο;Σχετικα με τη ροη της ταινιας εννοω!Αν καποιος μου το ειχε αναφερει πριν δω την ταινια,θα ειχα σπαστει.Θυμαμαι που στην αρχη της ταινιας ημουν σε φαση εεε; εεε; εεε; ,μεχρι να πιασω το νοημα και να απολαυσω ακομα περισσοτερο την ταινια.Nolan στα (πολυ) καλα του,για ακομη μια φορα!


Κοίτα, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν θέλουν να ξέρουν σχεδόν τίποτα πριν δουν μια ταινία, το σέβομαι και υπό αυτή την έννοια μπορεί να χαρακτηριστεί σπόιλερ.

Αλλά εγώ για παράδειγμα θέλω πάντα να ξέρω περί τίνος πρόκειται οπότε πρέπει να έχω τέτοιες πληροφορίες. Σε καμία πάντως περίπτωση δεν αποκαλύψαμε τίποτα από την πλοκή και βεβαίως αν δεν είναι αντιληπτό από την αρχή αρχή σίγουρα στο δεκάλεπτο το έχεις καταλάβει.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάι 2013, 14:11

Χανκ Μουντυ έγραψε:Ε,μη μου πεις οτι με το επιασες με την πρωτη φορα που το εκανε;!Οπως και να εχει,νομιζω οτι ειναι πιο ωραιο να το ανακαλυπτεις μονος σου!


Χανκ, τώρα με εκπλήσσεις κι εσύ. Αληθινά πίστευα πως είναι προφανές από πολύ νωρίς. Δεν είχε περάσει από το μυαλό μου πως κάποιος χρειάζεται να το ανακαλύψει. Όπως και να 'χει σόρι, αν χάλασα κάτι σε κάποιον.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Memento (2000)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 17 Μάι 2013, 14:23

Τη μίσησα αυτήν την ταινία... βαρέθηκα τόσο πολύ :ανέκφραστος:
Καμιά φορά, βέβαια, έχω την εντύπωση ότι αδικώ καλές ταινίες γιατί αποφασίζω να τις δω χωρίς να έχω πραγματικά κέφι να κάτσω να παρακολουθήσω ταινία. Δεν μπορεί να έχουν όλοι τόσο πολύ άδικο...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες