Nothing (Το Απόλυτο Τίποτα) (2003)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Nothing (Το Απόλυτο Τίποτα) (2003)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 08 Ιαν 2017, 18:11

Image

Τίτλος: Nothing
Ελληνικός τίτλος: Το απόλυτο τίποτα
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Vincenzo Natali
Σενάριο: Vincenzo Natali, David Hewlett, Andrew Miller
Πρωτότυπη μουσική: Michael Andrews
Ηθοποιοί: David Hewlett, Andrew Miller
Διάρκεια: 90΄


Δύο αντικοινωνικοί συγκάτοικοι που μετά δυσκολίας κρατάνε το σπίτι τους εύχονται να εξαφανιστούν όλοι κι όλα.

Image

Ο σκηνοθέτης του Cube στη πιο πειραματική του δημιουργία! Μία κωμωδία με ακόμα χαμηλότερο μπάτζετ, που μας ταξιδεύει στο μαγικό κόσμο του Τίποτα. Έναν κατάλευκο άδειο κόσμο σαν χιόνι όπου το έδαφος μοιάζει με τραμπολίνο. Πρωταγωνιστές ο Andrew, αγοραφοβικός μετά το θάνατο των γονιών του, κι ο Dave, πρόσφατα απολυμένος και χωρισμένος. Οι διάλογοι τους ξεχωρίζουν εδώ, γιατί δεν υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα να δούμε. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο τα πάντα γύρω τους χάνονται κι εξερευνούν τον άγνωστο αυτό κόσμο. Ούτε σκηνικά, ούτε άλλοι ηθοποιοί, μόνο αυτοί και το σπίτι τους. Το μοναδικό κοινό που βρήκα με τα Cube είναι ο πανικός που πιάνει τους χαρακτήρες αρχικά, αφού κι εδώ προσπαθούν να καταλάβουν που βρίσκονται. Τα υπόλοιπα είναι τόσο απλά που θα μπορούσε να είναι και σταντ απ κόμεντυ. Ταινία που τη βλέπεις για την πρωτότυπη ιδέα της, όχι για τα εφέ ή κάτι άλλο. Η απλοϊκότητα είναι που μπορεί να απωθήσει κι όλας, αν έχετε συνηθίσει πλούσιες χολυγουντιανές παραγωγές των μπλοκμπάστερς.



Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Nothing (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Ιαν 2017, 21:16

Πολύ ενδιαφέρουσα ακούγεται. Θα τη δω και θα επιστρέψω με σχόλια. Ευχαριστούμε για την πρόταση Ζόφε :)

(Τι μου θύμισε: όταν ήμουν μικρή, το αγαπημένο μου επεισόδιο των Looney Tunes ήταν ένα στο οποίο ο σκιτσογράφος αφαιρεί όλο το περιβάλλον γύρω απ' τον Ντάφι αφήνοντάς τον σε μια λευκή σελίδα, και στη συνέχεια του κάνει διάφορες "σαδιστικές" αλλαγές μέχρι που τον σβήνει εντελώς! Το θυμάται κανείς; Με ξετρέλαινε όταν ήμουν παιδί.)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες