Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 25 Απρ 2013, 22:32

Αξία έγραψε:Άκουσα ότι για να γυρίσει ο Σον Πεν την σκηνή στο ποτάμι που ανακαλύπτει την κόρη του χρειάστηκε να υπάρχει διαθέσιμο οξυγόνο!

Χαχα λογικό ακούγεται έτσι όπως έκανε! Να πω ότι οι σκηνές με σπαραγμό και υστερία συνήθως μου προκαλούν γέλιο - πολύ σπάνια βρίσκω αυτές τις εκδηλώσεις πειστικές στον κινηματογράφο. Η σκηνή αυτή, όμως, όχι απλώς με έπεισε, αλλά με σόκαρε κιόλας και μου έφερε δάκρυα. Η σκηνή:


I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 25 Απρ 2013, 23:09

Πωπωωω... Ανατριχιαστική σκηνή. :ανέκφραστος:

Επίσης μου αρέσει τρελά ο Κέβιν Μπέϊκον σαν ηθοποιός. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Νοέ 2014, 15:37

Αυτός είναι ο καλός κινηματογράφος... Εξαιρετική σκηνοθεσία και φοβερές ερμηνείες!
Ο Σων Πεν έπαιξε τον σκληρό τύπο όπως το καθοδήγησε ο μόνος σκηνοθέτης που βιωματικά το ξέρει καλύτερα από τον καθένα..
Εμένα βέβαια μου άρεσε πιο πολύ η ερμηνεία του Ρόμπινς που τον θεωρώ και καλό σκηνοθέτη!!
Κέβιν Μπέηκον εκτός τόπου και χρόνου...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 29 Δεκ 2014, 19:05

Τρίνιτυ έγραψε:Πολύ καλή ταινία! Αν και την είχα δει πριν χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες με τι ακριβώς είχε διαδραματιστεί, όμως μου έχει μείνει έντονα το τέλος της.


Την είδα πάλι πρόσφατα και για άλλη μια φορά θα πω πως είχε πολύ δυνατό τέλος, που είναι απογοητευτικό στην ουσία του. Πολλοί καλοί ο Τιμ Ρόμπινς και ο Σον Πεν στους ρόλους τους.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Χρηστος Αλεξανδριδης
Μύστης
Αναρτήσεις: 51
Εγγραφή: 03 Αύγ 2014, 18:01

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Χρηστος Αλεξανδριδης » 05 Φεβ 2015, 21:54

Φοβερή ταινία και η αγαπημένη μου ερμηνεία του Σον Πεν (που τον θεωρώ κο-ρυ-φή). Άξιζε το Όσκαρ και μόνο για την παραπάνω σκηνή. :μαναι:

@ Νικόλα, διαφωνώ πολύ για τον Μπέικον. Απλά ο ρόλος του δεν ήταν και ιδιαίτερα απαιτητικός. Και γενικότερα, νομίζω πως είναι απ'τους πιο υποτιμημένους ηθοποιούς παρά το ότι έχει δώσει μερικές φοβερές ερμηνείες.
What Matters Most is How Well You Walk Through the Fire

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2015, 21:44

Χρήστο να σου την αλήθεια τον Μπέηκον δεν το έχω και σε εκτίμηση.
Δεν θεωρώ οτι έχει παίξει και κάποιον αξιομνημόνευτο ρόλο.
Δίπλα στα θηρία που ήταν εμένα μου φάνηκε λίγος και επειδή ίσως και ο ίδιος το καταλάβαινε βγήκε και εκτός κλίματος... :)))
Από την άλλη ο Σον Πεν είναι φοβερός επαγγελματίας. Φάνηκε καθαρά πως ακολούθησε πιστα τις οδηγίες του Κλιντ πίσω από την κάμερα... Στην τελική όπως ξαναείπα, ποιος θα μπορούσε να δείξει καλύτερα σε έναν ηθοποιό πως να κάνει τον σκληρό εκτός από τον Κλιντ Ιστγουντ.
Τέλος ο Ρόμπινς έδωσε για μένα μια εξαιρετική ερμηνεία και μέσω της θλίψης των ματίων του αλλά και της εκνευριστικής απαθεια του ανέδειξε απόλυτα τον χαρακτήρα της ταινίας αλλά και τον μεγάλο ταλέντο του...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 11:10

Δεν μου αρεσουν γενικα οι ταινιες που σκηνοθετει ο Κλιντ Ιστγουντ, αλλα η συγκεκριμενη ειναι απλα τελεια. Ο Σον Πεν τελειος οπως παντα!
8/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Δεκ 2018, 08:59

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Ασχετο με το νημα, αλλα γιατι δεν σας αρεσε το Mystic River? :χμ:


Μεταφέρω από δω την κουβέντα! :))))

Εμένα πάντως μου άρεσε πολυ. Πάντα βρίσκω ενδιαφέρον σε ταινίες όπου κάποιος κατηγορείται άδικα.... Τρομάζω με το πως ένα σύνολο μεταμορφώνεται σε όχλο ή κάποιοι άνθρωποι στιγματίζονται από λάθος...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 18 Δεκ 2018, 20:56

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Αν και ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών επίσης είναι πολύ καλή ταινία κατά τη γνώμη μου, νομίζω ότι θα έπρεπε να πάρει το όσκαρ το Σκοτεινό ποτάμι...


Ε, οχι κι ετσι. Νομιζω πως για βραβειο Οσκαρ αξιζε περισσοτερο ο Αρχοντας. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 19 Δεκ 2018, 18:44

Μπιατρίξ, προσωπικά δεν μου ταιριάζουν καθόλου οι ταινίες στις οποίες σε κάποια μορφή ξετυλίγεται ένα “βρες τον δολοφόνο” όπου και νιώθω μονίμως ότι μου αποκρύπτουν τεχνηέντως στοιχεία. Το κυριότερο όμως παραμένει το ύφος και η δυσκολία που έχω να αποδεχτώ αυτό των μοντέρνων ταινιών, κυρίως αυτών από την Αμερική.

Λίγο καιρό προτού την ξαναδώ ολόκληρη είχα ρίξει δύο-τρία λεπτά κοντά στην αρχή και και ένιωσα άμεσα ότι θα ήταν θαύμα αν με ικανοποιούσε. Την είχα όμως αξιολογήσει ως ένα καλό τεστ (λόγω του βαθμού της) για να κάνω μια σύγκριση του χθες με το σήμερα και το πόσο έχω αλλάξει.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες