Star Wars: Revenge Of The Sith (2005)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Star Wars: Revenge Of The Sith (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Ιαν 2019, 17:01

Image

Τίτλος: Star Wars: Revenge Of The Sith
Ελληνικός Τίτλος: Η Εκδίκηση Των Σιθ
Έτος παραγωγής: 2005
Σκηνοθέτης: George Lucas
Σενάριο: George Lucas
Ηθοποιοί: Hayden Christensen, Natalie Portman, Ewan McGregor, Samuel L. Jackson
Διάρκεια: 140'
Imdb

Υπόθεση:
Πέφτοντας θύμα πολιτικής δολοπλοκίας του καγκελάριου Παλπάτιν, υποκύπτοντας όμως κυρίως στις δικές του φιλοδοξίες, ο Άνακιν στρέφεται εναντίον των Τζεντάι, συντελεί ώστε η διαγαλαξιακή Δημοκρατία να γίνει Αυτοκρατορία και εκείνος να ανακηρυχτεί στον άρχοντα του κακού Νταρθ Βέιντερ.

Image

Άποψη:
Θριαμβευτικά επιτυχημένο το κλείσιμο της prequel τριλογίας Star Wars! Το 1999 έγινε μια αποτυχημένη απόπειρα αναβίωσης του franchise, που αποτελεί μια μικρή κοιλιά στην επιτυχία του Star Wars, τρία χρόνια αργότερα ήρθε το «Attack of the Clones» για να καλύψει τις αδυναμίες του «Phantom Menace» και να ικανοποιήσει τους απογοητευμένους οπαδούς της σειράς και μετά από άλλα τρία χρόνια έφτασε η μεγάλη στιγμή που έφερε την ισορροπία ανάμεσα στις δύο τριλογίες και ενθουσίασε και τους πιο απαισιόδοξους…
Είναι το αγαπημένο μου επεισόδιο όχι μόνο της τριλογίας των prequel, αλλά και ολόκληρης της σειράς ταινιών καθώς ήταν το πιο καθοριστικό επεισόδιο της franchise. Εφέ, σκηνοθεσία και χορογραφία μαχών καταπληκτικά, καθώς και ερμηνείες που κάποιοι άλλοι ίσως χαρακτήριζαν μέτριες. 9/10!


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Star Wars: Revenge Of The Sith (2005)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2019, 06:55

Οντως θεωρειται η καλυτερη απο τα τρια πρικουελ. Οσον αφορα την αδεξιοτητα της πρωτης ταινιας, εγω παρατηρω μια πορεια απο το πιο παιδικο προς το πιο σκοτεινο, αντικατοπτριζοντας την ηλικια και την εξελιξη του Ανακιν.

Αυτο που δεν μου αρεσε, και σε πολλους απο οσο ξερω, ειναι το οτι ο Ανακιν, ενω θεωρειται ο ισχυροτερος πολεμιστης Τζενται, αλλα και ο μελλοντικος πανισχυρος Νταρθ Βειντερ, στη συγκεκριμενη ταινια φαινεται αφελης, ανωριμος και υποχειριο του Παλπατιν. Δε φαινεται δηλαδη οτι εγινε Νταρθ Βειντερ απο επιλογη του, αλλα απο παρανοια, και απο το χειρισμο καποιου που ηταν ισχυροτερος και εξυπνοτερος απο αυτον.
Απο την αλλη, αυτο συμβαδιζει με την αναφορα οτι η σκοτεινη πλευρα ειναι παραπλανητικη και τον αποπλανησε.



Επισης ψιλοασχετο, αλλα παρατηρησα οτι η συγκεκριμενη ταινια πεφτει σε αυτο που εγω θεωρω παγιδα των πρικουελ που εχω παρατηρησει και σε αλλα εργα και βιβλια πρικουελ. Δηλαδη σε 3 ταινιες βλεπουμε μια συγκεκριμενη ιστορια, αλλα η τελευταια ταινια, προκειμενου να φερει τα πραγματα οπως ειναι στις παλιες ταινιες, αναγκαζεται να προκαλεσει κοσμοϊστορικα γεγονοτα ωστε να τα "προλαβει" ολα. Δηλαδη ενω οι 2 προηγουμενες ταινιες ηταν αλλου ντ'αλλου, στη συγκεκριμενη γινονται ολα σε πολυ πυκνο χρονο: ο Ανακιν πεφτει στη σκοτεινη πλευρα, ο Πολεμος των Κλωνων τελειωνει, η Δημοκρατια διαλυεται, οι Τζενται καταστρεφονται, η Αυτοκρατορια ιδρυεται, ο Παλπατιν παραμορφωνεται (για να μοιαζει με την μορφη του στην Επιστροφη των Τζενται), ο Ανακιν τραυματιζεται και γινεται σαιμποργκ, ο Λουκ και η Λεια γενιουνται, το Αστρο του Θανατου κατασκευαζεται. Ολα μαζι δηλαδη! :ααργκ:

Αν ειναι ολα να ξεκινουν και να εξηγουνται σε αυτη την ταινια, ποιος ηταν ο σκοπος των αλλων δυο; :ανέκφραστος:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Star Wars: Revenge Of The Sith (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Ιαν 2019, 00:22

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Οντως το παρατηρησα κι εγω αυτο που ο Ανι γινεται υποχειριο του Παλπατιν...
Τωρα οσον αφορα τις προηγουμενες δυο ταινιες, μπορει να μην εχουν μπει "στο ψητο" αλλα μαλλον νομιζω οτι ηθελε ο G. Lucas να μας δειξει την πορεια του Ανακιν (ποιος ηταν, που τον βρηκαν, ποιοι τον εκπαιδευσαν, πως γνωριστηκε με την Παντμε κλπ) μεχρι που εγινε ο Νταρθ Βειντερ. :χμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Star Wars: Revenge Of The Sith (2005)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 26 Ιαν 2019, 00:32

Ναι σιγουρα αυτο ηταν το πλανο, μονο που το βρισκω κλισε και μη-ρεαλιστικό οταν στο τελος μονο του πρικουελ γινονται ολες οι κοσμοϊστορικες αλλαγες για να "προλαβει" να ερθει στο συμπαν που ξερουμε απο πριν. Το εχω παρατηρησει σε καποια αλλα εργα, πχ στο Σιλμαριλλιον και στα βιβλια Dune.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Star Wars: Revenge Of The Sith (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Ιαν 2019, 00:35

Οκ, καταλαβα. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες