Kill Bill Volume 1 (2003)

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 04 Μάι 2013, 14:07

Εμένα μου αρέσει πολύ ο Ταραντίνο, και κατά συνέπεια και αυτή εδώ η ταινία. Γενικά μου αρέσει αυτό το κυνικά βίαιο στυλ του και οι αναφορές που κάνει σε "περιθωριακά" κινηματογραφικά είδη που μεσουράνησαν σε προηγούμενες δεκαετίες.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 04 Μάι 2013, 22:18

Ωραία ταινία, αν και το 2 δεν μου άρεσε τόσο πολύ.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Αύγ 2018, 13:36

Είναι η αγαπημένη μου ταινία ever!
Μου αρέσει ο Ταραντίνο και γενικά το στυλ του και τούτη εδώ είναι η αγαπημένη μου του συγκεκριμένου σκηνοθέτη.
Η pop-splatter αισθητική σε σαγηνεύει και συνάμα σε εντυπωσιάζει. Μπορεί σεναριακά να μην είναι "δυνατή", αλλά έχει εκθαμβωτική σκηνοθεσία και θεϊκή μουσική! Ό,τι χάνει σε ουσία, το αναπληρώνει σε στυλ και δράση. Είναι ένα κλασσικό Ταραντινικό κινηματογραφικό αριστούργημα! Επίσης, οι ερμηνείες ήταν καλές, και ειδικά εκείνη της Λούσι Λιου.
Και συμφωνώ στο γεγονός ότι το 2 δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό, ούτε ενθουσιάζει πολύ, είναι αρκετά μέτριο σε σχέση με το 1, που θεωρώ τέλειο....10/10! :σάλια:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Νοέ 2020, 09:58

Ξαναβλεποντας για πολλοστη φορα αυτη την ταινια, εχω μια απορια: η Νυφουλα αφοτου ξυπνησε απο το κωμα μετα απο τοσο χρονια, και δεν μπορουσε στην αρχη ουτε καν να παρει τα ποδια της, πως μετα απο ενα μολις ενα μηνα πηγε να αντιμετωπισει τους εχθρους της; εννοω δεν επρεπε να μας δειξει πως εφτασε σε αριστη φυσικη κατασταση (εκτος απο την εξασκηση με το κατάνα), δεν επρεπε να κανει γυμναστικη και φυσικοθεραπειες για να δυναμωσουν οι μυες; εννοω ειναι λιγο "άκυρο" αυτο, μια σεναριακη 'τρυπα'.. τωρα θα μου πεις κουβαλησε ολοκληρο κατάνα μεσα στο αεροδρομιο αλλα πες αυτο το ειχε φαινομενικα για σουβενιρ..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Νοέ 2020, 15:59

Μπιατρίξ, δίχως να θέλω να μπω (για πολλοστή φορά) σε κάποια νέα πολεμική, θα επαναλάβω αυτό που σίγουρα έχω γράψει ξανά και ξανά, τα σενάρια του Ταραντίνο δεν πολυστέκουν ιδιαίτερα.

Αν αρχίσεις να τα ξαναβλέπεις με μια τέτοια κριτική ματιά, μάλλον θα τρακάρεις πάνω σε διάφορα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Νοέ 2020, 09:32

Έχει ξαναγίνει η σχετική κουβέντα εδώ με τελείως διαφορετική χροιά...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 27 Νοέ 2020, 11:37

Αν κάθεσαι να δεις τον Ταραντίνο με απαίτηση για ρεαλισμό μάλλον λάθος σκηνοθέτη έκατσες να δεις. Ο τύπος κάνει ό,τι γουστάρει και στις ταινίες του δίνει βαρύτητα σε άλλα σημεία ( διάλογοι, αποτίμηση φόρου τιμής σε αγαπημένες του ταινίες, μουσικάρες).
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Νοέ 2020, 12:29

Ναι, αυτο το ειχα καταλαβει αλλα κουβεντα να γινεται.. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Kill Bill Volume 1 (2003)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 27 Νοέ 2020, 13:57

Προσωπικά για μένα το πιο μη ρεαλιστικό στοιχείο της ταινίας ήταν οι μουστακάρες του ιαπωνέζου που την εκπαίδευσε. :ρ
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες