Sin City (Αμαρτωλή Πόλη) (2005)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380

Sin City (Αμαρτωλή Πόλη) (2005)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 20 Απρ 2013, 19:29

Image
Τίτλος: Sin City
Έτος παραγωγής: 2005
Σκηνοθέτης: Robert Rodriguez, Quentin Tarantino, Frank Miller
Σενάριο: Frank Miller
Ηθοποιοί: Bruce Willis, Mickey Rourke, Clive Owen, Elijah Wood, Benicio Del Toro
imdb

Υπόθεση
H τανία στηρίζεται στο σκοτεινο κόμικ του Frank Miller.Σε μια αμαρτωλή πόλη που επικρατέι το έγκλημα και η διαφθορά,τρείς διαφορετικοί άνθρωποι θα προσπαθήσουν να αλλάξουν την υπάρχουσα κατάσταση.Η ταινία αποτελείτε απο μικρές ξεχωριστές ιστορίες.

Image

Άποψη
Μια πολύ καλή ταινία.σκοτεινή και μυστηριώδης.Όλη η ταινία εξελίσεται στο σκοτάδι,όπως και το κόμικ στο οποίο είναι βασισμένο, του Frank Miller,ο οποίος έχει κάνει και το κόμικ στο οποίο βασίστηκαν οι 300.Γενικά έχει καλό κάστινγκ και καταπληκτική σκηνοθεσία.Μια ταινία που κατά την άποψη μου πρέπει να την δείς μόνο και μόνο για την σκηνοθεσία της.Απόλαυσα την θέαση της και όσες φορές και να την δω συνεχίζει να μου αρέσει το ίδιο.Αδυναμία μου απο την ταινία ο Clive Owen :))))
Απο εμένα ενα 9*. :μπράβο:

Τρέιλερ

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Sin City (Αμαρτωλή Πόλη) (2005)

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Απρ 2013, 14:37

Ωραία ταινία! Μου άρεσε αρκετά το παιχνίδι με τα χρώματα. Το κόκκινο και το κίτρινο ήταν πολύ χτυπητά στο ασπρόμαυρο φόντο. Θεωρώ ότι ήταν μια αξιοπρεπής μεταφορά του έργου του Frank Miller (και έχουμε δει τόσες μα τόσες άστοχες μεταφορές της ένατης τέχνης).

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3094

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2013, 16:57

Μου αρέσει πολύ το κόμιξ του Φρανκ Μίλερ —έχω στην βιβλιοθήκη μου τους τέσσερις πρώτους τόμους— το οποίο το γνώρισα μέσω της ταινίας.

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό αυτό που καταφέρνει η ταινία, να αποδώσει με κανονικούς ηθοποιούς και κίνηση όλη την ασπρόμαυρη αισθητική του κόμιξ. Και μιλάμε απλά για μαύρο και άσπρο (και όχι διαβαθμίσεις του γκρι), όπου όλα ζωγραφίζονται μεσα από την αντίθεση και μέσα από φως και σκοτάδι.

Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή ρόλου για τον Elijah Wood μετά τον Φρόντο. Εντυπωσιακή σκηνοθεσία εδώ από τον Robert Rodriguez —που κατά τ' άλλα δεν μου πάει καθόλου— και ένα 10* για την ταινία.

Στην περιγραφή σου, Τραβιάτα, θα προσθέσω τον Quentin Tarantino, στην σκηνοθεσία, είναι αυτός που έκανε το πρώτο σκετσάκι —με το ζευγάρι— το οποίο και δείξανε στον Φρανκ Μίλερ και τον πείσανε να γίνει η ταινία.

Να κι η αφίσα της ταινίας που έχω στο γραφείο μου. ;)

Image
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 22 Απρ 2013, 17:48

Τον Ταραντινο τον ειδα και εγω αργοτερα, αλλα δεν μπορουσα να το διορθωσω και δεν καταλαβα και ακριβως τι εκανε.Και εγω θελω να διαβασω το κομικ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΣΑ........ΑΝΤΡΕς :όχισουλέω: :όχισουλέω: :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3094

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2013, 18:16

είναι απλά η αγάπη μου για την Άγρια Δύση.. :φρύδια:
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 22 Απρ 2013, 18:23

Φαροφύλακας έγραψε:είναι απλά η αγάπη μου για την Άγρια Δύση.. :φρύδια:

Ενταξει και μενα μου αρεσε ο Κλαιβ Οουεν, αλλα δεν κανω και ετσι :ρ :ρ

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 309

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 11:42

Είχα διαβάσει τον πρώτο τόμο από την Αμαρτωλή Πόλη του Φρανκ Μίλερ γύρω στο 2000 όταν είχε πρωτοεκδοθεί από την Μαμούθ κόμιξ και το είχα λατρέψει. από τότε αγόραζα κάθε τόμο με το που έβγαινε αλλά αγαπημένος μου τόμος είναι πάντα ο πρώτος. Όταν έμαθα ότι θα γυριστεί ταινία ενθουσιάστηκα και περίμενα πώς και πώς να το δω σινεμά και δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Εννοείται ότι αγαπημένη μου ιστορία είναι αυτή με τον Μαρβ-Μίκι Ρουρκ (η ιστορία του πρώτου τόμου του κόμικ) και ακολουθεί το Αυτός ο Σάπιος Μπάσταρδος (με τον Μπρους Γουίλις) και τέλος το Μεγάλο ξεπάστρεμα με τον Κλάιβ Όουεν. Από τότε την βλέπω και την ξαναβλέπω περιμένοντας το σίκουελ που όλο ξεκινά να γυρίζεται και δεν γυρίζεται τελικά ποτέ :(
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Επικοινωνία:

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 23 Απρ 2013, 16:29

:ιδέα: Μου φαίνεται ότι κι εγώ έχω διαβάσει το κόμιξ...... μου είχε αρέσει η ταινία, έπαιζε και η αγαπημένη Ρόρι!!
Image

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 324

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Αύγ 2018, 14:57

Θεϊκη ταινια! Ο Elijah Wood "κλεβει" τη παρασταση! Ανατριχιαστκος! :μπρ:
Και ο Κλαιβ Οουεν μου αρεσε πολυ (γενικα τον γουσταρω, αλλα εδω με "πεθανε"! :γιούπι: )
Πολυ καλη σκηνοθεσια, φωτογραφια και χρωματισμοι.
:))
It's mercy, compassion and forgiveness I lack, not rationality...

Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες