Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Φεβ 2016, 18:55

Image

Τίτλος: Jacob's Ladder
Έτος παραγωγής: 1990
Σκηνοθεσία: Drian Lyne
Σενάριο: Bruce Joel Rubin
Ηθοποιοί: Tim Robbins, Elizabeth Peña, Danny Aiello, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince
Διάρκεια: 113΄


Υπόθεση
Ένας βετεράνος του πολέμου του Βιετνάμ βιώνει με έναν πολύ περίεργο τρόπο το Μετατραυματικό Σύνδρομο του Πολέμου. Ο Τζέικομπ (Τιμ Ρόμπινς) μετά από μια επίθεση στο πεδίο της μάχης ξυπνάει στο βαγόνι του μετρό κρατώντας στα χέρια του τον "Ξένο" του Καμί. Στην συνέχεια συμβαίνουν περίεργα γεγονότα. Άνθρωποι με αλλόκοτα πρόσωπα, εξαφανίσεις φίλων και γνωστών και πάει λέγοντας. Όλα οδηγούν τον πρωταγωνιστή στο συμπέρασμα ότι μετά από εκείνη την επίθεση κάτι έχει αλλάξει. Τι είναι όμως αυτό;

Άποψη
Η ταινία μου άφησε συναισθήματα λύπης, απόγνωσης και ταραχής... Ένα ταξίδι στον κόσμο των παραισθήσεων, της σχιζοφρένειας και των ονείρων. Η σκηνοθεσία του Lyne και ο εκπληκτικός Ρόμπινς βάζουν το θεατή ακόμα πιο βαθιά στο κλειστοφοβικό αυτό κόσμο...

Image

Γενικά οι ταινίες με παραισθήσεις και ονειρόκοσμους, λύνουν τα χέρια των σκηνοθετών δίνοντας τους το δικαίωμα να καταφύγουν σε εύκολες λύσεις και πολλές φορές μας κάνουν να ανυπομονούμε απλά για το τέλος. Εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ο σκηνοθέτης χειρίστηκε άψογα την όλη ιδέα και έδωσε ένα φινάλε αντάξιο της υπόλοιπης ταινίας! :μπράβο:

Ιδιαίτερη αναφορά στον ρόλο της Ελίζαμπεθ Πένια, της ηθοποιού που υποδύεται την γκόμενα του Τζέικομπ. Ουσιαστικά προσπαθεί να δώσει μια μη-πραγματική διάσταση στον ρόλο της.

Δεν χρειάζεται κανείς να ξέρει πολλά για την ιστορία. Όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο!

Τέλος, η ταινία δεν αφηγείται μια ιστορία. Σου δίνει τα κομμάτια και την κατασκευάζεις μόνος σου!

Απλά 9/10

Τρέιλερ

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 20 Οκτ 2016, 17:34

Ωραία παρουσίαση, Νικόλα! :μπράβο: Το Jacob's Ladder είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες.
Αξέχαστη θα μου μείνει η σκηνή που κλαίει με τα μάτια ορθάνοιχτα και χωρίς την παραμικρή γκριμάτσα.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Οκτ 2016, 20:15

Καταρχάς καλώς μας ήρθες και από εδώ!!!! :φιλί:

Η ταινία πραγματικά τα σπάει και οι ανατριχιαστικές σκηνές είναι παραπάνω από μια.. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Οκτ 2016, 20:45

Πάει πολύς καιρός που την είδα κι απλά θυμάμαι πως μου είχε αρέσει αν και στην θεματολογία της η προτίμησή μου μάλλον πάει σε μια άλλη.
;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 21 Οκτ 2016, 20:58

Σε ποιά , σε ποιά Φάρε ?? :)))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Οκτ 2016, 23:22

Απέφυγα να την κατονομάσω διότι και μόνο αυτό είναι από μόνο του σπόιλερ. Μαζί με την αληθινά ανόητη σποϊλεράτη ελληνική απόδοση του τίτλου. Για όποιον δεν έχει τέτοιες επιφυλάξεις:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 22 Οκτ 2016, 10:55

Καλώς σας βρήκα! :αγκαλιά:
Όντως οι ανατριχιαστικές σκηνές είναι πολλές. Θέλω να την ξαναδώ.

Φάρε, έριξα μια ματιά στην ταινία που προτείνεις και είμαι σχεδόν σίγουρη πως θα μ'αρέσει.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Jacob's Ladder (Ξύπνημα Στον Εφιάλτη) (1990)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 22 Οκτ 2016, 14:00

Τις βρήκα και τις δύο οποτε θα τις δω σήμερα και αύριο, και ο καιρός προσφέρεται για χουχούλιασμα και ατμοσφαιρικές θεάσεις :ναι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες