The White Ribbon (Η Λευκή Κορδέλα) (2009)

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

The White Ribbon (Η Λευκή Κορδέλα) (2009)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 15 Μάι 2013, 21:40

Image

Τίτλος: The White Ribbon
Ελληνικός τίτλος: Η λευκή κορδέλα
Έτος παραγωγής: 2009
Σενάριο - Σκηνοθεσία: Michael Haneke
Ηθοποιοί: Ulrich Tukur, Susanne Lothar, Mercedes Jadea Diaz, Burghart Klaussner, Josef Bierbichler
Διάρκεια: 144'
imdb

Υπόθεση
Βρισκόμαστε σ' ένα μικρό χωριό της βόρειας Γερμανίας, κάπου στα 1913. Ένας αόρατος αφηγητής μας υποδέχεται στο ασπρόμαυρο τοπίο και ξεκινά να μας διηγείται μια ιστορία της νεανικής του ηλικίας, όταν μια σειρά από ανεξήγητα γεγονότα αναστάτωσαν τη γαλήνια καθημερινότητα του χωριού του και σημάδεψαν καθοριστικά κι αμετάκλητα τις ζωές των χωρικών.

Άποψη
Η ταινία είναι μια ιστορία για τα παιδιά της Γερμανίας, όχι όμως κι ένα αθώο παιδικό παραμύθι. Είναι μια παραβολή για την καλλιέργεια και την παγίωση της κοινωνικής βίας, για τη γένεση του Κακού, μια αλληγορική αφήγηση για την ανατροφή μιας ολόκληρης γενιάς Γερμανών που γαλουχήθηκαν με βία για να γεννήσουν αργότερα την υπέρτατη μορφή κοινωνικής και πολιτικής βίας -το ναζισμό.

Υπαινικτικό και βραδυφλεγές αλλά εντέλει αποκαλυπτικό, το δημιούργημα του Michael Haneke επιδέχεται πολλαπλών αναγνώσεων στοιχειώνοντας τον θεατή για μέρες, και διεκδικεί επάξια μια κορυφαία θέση στην ήδη βαρυφορτωμένη με επαίνους καριέρα του ιδιοφυούς αυστριακού σκηνοθέτη.

Η ταινία απόσπασε το 2009 τον Χρυσό Φοίνικα στο Φεστιβάλ των Κανών

Τρέιλερ


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Η Λευκή Κορδέλα

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Μάι 2013, 22:18

Ωχ παναγια μου, τι μου το θυμησες αυτο????Επισης γιατι αναγκασες τον εαυτο σου να χασεις 3 ωρες απο την ζωη του για να δει αυτο το πραγμα......ΜΙΣΩ ΧΑΝΕΚΕ. :οργή: :οργή:
Απο τις πιο βαρετες ταινιες που εχω δει στην ζωη μου, επισης αν καταλαβε καποιος ας μου πει και εμενα το νοημα της ταινιας.....καλα το τελος δεν το συζηταω γιατι απλα το αφησε ξεκρεμαστο, καλα το ειδα τοσες ωρες και δεν αξιωθηκε να βαλει ενα τελος ε?????Ηταν ενα σπασιμο νευρων αυτη η ταινια και οποτε ακουω το ονομα τσαντιζομαι. :οργή: :οργή:

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Η Λευκή Κορδέλα

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 18 Μάι 2013, 08:49

Τραβιατα έγραψε:Επισης γιατι αναγκασες τον εαυτο σου να χασεις 3 ωρες απο την ζωη του για να δει αυτο το πραγμα.


Δεν "έχασα" μόνο τρείς ώρες Τραβιατα, αφού την ταινία την έχω δεί πάνω από μία φορές.

(Σε πολλούς μάλιστα έχει δημιουργηθεί η ίδια απορία με την δική σου, όχι μόνο για τρεις, αλλά για πολύ περισσότερες "χαμένες ώρες" της ζωής μου. Που να τους εξηγώ όμως τώρα πια, μα και να είχα την διάθεση να τους εξηγήσω ... τι να καταλάβουνε)!
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The White Ribbon (Η Λευκή Κορδέλα) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Μάι 2013, 10:27

έτσι είναι.. χάσιμο για τον έναν, κέρδος για τον άλλον. Η τέχνη είναι κυρίως πρόσληψη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες