The Dark Knight (Σκοτεινός Ιππότης) (2008)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

The Dark Knight (Σκοτεινός Ιππότης) (2008)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 08 Μάι 2013, 00:34

Image

Τίτλος: The Dark Knight
Σκηνοθεσία:Christopher Nolan
Σενάριο: Christopher Nolan
Ηθοποιοί: Heath Ledger, Christian Bale, Aaron Eckhart, Morgan Freeman, Michael Caine
imdb

Πλοκή
Ο Μπάτμαν αυτή την φορά έχει να αντιμετωπήσει έναν καινούριο εγκληματία για τον οποίο δεν μπορεί να βρεί κανένα στοιχείο και κανένα κίνητρο για οσα κάνει.Μαζί με τον αστυνόμο Harvey Dent, με τον οποίο συνεργάζονται θα προσπαθήσουν να λύσουν το μυστήριο που κρύβεται πίσω απο το χαμόγελο του Τζόκερ.


Άποψη
Θεωρώ πω είναι η καλύτερη ταινία του Μπάτμαν που έχει βγεί. Μπορεί να μην εχω και τρελή συμπάθεια στον Κρίστιαν Μπείλ όμως ο Χίθ Λέτζερ στον ρόλο του Τζόκερ είναι φοβερός, για αυτό πήρε και όσκαρ α αντρικού ρόλου.Η τελευταία ταινία του Λέτζερ καθώς δεν πρόλαβε να δεί ούτε το όσκαρ που κέρδισε. Πιστεύω οτι ο Λέτζερ ανεβάζει πολύ την ταινία γιατί είναι αρκετά σημαντικός ο κακός σε μια ταινία. Επίσης φοβερή σκηνοθεσία, ωραίο σενάριο και αγαπημένος Μαικλ Κειν. Στο imdb έχει βαθμολογήσει την ταινία με 9 μου φαίνεται κάπως υπερβολή.
Απο εμένα 8*.

trailer


Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Dark Knight (Σκοτεινός Ιππότης) 2008

Ανάρτησηαπό Αξία » 08 Μάι 2013, 00:43

Τώρα άγγιξες ευαίσθητη χορδή! Από τις αγαπημένες μου ταινίες! Εμένα μου άρεσε όλη η τριλογία του Νόλαν χωρίς καμία εξαίρεση. Πιστεύω ότι είναι μια εξαιρετική μεταφορά στη μεγάλη οθόνη ενός πολύ αγαπημένου σούπερ ήρωα. Ο Νόλαν επικεντρώνεται κυρίως στην ανθρώπινη πλευρά του Μπάτμαν και αυτό μου κάνει πολύ αίσθηση!

Ένα 9 σίγουρα :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Dark Knight (Σκοτεινός Ιππότης) (2008)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Μάι 2013, 09:28

Ο Χιθ Λέζερ πήρε το όσκαρ Β' Ανδρικού ρόλου.

Παρόλα αυτά μιλάμε για μια από τις καλύτερες αν όχι την καλύτερη ταινία βασισμένη σε κόμιξ κατά τη γνώμη μου.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: The Dark Knight (Σκοτεινός Ιππότης) (2008)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 08 Μάι 2013, 13:46

H πιο "φευγα" ταινια με ηρωα τον Μπατμαν. Ο Μπεηλ ικανοτατος πρωταγωνιστης σε ολα τα επιπεδα, ειτε προκειται για το μασκοφορο νυχτεριδανθρωπο, ειτε για τον βαθυπλουτο Μπρους Γουεην. Ο Λετζερ που εφυγε νωρις, ιδανικος κακος σε ενα ρολο που ειχε σημαδευτει αποτον Νικολσον, ως τζοκερ, δινει μαθηματα υποκριτικης . Ο Εκχαρτ ως εισαγγελεας Ντεντ πειστικοτατος ως προς τα αδιεξοδα που καλειται να αντιμετωπισει , ο Ολντμαν στο ρολο του αστυνομικου μεταμορφωνεται απο ενα μεσηλικα κουρασμενο μπατσο σε μια πανεξυπνη αλεπου που ξεφευγει απο τις παγιδες στηνοντας δικες του, ενω αυτος που κλεβει την παρασταση για αλλη μια φορα και ειναι η δυναμη πισω απο τον ηρωα , ο Μαικλ Κεην που συναγωνιζεται τον Φρημαν στην δημιουργια του πιο ευφανταστου συνοδευτικου ρολου. Ο αδυναμος κρικος ειναι η Τζιλενχαλ , ισως γιατι ο Νολαν το επελεξε.
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Dark Knight (Σκοτεινός Ιππότης) (2008)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 11:11

Μου αρεσε μονο η ερμηνεια του Χιθ Λετζερ σαν Τζοκερ.
7/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες