The Frighteners (Κυνηγός Φαντασμάτων) (1996)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

The Frighteners (Κυνηγός Φαντασμάτων) (1996)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 16 Απρ 2016, 23:55

Image

Τίτλος: The Frighteners
Ελληνικός Τίτλος: Κυνηγός Φαντασμάτων
Έτος παραγωγής: 1996
Σκηνοθέτης: Peter Jackson
Σενάριο: Fran Walsh, Peter Jackson
Ηθοποιοί: Michael J. Fox, Trini Alvarado, Peter Dobson, John Astin, Dee Wallace Stone, Jake Busey
Πρωτότυπη μουσική: Danny Elfman
Διάρκεια: 110΄


Υπόθεση
Ο Frank Bannister, ύστερα από ένα τροχαίο ατύχημα που έχασε τη γυναίκα του, ανέπτυξε την ικανότητα να βλέπει πνεύματα. Πλέον δουλεύει σαν κυνηγός φαντασμάτων.


Image

Άποψη
Λίγα χρόνια μετά τη τριλογία Back to the Future, ο Michael J. Fox επιστρέφει για τελευταία φορά σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Μαζί του ο Peter Jackson πριν τα LOTR και Hobbit, με την επιτυχία τότε του Heavenly Creatures, στη πρώτη μεγάλου προϋπολογισμού δημιουργία του. Προσλήφθηκε από τον Robert Zemeckis με τη γυναίκα του (Fran Walsh) για να γράψουν το σενάριο μίας ταινίας Tales from the Crypt, αλλά τελικά τη γύρισε ο ίδιος σαν ξεχωριστή κωμωδία supernatural τρόμου, χωρίς τόση βία όπως στις δύο αρχικές του σπλατεριές (Bad Taste και Braindead).

Ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Fox εκμεταλλεύεται το χάρισμα του, λεει πως είναι κυνηγός φαντασμάτων, μα στη πραγματικότητα μένει με δύο-τρία που τα στέλνει να τρομάζουν το κόσμο για να παρουσιάζεται ο ίδιος σαν σωτήρας. Εκτός από αυτά όμως υπάρχουν κι "άλυτες" υποθέσεις, κι έτσι καταλήγει να μπλέκει. Άλλος χαρακτήρας που ξεχώρισα, κι όχι μόνο για το κούρεμα του, ήταν ο ειδικός πράκτορας του FBI Milton Dammers (Jeffrey Combs) που τον κυνηγά και προσπαθεί να εξηγήσει με τη λογική τα μεταφυσικά πράγματα που συμβαίνουν. Πολύ καλή ερμηνεία επίσης!

Μα τη μεγαλύτερη δουλειά τη κάνουν κι εδώ τα εφέ. Αρκετά προχωρημένα για την εποχή τους, πήραν περίπου 18 μήνες για να ολοκληρωθούν, από μία ομάδα που ήταν καινούργια. Ορισμένες σκηνές γυρίστηκαν δύο φορές, μία για τους κανονικούς ανθρώπους και άλλη μία για τα υποτιθέμενα φαντάσματα, κι έτσι η ταινία καθυστέρησε να κυκλοφορήσει. Το αποτέλεσμα πάντως είναι παραπάνω απο ικανοποιητικό, βοηθά και η γρήγορη ροή παρόλο που διαρκεί σχεδόν δύο ώρες.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Frighteners (Κυνηγός Φαντασμάτων) (1996)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 17 Απρ 2016, 11:25

Μου άρεσε αρκετα αυτη η ταινια. Χιουμορ, μυστηριο και πολλη δραση και θεαματικα εφε. Μου αρεσε και ο αφελης τροπος που βασιζεται πανω σε μεταφυσικες θεωριες: οτι κυκλοφορουν πνευματα αναμεσα μας, οτι καποιοι μπορουν να τα δουν, το τουνελ που ανοιγει στον ουρανο οταν καποιος πεθαινει κλπ.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Frighteners (Κυνηγός Φαντασμάτων) (1996)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Απρ 2016, 15:08

Έχοντας διαβάσει εδώ τα λόγια σας έβαλα να δω κι εγώ την ταινία. Είναι ένα εξωφρενικό είδος κωμωδίας που μου θύμισε από πολλές απόψεις το '80. Κι ήταν ευχάριστο να βλέπω, βέβαια, και τον Michale J Fox.

Όμως, δυστυχώς, η ταινία δεν μου άρεσε, τουλάχιστον η πρώτη ώρα που κάθισα και είδα. Με παραξενεύει ότι έχει 7,1 στην .
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Frighteners (Κυνηγός Φαντασμάτων) (1996)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Απρ 2016, 01:07

Μετα απο τοσα χρονια, μπορει ουτε εμενα να μου αρεσει αμα την ξαναδω τωρα πια :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες