The Girl with the Dragon Tattoo: Σουηδική vs Αμερικάνικη

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: The Girl with the Dragon Tattoo: Σουηδική VS Αμερικάνικη

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 13 Ιαν 2016, 20:07

Εχω δει μόνο τις 3 σουηδικές και μου άρεσε μακράν περισσότερο η πρώτη. Η τελευταία ήταν μάλλον απογοήτευση. Ούτε καν η σκηνή της
δίκης δεν μου άρεσε που την είχα απολαύσει τόσο στο βιβλίο ειδικά το στυλ της δικηγόρου και αδερφής του Μπλουμκβιστ.


Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά αυτή η μανία των Αμερικάνων να ξεπατικώνουν ό,τι μη αμερικανική επιτυχία υπάρχει, μου την δίνει στα νεύρα ώρες ώρες και νομίζω ότι αυτή είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις. Σαν να θέλουν να αποδείξουν ότι μπορούν να το κάνουν καλύτερα. Ε, όχι δεν μπορούν πάντα. Εχω ακούσει βέβαια ότι ο λογος είναι ότι το αμερικάνικο κοινό δεν βλέπει ξενόγλωσσες ταινίες ή κάτι τέτοιο που το αφήνω ασχολιαστο,

Εντωμεταξύ, θα ακουστώ προκατειλλημένη (μάλλον είμαι) αλλά μπορεί να είναι καταπληκτική στον ρόλο της σαν Σαλάντερ η Ρούνει Μάρα - και ακούω όντως ότι είναι - αλλά η ανατριχιαστική ερμηνεία της υπερταλαντούχας σουηδέζας Noomi Rapace, δεν νομίζω ότι εύκολα ξεπερνιέται. Εθεσε τον πήχη υπερβολικά ψηλά. Η τύπισσα απλά τα' σπασε :προσκυνώ: Ηταν κυρίως αυτή η ένταση στο βλέμμα που αποτύπωνε μοναδικά την μόνιμη εσωτερική οργή που διακατείχε την ηρωίδα του βιβλίου για όλα αυτά που είχε περάσει (τουλάχιστον διαβάζοντας το βιβλίο, αυτό μου πέρασε). Αυτή την ένταση δεν την βλέπω στην Μάρα ούτε στις φωτο ούτε στο τρέιλερ. Ας πούμε ότι η Rapace έχει πιο έντονο και διεισδυτικό βλέμμα από φυσικού της που της δίνει ένα αβαντάζ. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, θα δω και την αμερικάνικη όπως και να' χει.

Δυστυχώς, βέβαια, βλέπω ότι μετά την τεράστια επιτυχία της αυτή, αναλώνεται σε αρκετές Χολυγουντιανές ταινιες με ρόλους κατώτερους των δυνατοτήτων της. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο ρόλος της στο Prometheus. Είναι ό,τι πρέπει για πολύπλοκους, πολυδιάστατους και δύσκολους ρόλους. Δείτε την και στο (ίσως σε υπερβολικό βαθμό) δραματικό Daisy Diamond.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: The Girl with the Dragon Tattoo: Σουηδική vs Αμερικάνικη

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Ιαν 2016, 11:03

Μεταλλαγμένη συμφωνώ απόλυτα γα την Νούμι Ραπάς στο ρόλο, ιδίως γα την ένταση στο βλέμμα και την εσωτερική οργή που σημειώνεις. Γενικά λάτρεψα το πόσο αγέρωχη και περήφανη ήταν (ενώ η εκδοχή της Ρούνει Μαρα μου φάνηκε, μεταξύ άλλων, πολύ εξαρτημένη από τον Μπλούμκβιστ και γι' αυτό κάπως αξιοθρήνητη) - είναι παρήγορο να βρίσκω επιτέλους κάποιον που την βλέπει με παρόμοιο τρόπο!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες