The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Νοέ 2015, 15:11

Κι εγώ την έχω δει, όμως δεν μου πολυ-άρεσε. Αν θυμάμαι καλά, με εντυπωσίασε το τοπίο κυρίως και το σπίτι του πρωταγωνιστή. Πέντε της έχω βάλει. Η αλήθεια είναι ότι οι ρομαντικές κομεντί έχουν συγκεκριμένη φόρμα (γνωρίζονται, γουστάρονται αλλά όχι απ' την αρχή, κάποια στιγμή τα φτιάχνουν, χωρίζουν, τα ξαναβρίσκουν. Βάλε και λίγες παρεξηγήσεις, αμηχανίες, εξωτερικές δυσκολίες, πείσματα, γκάφες. Και λίγο δράμα. Μου τη δίνει στα νεύρα που οι χαρακτήρες είναι πάντα υπερβολικά ωραίοι. Εδώ, ας πούμε. Πώς γίνεται να είσαι ο Ρέινολντς και η Μπούλοκ, να είστε ελεύθεροι και να δουλεύετε μαζί, και να μη γουστάρεστε; Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο.

Σε μια άλλη τέτοιου είδους, η Μίλα Κούνις έτρωγε χυλόπιτες από ένα σωρό ανόητους τύπους. Σοβαρά; Σ' ένα άλλο που είδα πρόσφατα, η Κάθριν Ζέτα Τζόουνς υποδυόταν τη μοναχική εργασιομανή σεφ που δεν το 'χε και πολύ με τους άντρες. Η Κάθριν Ζέτα Τζόουνς! Γιατί να μη βάλουν μια πιο συνηθισμένη στην εμφάνιση γυναίκα;

Πάντως, κάπως παρόμοια υπόθεση είχε η Πράσινη Κάρτα με τη Μακ Ντάουελ και τον Ντεπαρτιέ. Καλά αυτή μου άρεσε πάααρα πολύ :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Νοέ 2015, 15:22

Εμένα μου αρέσουν (καί :)))) ) οι ρομαντικές κωμεντί και πράγματι, η Πράσινη Κάρτα, με άρεσε κι εμένα πάρα πολύ! :σύμφωνοι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Νοέ 2015, 15:29

Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν. Απλά κουράζει να βλέπεις το ίδιο στόρι με μικρές παραλλαγές και μόνο πολύ ωραίους και πολύ ωραίες. Και οι συνηθισμένοι άνθρωποι ερωτεύονται, όπως κι οι άσχημοι άνθρωποι άλλωστε :) Μια που είδα πρόσφατα και μου άρεσε ήταν το Trainwreck. Διαφορετική ιστορία, χιούμορ, κανονικοί άνθρωποι (στην εμφάνιση).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 26 Νοέ 2015, 20:16

Μου αρέσει αρκετά η πράσινη κάρτα, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι βρήκε στον χαρακτήρα του Ντεπαρτιέ η Μπροντέ (Μακ Ντάουελ)... δεν υπήρχαν κοινά ενδιαφέροντα, κοινά πάθη, κοινά σημεία εκκίνησης γενικά. Μου φάνηκε το είδος της έλξης που θα ξεφούσκωνε απότομα.

Αντίθετα η αγαπημένη μου κωμωδία του είδους, που με έπεισε απόλυτα ως προς την χημεία των πρωταγωνιστών και το πόσο διαχρονικά και υπέροχα ταιριαστοί έδειχναν, είναι η (μην γελάσετε) «French Kiss» :)))
(Ναι το ομολογώ...!)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 26 Νοέ 2015, 23:15

Ωραία, προσθέσατε κι άλλα στα προς προβολή. :ρ Ίζι, συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά πιστευώ στη συγκεκριμένη δε σε τραβάει τόσο το λοβ στόρυ, όσο το γέλιο που προκαλούν οι σκηνές π.χ. εκεί που η Μπούλοκ είναι γυμνή στο μπάνιο κι έρχεται το σκυλάκι και το κάνει με το πιστολάκι κι αυτό το ευχαριστιέται αντί να φεύγει, δεν ξέρω γιατί αλλά γελάω πάρα πολυ :χαχα: και το κάνω κάθε φορά στην αδερφή μου όταν στεγνώνω τα μαλλιά κι έρχεται στο δωμάτιο και μετά κάθομαι και γελάω μόνη μου. Εντάξει τελικά πολύ αποκαλύφθηκα! :ιδού:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιαν 2016, 19:20

Είναι όπως το λες, Βάγγυ: είχε σκόρπια διάφορα ευρήματα που δούλευαν. Εγώ π.χ. μέσα σε όλα γέλασα με όλο το ντράβαλο με την κουβέρτα "baby-maker". Αλλά καί με τον τύπο του Ραμόν, ακόμα και στα γράμματα στο τέλος...
:)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Proposal (Η Πρόταση) (2009)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Σεπ 2018, 14:26

Αν και δεν ειμαι αυτου του ειδους, καλη ηταν η ταινια, δεν με απογοητευσε.
7/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες