Kill Bill Volume 1 (2003)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Μάι 2013, 00:04

Image

Τίτλος: Kill Bill
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Quentin Tarantino
Σενάριο: Quentin Tarantino
Πρωτότυπη μουσική: RZA
Ηθοποιοί: Uma Thurman, Daryl Hannah, David Carradine, Michael Madsen, Lucy Liu
Διάρκεια: 111'
imdb

Υπόθεση
Ολα ξεκινάνε με την συμμορία του Μπιλ.Είχε 5 άτομα και τα έβαζε να σκοτώνουν και να κάνουν .δουλειές για τον ίδιο. Mια κοπέλα απο την συμμορία θέλησε να ξεφύγει απο την επιλογή της και προσπάθησε να ξεκόψει τις επαφές με την συμμορία. Ομως τελικά αυτή η απόπειρα της θα την οδηγήσει σε ενα κόμμα τεσσάρων ετών και όταν ξυπνήσει θα ζητήσει εκδίκηση.

Image

Άποψη
Γενικά δεν με τρελαίνει ο Ταραντίνο, αλλά πρέπει να του αναγνωρίσω οτι έχει κάνει πολύ καλή δουλεία σε αυτή την ταινία.Είναι μια πολύ καλή περιπέτεια με φοβερή σκηνοθεσία.Οι σκηνές μάχης θεωρώ οτι είναι πολύ καλές αν και οχι πολύ ρεαλιστικές και ακόμα το σπλάτερ που έχει χρησιμοποιήσει ο σκηνοθέτης θεωρώ οτι πάει στην ταινία. Τελος μου αρέσουν και οι ερμηνείες των ηθοποιών.

Φοβερο soundtrack





Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 03 Μάι 2013, 00:15

Ούτε εμένα με τρελαίνει ο Ταραντίνο ,αλλά με τρελαίνει η συγκεκριμένη ταινία,γιατί είναι πρωτότυπη,δυναμική, και με χαρακτήρες που παραπαίουν ανάμεσα στην έλλειψη ηθικής ,τα δολοφονικά τους ένστικτα και τους κώδικες τιμής.Βλακείες λέω,απλά γουστάρω να την βλέπω,επομένως δεν υπάρχει και λόγος να την αναλύω. :)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Μάι 2013, 00:18

Αυτή η ταινία μου αρέσει πολύ. Όσον αφορά τις μάχες και τις σφαγές κάπου είχα διαβάσει ότι ο Ταραντίνο προσπαθεί στη συγκεκριμένη να διακωμωδήσει τα Μάνγκα. Δεν ξέρω κατά πόσο όντως ισχύει, ωστόσο εγώ το βρήκα πετυχημένο, εντόπισα αρκετές αναφορές και με έκανε να παρακολουθήσω το έργο από άλλη οπτική! Η Θέρμαν γυναικάρα και γενικά το χει αυτό το άγριο στιλ. Επίσης πολύ ωραία σάουντρακ με αγαπημένο κομμάτι το Goodnight Moon.

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 03 Μάι 2013, 00:28

Ο Ταραντίνο έχει κατηγορηθεί για υπερβολική βιαιότητα,και οχι άδικα.Είναι όντως βίαιος ,(για μένα η πιο τρομαχτική σκηνή σε ταινία είναι εκείνη στο pulp fiction,η σκηνή του βιασμού ενός άντρα που τελικά σώζει ο Μπρους γουίλις).Η βία του μου πέφτει βαριά ,όχι για τα κομμένα χέρια και πόδια,αλλά γιατί είναι ακραία η δολοφονία μιας νυφης που εγκυμονεί.Η ταινία είναι εξόχως γοητευτική,μέσα σ'όλο το λουτρό του αίματος.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Μάι 2013, 13:17

Λατρεμένη ταινία! Από τότε που βγήκε πρέπει να τη βλέπω μια φορά το χρόνο σίγουρα. Εξίσου αγαπημένη και η δεύτερη. Το soundtrack είναι ανεπανάληπτο.

Αξία έγραψε:Όσον αφορά τις μάχες και τις σφαγές κάπου είχα διαβάσει ότι ο Ταραντίνο προσπαθεί στη συγκεκριμένη να διακωμωδήσει τα Μάνγκα. .

Έχω την αίσθηση ότι δεν παρωδεί, αλλά αποτίει φόρο τιμής στα μάνγκα, τις ταινίες καράτε, τα b-movies, τα γουέστερν κι όλα αυτά που σίγουρα γουστάρει υπερβολικά.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Μάι 2013, 13:33

Ίζι έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι δεν παρωδεί, αλλά αποτίει φόρο τιμής στα μάνγκα, τις ταινίες καράτε, τα b-movies, τα γουέστερν κι όλα αυτά που σίγουρα γουστάρει υπερβολικά.


Για αυτό είπα ότι δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.(για να με καλλυμένη κατάλαβες :)))) Το ότι το μάνγκα στοιχείο είναι πολύ έντονο στο κιλ μπιλ είναι ξεκάθαρο. Εγώ πάντως βρήκα λίγο αστείο τον τρόπο που παρουσίασε εκείνον τον γιαπωνέζο δάσκαλο με τη μακριά λευκή γεννιάδα που χάιδευε όλη την ώρα...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Μάι 2013, 13:42

Βρε παιδί μου, δεν είπα ότι δεν παρωδεί σίγουρα, απλά τι αίσθηση αφήνει σ' εμένα. Μπορεί και να παρωδεί :)))) Ή μπορεί και να αποτίει φόρο τιμής παρωδώντας :ρ
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Μάι 2013, 13:47

Ίζι έγραψε:Ή μπορεί και να αποτίει φόρο τιμής παρωδώντας :ρ


:μουάχαχα: :μουάχαχα: :προσκυνώ:
Ή μπορεί να μας κοροιδεύει όλους... Ταραντίνο είναι αυτός!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2013, 13:56

Προσωπικά, ο Ταραντίνο με όλο το πακέτο βίας που προσφέρει, μήτε μου αρέσει, μήτε με ψυχαγωγεί. Το Kill Bill vol. 1, το είδα πριν χρόνια και νομίζω πως είναι από τις πιο υποφερτές, για μένα, ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη. Στο vol. 2 η βία είναι προφανώς ηθελημένα —και ίσως με διάθεση παρωδίας— γελοία, αλλά εγώ δυστυχώς στέκομαι στο... γελοία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 04 Μάι 2013, 11:38

Θυμαμαι ποσο ειχε διαφημιστει η ταινια αυτη.. Υποφερτη θα την χαρακτηριζα.

Αυτο που κανει την διαφορα στις ταινιες του, ειναι οι μακροσυρτοι διαλογοι στις σκηνες, που προσωπικα με κουραζουν πολυ


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες