The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Μάι 2013, 14:45

Image

Τίτλος: The Proposal
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθέτης: Anne Fletcher
Σενάριο: Pete Chiarelli
Ηθοποιοί: Sandra Bullock, Ryan Reynolds, Mary Steenburgen |
imdb


Υπόθεση
Η Μάργκαρετ, σκληρή προϊσταμένη του φιλότιμου Άντριου, κινδυνεύει να απελαθεί από τις ΗΠΑ πίσω στον Καναδά και εκβιάζει τη βοήθειά του. Συμφωνούν για έναν λευκό γάμο ο οποίος θα έχει όφελος καί για τους δυο και ξεκινούν για ένα ταξίδι στην Αλάσκα όπου θα προσποιηθούν το ερωτευμένο ζευγάρι στην οικογένεια του Άντριου.

Image

Άποψη
Μια ανάλαφρη ρομαντική κωμεντί η οποία μέσα στην υπερβολή της καταφέρνει να βγάλει γέλιο και να σου μεταδώσει μια χαρούμενη διάθεση. Ένα είδος το οποίο ταιριάζει πολύ στην συμπαθέστατη Σάντρα Μπούλοκ η οποία διαπρέπει κι εδώ σε ένα πετυχημένο δίδυμο με τον Ράιαν Ρέινολντς.

Κάποιες εντυπώσεις κλέβει κι ο Oscar Nuñez στον ρόλο του "εξωτικού" Ραμόν, κι είναι ενδιαφέρον πόσο ένας καλός ηθοποιός σε έναν τρίτο ρόλο μπορεί να προσθέσει σε μια ιστορία.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Μάι 2013, 10:39

Και εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η ταινία, την βρήκα όσο πρέπει διασκεδαστική, χωρίς πολύ κλάψα, που υπάρχει σε πολλές "ρομαντικές" "κωμωδίες".
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 10 Μάι 2013, 11:00

Βλεπω ολες τις ρομαντικες τις εχεις δει, με εκπλησεις. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Μάι 2013, 11:25

που να μάθεις ότι έχω διαβάσει και το Περηφάνια και προκατάληψη :ρ


να υποθέσω ότι είχες την εντύπωση ότι βλέπω μόνο τον Φρανκενστάιν και τα αδέρφια του;
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 10 Μάι 2013, 11:30

Aμα μου πεις οτι εκλαιγες κιολας θα ανησυχω :ρ :ρ

Οχι απλα οι αντρες το παιζουν σκληρα πεπονια και οτι δεν βλεπουν ρομαντικες.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Μάι 2013, 11:37

Όχι δεν κλαίω σε ταινίες :). Και δεν έχω πρόβλημα να δω αισθηματική κωμωδία, αν και δεν θα πήγαινα να τη δω στο σινεμά. Μου την σπάνε όμως οι δραματικές ρομαντικές ταινίες ή οι και καλά κωμικές αισθηματικές ταινίες που είναι τίγκα στα σιρόπια
(ε μετά από κάποια ηλικία πρέπει να φροντίζεις και το ζάχαρό σου),
...αν και πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... Τουλάχιστον δεν θα ντραπώ να παραδεχτώ ότι μια ταινία μου άρεσε άσχετα από το τι είδους ταινία είναι.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Αξία » 12 Μάι 2013, 22:04

Κόρτο μετά την αποκάλυψη αυτού του μυστηκού δεν ξέρω τι να πω.... Περιμένω να ακούσω τα πάντα από εσένα :ρ
Ωραία ταινία, αν και δε νομίζω ότι είναι από τις πιο πετυχημένες της Σάντρα Μπούλοκ. Πάντως πέρασα ευχάριστα την ώρα μου βλέποντάς την.

Image

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 12 Μάι 2013, 22:42

:φιρουλί:
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 24 Νοέ 2015, 03:40

Είναι η ταινία που έχω δει πιο πολλές φορές από οποιαδήποτε άλλη. 7-8-9; Θα σας γελάσω. Μια ταινία που τη βλέπω πάντα όταν θέλω να γελάσω και να περάσω όμορφα την ώρα μου και που δε θα βαρεθώ ποτέ. Δεν είναι σαχλόρομάντζο (δεν είναι του γούστου μου αυτά άλλωστε) κι αυτό που την απογειώνει είναι το φυσικό γέλιο που σου προκαλεί. Πω τι μου θυμίσατε τώρα κι έχω καιρό να τη δω... Θα την κάνω μία επανάληψη αυτήν την περίοδο!
:ναι: :μπράβο:

Image

Παρεπιπτόντως, η σκηνή με την Μπούλοκ -την οποία λατρεύω- που χορεύει στο δάσος με τη γιαγιά πόσο αστεία! Έχω κάνει καινούριο στομάχι βλέποντας την.
:μουάχαχα:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 26 Νοέ 2015, 07:50

Εδώ και χρόνια αποφεύγω σταθερά τις ρομαντικές κωμωδίες (όσες είδα, είδα) έχοντας κατασταλάξει πως είναι ένα είδος που δεν μου ταιριάζει καθώς σχεδόν πάντα τις βρίσκω αφόρητες και ενοχλητικές (αυξάνοντας τους άσους μου στην imdb).

Image

Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις και η συγκεκριμένη ήταν μία από αυτές. Ευχάριστη έκπληξη, και ήταν όντως έκπληξη καθ' ότι την είδα εντελώς τυχαία και χωρίς να την γνωρίζω καν, χάρη στον οδηγό του λεωφορείου (που είχε την ιδέα να ψυχαγωγήσει με αυτή τους επιβάτες) κατά την επιστροφή μου από κάποιο ταξιδάκι.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες