Mortal Kombat (Θανάσιμη Μάχη) (1995)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Mortal Kombat (Θανάσιμη Μάχη) (1995)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάρ 2016, 21:02

Image

Τίτλος: Mortal Kombat
Ελληνικός Τίτλος: Θανάσιμη Μάχη
Έτος Παραγωγής: 1995
Σκηνοθεσία: Paul W.S. Anderson
Σενάριο: Kevin Droney
Ηθοποιοί: Christopher Lambert, Robin Shou, Linden Ashby
Πρωτότυπη Μουσική: George S. Clinton
Διάρκεια: 101'


Υπόθεση
3 μαχητές παίρνουν μέρος σε ένα μυστήριο τουρνουά στο Hong Kong. Η νίκη τους θα καθορίσει τη μοίρα του πλανήτη.

Άποψη
Μεταφορά του διάσημου βιντεοπαιχνιδιού των Ed Boon και John Tobias στη μεγάλη οθόνη. Ο σκηνοθέτης αργότερα έκανε επίσης και τις ταινίες Resident Evil. Για όσους δε ξέρουν, το Mortal Kombat έγινε γνωστό τη δεκαετία του 90 σαν ένα από τα πιο βίαια παιχνίδια ξύλου που κυκλοφόρησαν ποτέ! Η διαφορά με τα Street Fighter κι άλλα του είδους ήταν πως οι μαχητές δε βγάζαν απλά νοκ-άουτ τον αντίπαλο, μπορούσαν να τον αποτελειώσουν κι όλας με μία θανατηφόρα κίνηση που ονομάζεται Fatality.

Image

Ανάμεσα τους βλέπουμε τον πρώην σαολίν Liu Kang που ζητά εκδίκηση για το θάνατο του αδερφού του, τον θεό του κεραυνού Raiden, τον Hollywood αστέρα Johnny Cage, την υπολοχαγό Sonya Blade που κυνηγά τον εγκληματία Kano, τους νίντζα Sub-Zero και Scorpion, το ερπετό Reptile, τον τετράχειρα Goro και τον μάγο Shang Tsung που στήνει όλο το τουρνουά και θέλει τις ψυχές τους.

Σεναριακά μοιάζει με αντιγραφή του Enter the Dragon, μα εξαιτίας των επιρροών από το παιχνίδι μπορεί να φανεί κάπως πιο σκοτεινή κι απόκοσμη. Εφέ, περίεργα αγάλματα και φωτισμοί, κεριά, καπνοί, τύμπανα προσδίδουν ατμόσφαιρα. Οι ερμηνείες δεν είναι κάτι σπουδαίο, αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερες από τη συνέχεια που κυκλοφόρησε δύο χρόνια αργότερα με ακόμα περισσότερους αγαπημένους μαχητές. Εξαιτίας της αποτυχίας της δεν υπήρξε τρίτο μέρος, ακολούθησε μία σειρά στη τηλεόραση και πρόσφατα άλλη μία στο διαδίκτυο. Τέλος, το κομμάτι Techno Syndrome από το soundtrack παραμένει χαρακτηριστικό και για το παιχνίδι έως σήμερα.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Mortal Kombat (Θανάσιμη Μάχη) (1995)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 02 Μάρ 2016, 08:48

Ζοφε,τι μου θυμισες! Πιτσιρικας ειχαμε πορωθει με την ταινια εγω κι η παρεα μου, υπηρχε και σειρα Mortal Combat αν θυμασαι. :ναι: Λοιπον, αντικειμενικα η ταινια δεν λεει πολλα, τωρα αν με βαλεις να τη δω τωρα δυσκολα θα αντεξω εστω και 10 λεπτα. Αλλα στην ηλικια που την ειδα μου φανηκε μια χαρα, ενδιαφεροντες εξωτικοι χαρακτηρες ( εγω ημουν πορωμενος με τον Scorpion :σάλια: ), πολυ ξυλο και γαματο soundtrack. :πάνω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Mortal Kombat (Θανάσιμη Μάχη) (1995)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Μάρ 2016, 13:00

Αν και ειχα παιξει το παιχνιδι, δεν ειχα καταλαβει καποιο "σεναριο" για να ξερω ποσο πιστη ηταν η ταινια. Με ειχε παραξενεψει το γεγονος οτι οι μισοι ακολουθουν τον "καλό" Raiden, και οι αλλοι τον "κακό" Shang Chung, ενα σεναριακο τεχνασμα που δεν πρεπει να εχει σχεση με το παιχνιδι.

Παντως σε αυτες τις ταινιες το πραγμα που με ενοχλουσε περισσοτερο ειναι οτι οι χαρακτηρες επανασχεδιαζονται οπτικα. Οπως παρουσιαζεται ο Κριστοφ Λαμπερ δεν εμοιαζε καθολου με τον Raiden που υποδυεται.

Πρεπει να την εχω δει μονο μια φορα, πριν απο χρονια, αλλα κατι μου λεει οτι η ταινια ηταν τοσο απλοικη, που δεν πρεπει υπαρχουν περισσοτερες λεπτομερειες περα απο αυτα που θυμαμαι :) τετοιες ταινιες ανηκουν σε συγκεκριμενη γενια και απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο, που δεν τιθεται καν θεμα του αν ειναι καλες η οχι :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Mortal Kombat (Θανάσιμη Μάχη) (1995)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 02 Μάρ 2016, 13:00

Ιαβερης έγραψε:υπηρχε και σειρα Mortal Combat αν θυμασαι. :ναι:

Το έγραψα στο τέλος ότι υπήρχε και σειρά. Την έδειχνε ο Αντ1 και την έβλεπα κάθε σαββατοκύριακο. :ναι:

Ξενέρωτας έγραψε:Αν και ειχα παιξει το παιχνιδι, δεν ειχα καταλαβει καποιο "σεναριο" για να ξερω ποσο πιστη ηταν η ταινια. Με ειχε παραξενεψει το γεγονος οτι οι μισοι ακολουθουν τον "καλό" Raiden, και οι αλλοι τον "κακό" Shang Chung, ενα σεναριακο τεχνασμα που δεν πρεπει να εχει σχεση με το παιχνιδι.

Αυτό το βίντεο δείχνει τις ομοιότητες:


Και στο παιχνίδι η ιδέα είναι απλή, οι μαχητές της γης (earthrealm) παλεύουν ενάντια σε άλλους (outworld) για να σώσουν το πλανήτη.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Mortal Kombat (Θανάσιμη Μάχη) (1995)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Σεπ 2019, 20:51

Το εχω παιξει σε ps, δεν εχω δει την ταινια.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες