I'm a Cyborg, But That's OK (Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK) (2006)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

I'm a Cyborg, But That's OK (Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK) (2006)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 04 Ιούν 2017, 10:00

Image

Τίτλος: Saibogeujiman Gwaenchanha
Διεθνής Τίτλος: I'm a Cyborg, But That's OK
Ελληνικός Τίτλος: Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK
Έτος Παραγωγής: 2006
Σκηνοθεσία: Chan-wook Park
Σενάριο: Chan-wook Park, Seo-kyeong Jeong
Ηθοποιοί: Soo-jung Lim, Rain
Πρωτότυπη Μουσική: Yeong-wook Jo
Διάρκεια: 107'


Η Cha Young-goon, μία νεαρή με ψύχωση που πιστεύει πως είναι cyborg, εισάγεται σε κλινική μετά από απόπειρα αυτοκτονίας. Αρνείται να φάει μέχρι που γνωρίζει τον αντικοινωνικό κλεπτομανή Park Il-sun που θα τη βοηθήσει.

Image

Ο σκηνοθέτης του Oldboy στη πιο παράξενη του ταινία. Ένα χρόνο μετά το τελευταίο μέρος της τριλογίας της εκδίκησης επιστρέφει για να μας προσφέρει κάτι πιο ανάλαφρο, κωμικό και ρομαντικό. Όχι όμως για να επανέλθουμε στη πραγματικότητα, αφού μας μεταφέρει κυριολεκτικά σε τρελοκομείο!

Πρωταγωνιστές η μία από τις δύο κοπέλες του A Tale of Two Sisters κι ο τραγουδιστής Rain που πρωταγωνιστεί αργότερα και στο Ninja Assassin των Wachowskis. Εκείνη γλύφει μπαταρίες για να πάρει ενέργεια και προσπαθεί να ξεπεράσει το συναίσθημα της που την εμποδίζει να σκοτώσει τους πάντες σαν γνήσιο cyborg. Εκείνος κλέβει γιατί φοβάται μην... εξαφανιστεί. Ανάμεσα τους θα δημιουργηθεί ένα αίσθημα περισσότερο από φιλία, με κατανόηση και στήριξη, όπως θα έπρεπε να είναι όλες οι σχέσεις. Αγάπη στη πιο αγνή της μορφή, για να επιτευχθεί ο στόχος, που δεν είναι άλλος από το να φάει επιτέλους η Young-goon.

Η ταινία γίνεται ελαφρώς πιο σουρεάλ και λίγο βίαιη όταν η πρωταγωνίστρια χάνεται στη σκέψη της, ενώ υπάρχουν κι αρκετές όμορφες σκηνές έξω. Αυτά μας κάνουν εντύπωση εκτός από τους παλαβούς χαρακτήρες, σε τούτη τη περίεργη ιστορία που θυμίζει μία μοντέρνα εκδοχή του One Flew Over the Cuckoo’s Nest να συναντά το Amelie.



Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: I'm a Cyborg, But That's OK (Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK) (2006)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 04 Ιούν 2017, 12:32

:πάνω: :)) Μπράβο Ζόφεεεεεε!! :σύμφωνοι: Ωραία παρουσίαση, υπέροχη ταινία!!

Είναι από τις ταινίες που δε θέλω να σχολιάζω πολύ, για να μην τις κάψω.. πρέπει όμως να πω, ότι βρήκα σ' αυτή, ένα ρομαντικό ύφος πολύ ιδιαίτερα δοσμένο, που με άγγιξε πάρα πολύ, σε αντίθεση με άλλες που ο ρομαντισμός τους μπορεί να μου φανεί από αδιάφορος εώς σαχλός..

Ενώ έχει ένα πιο ελαφρύ περιτύλιγμα, τη θεωρώ πολύ δυνατή, με βαθύτερες προεκτάσεις ταινία..

Απ' τις πολύ πολύ αγαπημένες μου!!

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: I'm a Cyborg, But That's OK (Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK) (2006)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Ιούν 2017, 13:01

Ταινιάρα μέγιστη απο τον κορεάτη της καρδιάς μου. Μπράβο Ζόφε !!! :)))

Είναι τοσο τρυφερή και σουρεάλ, που θα κοβόμουν με την καρδιά ενος μαρουλιού μετα την θέαση της.
Έχεις πολύ δίκιο, είναι όντως σαν υβρίδιο της Αμελί και του κούκου
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: I'm a Cyborg, But That's OK (Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK) (2006)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 04 Ιούν 2017, 13:54

Μπράβο Ζοφε για την ωραία παρουσίαση!!

Αγαπημένη,γλυκύτατη ταινία... Ξεχειλίζει ρομαντισμό και τρυφερότητα, δοσμένα όμως με τρόπο έξυπνο και αντισυμβατικό...Προτείνεται ανεπιφύλακτα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: I'm a Cyborg, But That's OK (Τι κι αν Είμαι Cyborg, Είναι OK) (2006)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Δεκ 2018, 09:09

Την είδα λίγες μέρες πριν την συγκεκριμένη ταινία και είπα να γράψω το κατιτίς μου!
Μου άρεσε αρκετά, ενώ σε γενικές γραμμές από την τριλογία του Παρκ μου άρεσε μόνο το Oldboy...

Κάποιες στιγμές με κούρασαν βέβαια οι πολύχρωμες σουρεαλιστικές σκηνές, αλλά δεν με ενόχλησαν μιας και στο σύνολο της η ταινία ήταν αρκετά καλή. Μου άρεσε το χιούμορ της, σε σημεία που γελούσα μόνος μου ενώ όπως είπαν και η Στιιλ και ο θεατής η ταινία ξεχείλιζε από τρυφερότητα...
Τέλος μου άρεσε η μουσική επένδυση αλλά και η φωτογραφία της ταινίας!

Στην σκηνή
που υποτίθεται πως ο φίλος της της βάζει τον μηχανισμο που μετατρέπει το ρύζι σε ηλεκτρική ενέργεια

λύγισα... :λυγμ:

Και μια διόρθωση στην παρουσίαση του Ζόφου.
Ο κορεάτης τραγουδιστής Rain που είχε πρωταγωνιστήσει επίσης και στο "Ninja Assassins" το οποίο βέβαια δεν είναι δημιουργία των αδελφών Γουατσόφκσι αλλά ενός απίθανου / άγνωστου σκηνοθέτη<!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες