Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 04 Μάι 2013, 20:06

Image

Τίτλος: Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre
Έτος παραγωγής: 2002
Σκηνοθέτης: Alain Chabat
Σενάριο: René Goscinny
Ηθοποιοί: Gérard Depardieu, Jamel Debbouze, Christian Clavier, Monica Bellucci, Gérard Darmon
imdb


Υπόθεση
Ο Αστερίξ και ο Οβελίξ ξεκινάνε μια νέα περιπέτεια στην Αιγυπτο.Πάνε να βοηθήσουν έναν αρχιτέκτονα που τον έχει βάλει η Κλεοπάτρα να χτίσει μια πυραμίδα για τον Καίσαρα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να δείξει οτι ο Αιγυπτιακός λαός είναι ανώτερος απο τους Ρωμαίους.Ο αρχιτέκτονας απελπισμένος οτι θα τον σκότωνε η Κλεοπάτρα αφού δεν θα είχε προλάβει να χτίσει την πυραμίδα ζήτησε βοήθεια απο τους Γαλάτες επειδή γνώριζε για τον μαγικό ζομό.

Image


Άποψη
Μια πολύ αστεία ταινία, προσωπικά λατρεύω το κόμικ του Αστεριξ-Οβελίξ και αυτή την ταινία την θεωρώ μια πολύ πετυχημένη μεταφορά στον κινηματογράφο.Ο αγαπημενος μου είναι ο Gérard Depardieu στον ρόλο του Οβελίξ είναι πολύ αστείος.Επίσης η Μόνικα Μπελόυτσι είναι θεά στην ταινία.Πολύ ωραία σκηνοθεσία, έξυπνο και αστείο σενάριο και ωραίες ερμηνείες.
Απο εμένα 7*.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra 2002

Ανάρτησηαπό Αξία » 04 Μάι 2013, 20:31

Η ταινία ήταν μέτρια κατά τη γνώμη μου με κάποιες πολύ καλές στιγμές (όπως εκεί που ο οβελίξ κόβει την δηλητηριασμένη τούρτα στα "τρία"). Η Μπελούτσι τι γυναίκα!!! Ο ρόλος της πάει πάρα πολύ...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra 2002

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάι 2013, 21:03

Από τις ταινίες Αστερίξ είδα μόνο σκηνές που δυστυχώς δεν με τράβηξαν να καθίσω να τις δω ολόκληρες. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 06 Μάι 2013, 11:34

Αν και δεν τις έχω δει ακόμα όλες, η συγκεκριμένη είναι η αγαπημένη μου ταινία Αστερίξ & Οβελίξ. Όλοι οι ηθοποιοί είναι καταπληκτικοί, ξεχωρίζω τον Jamel Debbouze (τον αρχιτέκτονα) που γενικά τον θεωρώ πολύ καλό ηθοποιό κι εξαιρετικά αστείο!!!

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Μάι 2013, 15:49

Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα... Είναι ένα απ' τα καλύτερα Αστερίξ (για κάποιους το καλύτερο) που είχε ήδη μεταφερθεί καταπληκτικά στον κινηματογράφο ως ανιμέισον το 1968. Αν από την ταινία μού άρεσε πολύ το καστ, τα κοστούμια και το μακιγιάζ, ώρες-ώρες έμοιαζε με φαρσοκωμωδία με κακό χιούμορ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 07 Μάι 2013, 23:40

Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω την Μπελούτσι στον ίδιο ρόλο της μοιραίας ξανά και ξανά και ξανά. Εντάξει, είναι πανέμορφη, αλλά και άλλες όμορφες ηθοποιοί ξέφυγαν από αυτό το χιλιοπαιγμένο κλισέ. Νομίζω πως πλέον θα αποφεύγω τις ταινίες της.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Μάι 2013, 09:45

Αν και τα γαλλικά κόμιξ μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα αμερικάνικα, οι ταινίες που έχουν βασιστεί σε γαλλικά μου φαίνονται από κακές έως αδιάφορες στην καλύτερη περίπτωση. Πιθανή εξαίρεση νομίζω ότι θα μπορούσε να αποτελέσει η συγκεκριμένη ταινία (που είναι συμπαθητική μεν αλλά όχι "πολύ καλή").

Πέρα από την εντυπωσιακά όμορφη αλλά αδιάφορη κατά τα άλλα Μπελούτσι και τους κωμικούς αναχρονισμούς (με τους οποίους είναι γεμάτο το κόμικ) θα σταθώ στον Ιούλιο Καίσαρα ερμηνευμένο από τον Αλαίν Σαμπά (που σκηνοθετεί και την ταινία) και νομίζω ότι είναι ο καλύτερος κινηματογραφικός Ιούλιος Καίσαρας του Αστερίξ, και ο Αστερίξ ερμηνευμένος από τον Κριστιάν Κλαβιέ. Καλός μου φάνηκε και ο Εντουάρ Μπαέρ στο ρόλο του Ότις (που στο πρόσφατο Αστερίξ στη Βρετανία ερμηνεύει το ρόλο του Αστερίξ) και ο Ζεράρ Νταρμόν στο ρόλο του Πυραμιδόνις
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Σεπ 2018, 14:15

Ωραια κωμωδια, μονο η Μπελουτσι δεν μου αρεσε (δεν μου αρεσει σαν ηθοποιος). Εχει πολλη πλακα, διασκεδαστικη θα την χαρακτηριζα.
7/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Σεπ 2018, 10:45

Η Μπελούτσι στην συγκεκριμένη ταινία δεν ξεδίπλωσε το υποκριτικό της ταλέντο... :ανέκφραστος:
Αν δεν κάνω λάθος είχε δεν είχε 5 αράδες όλες κι όλες για να πει.

Η ομορφιά της όμως σαν Κλεοπάτρα παραμένει μνημειώδης!! :προσκυνώ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες