Appaloosa (2008)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Appaloosa (2008)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Μάι 2017, 21:23

Image

Τίτλος: Appaloosa
Έτος παραγωγής: 2008
Σκηνοθεσία: Ed Harris
Σενάριο: Robert Knott, Ed Harris
Ηθοποιοί: Jeremy Irons, Ed Harris, Viggo Mortensen, Renée Zellweger
Πρωτότυπη μουσική: Jeff Beal
Διάρκεια: 115΄


Σε μια μικρή πόλη του Φαρ Ουέστ ονόματι Απαλούσα, ένας ιδιοκτήτης ράντσου, ο Ρένταλ Μπραγκ, έχει πολλούς άντρες που δουλεύουν γι' αυτόν και που, δυστυχώς, όταν επισκέπτονται την πόλη την δυναστεύουν. Μέσα στην αλλαζονία της δύναμής του ο Μπραγκ σκοτώνει τον Σερίφη και τους βοηθούς του. Οι άρχοντες της πόλης αναθέτουν την άδεια θέση του Σερίφη στον σκληρό Βίρτζιν Κόουλ ο οποίος με τον βοηθό του Έβερετ Χιτς καλούνται να επιβάλουν τον νόμο στην πόλη.

Image

Είδα το Appaloosa, κι από την αρχή, βλέποντας τον Ed Harris και τον Viggo Mortensen να σκάνε στην κλασική πόλη του φαρ ουέστ με ύφος αλύγιστο από ατσάλι, ήξερα πως η ταινία θα μου αρέσει.

Νεογουέστερν με καλά στοιχεία και πολύ καλή διανομή, γενικότερα, με τον Τζέρεμη Άιρονς κακό και την Renée Zellweger στον ρόλο της μοιραίας, ακριβώς πριν κάνει την επέμβαση που της άλλαξε τελείως την όψη, εδώ και μόνο με την παλιά χαρακτηριστική της φυσιογνωμία να δίνει μονάδες στον ρόλο.

Η πλοκή ξεκινά και τελειώνει, ουσιαστικά, στο ίδιο σημείο, όμως η αφήγηση ανάμεσα στα δύο αυτά σημεία έχει μια σχετική φυσικότητα για γουέστερν.

Στον κινηματογράφο υπάρχουν πολλοί ψυχροί σκληροί που από την πολύ ψυχρότητα και σκληράδα καταντούν αφύσικοι (π.χ. ο Ντελόν στον Σαμουράι).

Εδώ ο σκληρότατος κι αλυγιστότατος σερίφης (marshal), όταν το θέμα είναι η μοιραία δεσποσύνη έχει κάποιες στιγμές αμηχανίας κι αγραμποσύνης που δίνουν μια κάποια νότα αληθοφάνειας στον ρόλο.

Αν είχε και το φιλμ λίγο κόκκο του '60 και καμιά μουσικάρα του Μορικόνε, όπως αυτήν που χαράμισε (κατά την γνώμη μου) ο Ταραντίνο στον Django, θα ήμασταν ακόμα καλύτερα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, ωραία που συνεχίζουν να γυρίζονται γουέστερν.

Ενημερωτικά, δεν πρόκειται για διασκευή της ομώνυμης ταινίας του 1966.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Appaloosa (2008)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Μάι 2017, 22:16

Χωρίς τον Ταραντίνο, Όσκαρ δεν έβλεπε ο Μορικόνε!! :ρ :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Appaloosa (2008)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Μάι 2017, 22:42

Νομίζω πως μερικοί δημιουργοί είναι πολύ πιο πάνω από τα βραβεία. Αν δεν πήρε νόμπελ λογοτεχνίας ο Κατζαντζάκης ή όσκαρ σύνθεσης ο Μορικόνε, αυτό νομίζω πως περισσότερο λέει κάτι για τα βραβεία.

Μου φαίρνεις και παράδειγμα τα όσκαρ, το βραβείο που δώθηκε... 11 φορές στον "Τιτανικό"! :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Appaloosa (2008)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Μάι 2017, 22:45

για τα βραβεία με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!

Αλλά και πάλι... Το δικό του Ο Μορικόνε το χρωστά στον Κουεντίν!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Appaloosa (2008)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 25 Μάι 2017, 11:13

Οοο Φάρε θα την βάλω στα προσεχώς !! Απο μικρή τα αγαπώ τα γούεστερν και φταίει ο αγαπητός πατέρας για αυτό. Έτσι όπως σε κόβω πάντως για ρίξε και το Westworld και θα με θυμηθείς. Πρόκειται για μεγάλη σειρά κατα την γνώμη μου. Έχει μπεί στις αγαπημένες μου.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες