Darkman (1990)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Darkman (1990)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 29 Μάρ 2016, 00:50

Image

Τίτλος: Darkman
Έτος παραγωγής: 1990
Σκηνοθέτης: Sam Raimi
Σενάριο: Sam Raimi, Chuck Pfarrer, Ivan Raimi, Daniel Goldin, Joshua Goldin
Ηθοποιοί: Liam Neeson, Frances McDormand, Colin Friels, Larry Drake
Πρωτότυπη μουσική: Danny Elfman
Διάρκεια: 96΄


Υπόθεση
Ο επιστήμονας Peyton Westlake που πειραματιζόταν με συνθετικό δέρμα, δέχεται επίθεση από τη συμμορία του Durant με αποτέλεσμα να καεί το πρόσωπο του. Αφού ξαναστήσει το εργαστήριο του, αρχίζει την εκδίκηση ως Darkman.

Image

Άποψη
Αφού δε κατάφερε να αποκτήσει τα δικαιώματα του Batman ή του The Shadow, ο δημιουργός των Evil Dead κι αργότερα σκηνοθέτης της πρώτης τριλογίας του Spiderman, Sam Raimi, είπε να κατασκευάσει έναν δικό του ήρωα. Με το Liam Neeson νεαρό κι άγνωστο τότε (δεν έχει αλλάξει και τόσο πολύ) στο πρωταγωνιστικό ρόλο, που λόγω της παραμόρφωσης ολόκληρο το πρόσωπο του φαίνεται πιο πολύ στο ξεκίνημα. Με αρκετά απλοϊκά εφέ εκτός του βαψίματος, είναι η πρώτη R-Rated ταινία του είδους. Απλοϊκό όπως και το σενάριο με άλλη μία τυπική ιστορία εκδίκησης, που θυμίζει και τους χαρακτήρες των ταινιών της Marvel (ειδικά του Deadpool). Αν κι ο ίδιος δε φαίνεται να διαθέτει κάποια δύναμη, παρά μόνο αυτή της μεταμόρφωσης. Έτσι ξεγελά τους αντιπάλους του, φορώντας μάσκες. Η σκηνοθεσία του Raimi δε θα έλεγα πως είναι και η καλύτερη που έκανε, αλλά για την εποχή της βλέπεται. Ακολούθησε κόμικ και δύο sequel τα The Return of Durant και Die Darkman Die με σκηνοθέτη τον Bradford May. Από τις λίγες ταινίες που αξίζουν remake.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Darkman (1990)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 29 Μάρ 2016, 21:16

Ενας ηρωας κομικς που δεν ειναι απο κομικς :)

Οταν την ειχα δει στην τηλεοραση, καποιες σκηνες μου φανηκαν πολυ αφελεις/αδεξιες/cheesy με σκοπο να χρησιμοποιηθει ενα κλισε. Για παραδειγμα οταν παει στο εγκαταλελειμμενο εργοστασιο, λεει ενα βαθυ "hoooooome!!" :χαχα:

Επισης το σεναριακο στοιχειο με το "dark" δεν ειναι αρκετα δουλεμενο. Περαν του οτι οι μεταμορφωσεις του κρατανε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, δε φαινεται ο Darkman (ή οι μεταμορφωσεις) να εχει καποια επιπλεον ιδιοτητα στο σκοταδι, η καποιο συγκεκριμενο εμποδιο στο δυνατο φως. Η μονη του ξεχωριστη ιδιοτητα (που ξεχασες μαλλον να αναφερεις στην παρουσιαση) ειναι οτι δε νιωθει πονο, αλλα δεν εχει να κανει σε τιποτα με το σκοταδι.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Darkman (1990)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Μάρ 2016, 21:52

Ωραίος Ζόφε!!! :πάνω:

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η ταινία (όπως κι όλες του Ράιμι δλδ)!!! Έχει μια αθωότητα για ταινία με υπερ-ήρωα!!

@Ξενέρωτας: Νομίζω ότι στο σκοτάδι δεν διαλυόταν οι μάσκες του... :μαναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Darkman (1990)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 29 Μάρ 2016, 22:24

Θενξ Νικόλα.

Ξενέρωτα δεν το ανέφερα αυτό για το πόνο γιατί δεν είμαι σίγουρος πως ισχύει. Αν είχε κι αυτή την ικανότητα δε θα έτρεχε να γλυτώσει όταν τον πυροβολάνε, ούτε θα κρεμόταν από το ελικόπτερο μη πέσει. Όταν ανακατασκευάζει ο ίδιος τον εαυτό του μάλλον δε πονάει. Όπως κι αν έχει, γι'αυτό θα ήθελα remake, για να τον αναπαραστήσουν καλύτερα, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα.


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες